REKLAMA

Już piąty raz maszerowali z flagą! [wideo, zdjęcia]

W wyjątkowy sposób święto flagi RP uczczono w gminie Stąporków. „Piekielnym Szlakiem” przewędrował już V Rajd z Flagą. Siedemdziesięciu piechurów dzierżąc biało-czerwone chorągiewki przeszło z Krasnej w gminie Stąporków do Cisownika w gminie Smyków. 

REKLAMA

W Stąporkowie piechurów pożegnała burmistrz Dorota Łukomska. Następnie uczestnicy imprezy wsiedli w autobus i przejechali do Krasnej. Tam rozpoczęli od zwiedzania skansenu Państwa Foksów. Potem cała grupa, dosyć zwartym szykiem przemieszczała się przez ‚Piekielny Szlak’ w kierunku miejscowości Cisownik. Wszystkim cały czas towarzyszyły mniejsze lub większe biało-czerwone flagi –„Na trasie szybkiego ruchu eskortowała i ochraniała nas policja, za co serdecznie dziękujemy. W samym rajdzie udział wziął także komendant ze Stąporkowa p. Krzysztof Opara. Samotnie pokonał on trasę biegnąć za co także należą mu się wielkie gratulacje” – opowiada nam Katarzyna Sorn, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie.

REKLAMA

Celem był skansen w Cisowniku –„Tutaj w Skansenie podczas II Wojny Światowej stacjonował Hubal. Będą więc ciekawe opowieści w pięknej okolicy. Fajnie jest być w takich miejscach gdzie możemy coś ciekawego usłyszeć, gdzie współorganizatorzy bo takimi są Państwo Sosnowscy, którzy udzielili nam schronienia, mogą poopowiadać o tych miejscach” – tłumaczy dyrektor Sorn.

W skansenie w Cisowniku u Państwa Sosnowski każdy mógł posilić się kiełbaską z ogniska oraz przepysznym chlebem na zakwasie, którego upiekli sami gospodarze.  Młodsi podpatrywali jak się kiedyś mieliło zboże w żarnach, czy młóciło cepami na klepisku w stodole. Można było przymierzyć się do niesienia konwi z wodą czy tkać chodnik na starych krosnach.

V Stąporkowski Rajd z Flagą zakończyło losowanie upominków oraz wręczenie dyplomów.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *