REKLAMA

Już po raz 17. rywalizowali w konkursie pieśni i poezji patriotycznej [wideo, zdjęcia]

Już po raz 17. soliści i zespoły z powiatu koneckiego we wtorek rywalizowały w różnych kategoriach wiekowych w Diecezjalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej. Wydarzenie zostało zorganizowane po raz 14. w Gowarczowie, gdzie konkurs ten stał się już tradycją. W Szkole Podstawowej przy ulicy Szkolnej zebrało się łącznie około 150 uczestników konkursu. Najlepsi z poszczególnych kategorii w kwietniu wezmą udział w etapie diecezjalnym w Drzewicy.

REKLAMA

„Spotykamy się po raz 17., a w Gowarczowie po raz 14. na regionalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej, którym ogarnęliśmy cały powiat konecki. Na 36 szkół odpowiedziało 18, czyli 50% […] 24 kwietnia mamy diecezjalny etap w Drzewicy. Ten, kto dziś zajmie pierwsze miejsce pojedzie właśnie do Drzewicy, a najlepsi stamtąd pojadą do Warszawy w listopadzie” – mówił nam Janusz Bielecki, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

Na wydarzeniu obecni byli m.in. zastępca wojewody świętokrzyskiego Rafał Nowak, poseł na sejm RP Robert Telus, starosta konecki Grzegorz Piec, naczelnik wydziału oświaty powiatu Krzysztof Stachera, naczelnik promocji Marian Wikiera, wójt gminy Gowarczów Stanisław Pacocha, nadleśniczy Nadleśnictwa Barycz Wojciech Bomba, proboszcz parafii w Gowarczowie Marek Maciążek oraz dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie Elwira Sibiga.

REKLAMA

Konkurs w gminie Gowarczów jest już coroczną tradycją. O tym, jakie działania podejmuje gmina, by wydarzenie mogło się tu odbywać opowiedział nam wójt Stanisław Pacocha –„Gmina objęła honorowy patronat, włączyła się w tę inicjatywę. Zaangażowane są w to nasze jednostki pomocnicze takie jak Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej czy szkoła. Chodzi tutaj o zaplecze logistyczne, sprzęt, przygotowanie całej tej imprezy. Nasza gmina bierze w tym czynny udział. Dziękuję wszystkim uczestnikom z całego powiatu koneckiego, że tak licznie przybyli i taki konkurs może odbywać się u nas w gminie Gowarczów” – opowiadał nam Stanisław Pacocha.

Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: poezja, gdzie występowali recytatorzy, oraz pieśń, gdzie rywalizowali soliści oraz zespoły. Zmagania uczestników odbywały się w czterech grupach wiekowych: przedszkolaki, klasy 1-4 szkół podstawowych, klasy 5-8 szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe. Recytatorów oceniało jury w składzie: Aleksander Kopański, Kinga Zaborowska i Barbara Kosada, natomiast zespoły oraz solistów oceniali: Sylwia Armada, Piotr Zaborowski, Katarzyna Krzysztoporska, Dominika Wróbel oraz Stanisław Fidos.

Znaczenie uroczystości dla powiatu koneckiego podsumował starosta Grzegorz Piec –„Każda uroczystość, która ma miejsce na terenie powiatu jest dla nas bardzo ważna, a jeżeli jeszcze to jest związane z patriotyzmem – ogromny szacunek dla organizatorów. To już czternasty raz w Gowarczowie, jest to jedna z większych, cyklicznych imprez w powiecie koneckim” – mówił nam starosta.

Warto wspomnieć, że tegoroczna edycja konkursu poświęcona jest 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Wyniki:

Poezja:

-przedszkola: I miejsce – Jakub Cabaj, II miejsce – Aleksandra Mastalerz, III miejsce – Natalia Gosek.

-klasy I-IV: I miejsce – Kacper Popiel, II miejsce – Barbara Gorlińska, III 3 miejsce – Natalia Cabaj.

-klasy V-VIII: I miejsce – Nicola Walczyk, II miejsce – Nadia Am Ali, Marta Mastalerz.

-szkoły ponadpodstawowe: I miejsce – Julia Wąsik, II miejsce – Kinga Krajewska, III 3 miejsce – Aleksandra Wiatr.

Pieśń – zespoły:

-przedszkola: I miejsce – Adrian Mazur i Eryk Mazur z Akademii Przedszkolnej w Końskich, II miejsce – Zespół „Sówki” z ZPO Stadnicka Wola, III miejsce – Zespół 0a, zespół 0b z SP Gowarczów.

-klasy I-IV: I miejsce – „Wesołe Nutki” SP Królewiec, II miejsce – „Różyczki” SP Gowarczów”, III 3 miejsce – „Wesołe Nutki” SP Rogów.

-klasy V-VIII: I miejsce – „Królewiaczki” SP Królewiec, II miejsce – Nikola Zielonka, Julia Jakubowska i Wioletta Milcarz z ZPO Dziebałtów, III 3 miejsce – „Szalone Nutki” PSP Niekłań Wielki.

-szkoły ponadpodstawowe: I miejsce – Maria Balińska i Wojciech Wysokiński – ZSP nr 1 w Końskich.

Pieśń – soliści:

-przedszkola: I miejsce – Maria Boruń z PSP w Niekłaniu Wielkim, II miejsce – Zofia Stolarska z ZPO Dziebałtów, III miejsce – Alicja Michalska z Przedszkola nr 2 w Końskich.

-klasy I-IV: I miejsce – Maja Słowik z ZPO Dziebałtów, II miejsce – Maja Opara z SP Kłucko, III 3 miejsce – Róża Balińska z PSP Ruda Maleniecka.

-klasy V-VIII: I miejsce – Natalia Boruń z PSP Stąporków, II miejsce – Amelia Grochala z PSP Fałków, III 3 miejsce – Kamil Szmeiduch z ZPO w Modliszewicach, wyróżnieni: Nadia Serek z SP nr 1 w Końskich, Olaf Młodziński z SP nr 2, Weronika Młodzińska z SP Gowarczów.

-szkoły ponadpodstawowe: I miejsce – Emilia Mazur z II LO w Końskich.

Zdjęcia (Małgorzata Żurawska):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *