REKLAMA

‚Jodła’ zaprasza na uroczystości patriotyczne

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” pragnie zaprosić na Święto 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego, które odbędzie się 27 lipca w Białym Ługu w gminie Słupia Konecka.

REKLAMA

REKLAMA

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:00. W programie przewidziane są: Msza Święta przy pomniku wraz ze składaniem kwiatów i salwą honorową, rekonstrukcja walki oraz pokazy wyszkolenia. Całość zwieńczy spotkanie przy ognisku.

Na uroczystościach pojawią się między innymi Maciej Zapolski – syn ostatniego dowódcy 27. pułku rotmistrza „Nieczaja”, reprezentanci Środowiska Stołpecko – Nalibockiego i rodzin AK oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zapowiadana jest też obecność żołnierzy 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, która dziedziczy tradycje pułku, którzy przybędą na wydarzenie znad rosyjskiej granicy.

„Pułk w II RP kwaterował na wschodnich kresach, w Nieświeżu. Później walczył podczas kampanii obronnej 1939 r. Odtworzył swoje siły w ramach Armii Krajowej. Jego matecznikiem był Okręg Nowogródek, a po 1945 żołnierze i dowódcy byli ścigani przez sowieckiego okupanta. Ich przykładem będzie chorąży Zdzisław Nurkiewicz „Nieczaj”, który aresztowany w styczniu 1959 roku otrzymał od „Sądów Czerwonych” kasę śmierci za walkę o Niepodległą Polskę. Po spędzeniu roku w celi śmierci zmieniono mu wyrok na 15 lat” – opowiada Dionizy Krawczyński, prezes SRH „Jodła”.

Aby poznać historię 27. pułku oraz uczestniczyć w upamiętnieniu jego dokonań zapraszamy serdecznie na uroczystości, których jesteśmy patronem medialnym.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *