REKLAMA

Jest rozłam w PiS! Co z utworzoną koalicją?

Zgodnie z przypuszczeniami dwóch radnych powiatowych Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Lasota oraz Andrzej Lenart nie zamierza wchodzić w nową koalicję z SLD (obecnie już z niezależnymi radnymi) i Kreatywną Jednością w Radzie Powiatu Koneckiego. Radni Ci napisali nawet list do samego prezesa swojej partii Jarosława Kaczyńskiego. 

REKLAMA

„Mogę potwierdzić, że taki list został wystosowany. Nie godzimy się na koalicję z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, ani z ludźmi którzy mieliby tę koalicję tworzyć. To porozumienie zostało podpisane bez naszej wiedzy i za naszymi plecami. Mówię tutaj o sobie oraz o radnym Lasocie. Poza tym pod listem podpisało się 5 na 6 radnych miejskich, a ten jeden który go nie podpisał to tylko dlatego, że przebywał poza powiatem koneckim.” – informuje nas Andrzej Lenart, wicestarosta konecki wciąż trwającej kadencji.

REKLAMA

To oznacza, że na ten moment w koalicji pozostaje jedenastu radnych, czyli dokładnie tylu ile potrzeba do większości w radzie. Stanowiłoby ją czterech radnych niezależnych, którzy do niedawna związani byli z SLD, czterech radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz trzech Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego. Jak jednak nieoficjalnie wiemy koalicja na pewno może liczyć także na dwunasty głos osoby niezwiązanej ani z PiS, ani z PSL-em. Jej twórcy twierdzą, że zainteresowani wsparciem ich są także jeszcze inni radni.

Andrzej Lenart, który tworzył z ramienia Prawa i Sprawiedliwości przez ostatnie kilka kadencji koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym dodaje –„Niech obecny szef powiatowych struktur PiS robi co chce, ale beze mnie, ja w tę koalicję nie wejdę. Mimo, że mam 5 lat do emerytury odrzucam wszelkie propozycje pracy związane z tą koalicją. Wolę być bezrobotny niż głosować razem z tymi ludźmi. Natomiast czekam na oficjalne stanowisko centrali partii, wtedy zabiorę głos i przed Państwa kamerą opowiem o wszystkim, odpowiem na wszelkie pytania” – powiedział nam wicestarosta.

Grzegorz Piec takim stanowiskiem byłego szefa partii w powiecie (przypomnijmy, że Piec zastąpił Lenarta w tej funkcji) specjalnie się nie przejmuje –„Myśmy szli na te wybory z obietnicą zmiany. Zarówno w powiecie koneckim, jak i województwie świętokrzyskim. Pan Lenart nie wchodząc w naszą koalicję ewidentnie chce dalej tkwić w porozumienie z PSL-em, a to nie byłaby żadna zmiana. My dotrzymujemy swoich obietnic i dziwie się tylko, że pan Lenart nie chce razem z nami pracować dalej dla dobra naszego powiatu, bo przecież taką propozycję miał.” – powiedział nam Piec.

A czy budowniczy nowej koalicji nie boi się tego co na list Lasoty i Lenarta odpiszą tak zwane „góry partyjne” –„Jestem absolutnie pewien swego. Wczoraj otrzymałem rekomendację od Zarządu Wojewódzkiego PiS w sprawie bycia starostą koneckim. To dla mnie wielkie poparcie i jestem przekonany, że przekaz z centrali będzie zgodny z tym od władz wojewódzkich. Poza tym takie sygnały już do nas dochodziły – dla dobra małych regionów, gmin i powiatów Prawo i Sprawiedliwość może wchodzić w koalicję z różnymi partnerami. U nas po ostatnich wydarzeniach w Sojuszu Lewicy Demokratycznej tak naprawdę zawiązujemy koalicję z ludźmi już niezwiązanymi partyjnie. Na ten moment nasze porozumienie ma się dobrze i jestem przekonany, że tak będzie przez najbliższe pięć lat. Jeszcze raz powtórzę: nie zamierzamy wikłać się w jakieś partyjne zagrania, naszym celem jest działanie ponad podziałami.” – zakończył rozmowę z nami Piec.

Sytuacja w nowej radzie jest arcyciekawa. Po deklaracji Lasoty i Lenarta wydaje się, że opozycję na czele której stanie obecny starosta Bogdan Soboń tworzyć będzie dziewięciu radnych: dwaj wyżej wspomniani, pięciu PSL-u oraz dwaj z Samorządnych Ziemi Koneckiej (niewykluczone jednak, że Ci ostatni dołączą się do zawiązanej koalicji). Można się spodziewać, że ta liczna grupa przez najbliższe dni będzie poszukiwała dodatkowych głosów wśród dwunastu pozostałych członków rady.

O tym czy zawiązana koalicja faktycznie przetrwa, a Grzegorz Piec jako starosta będzie stał na jej czele przekonamy się prawdopodobnie między 19, a 23 listopada. Wtedy to odbędzie się pierwsza sesja nowej Rady Powiatu Koneckiego.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *