REKLAMA

Kapela Władysławy Gromadzkiej i Jan Kępa wygrali Janka Muzykanta! [wideo, zdjęcia]

Dokładnie czternastu solistów instrumentalistów i dwadzieścia kapel ludowych rywalizowało w niedzielę w już XIV Koneckim Przeglądzie Kapel i Solistów Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty” 2018. Koncerty odbywały się w Parku Miejskim w Końskich. Wygrała Kapela Władysławy Gromadzkiej oraz solista Jan Kępa. 

REKLAMA

A rywalizacja toczyła się o ręcznie robioną statuetkę Janka Muzykanta, która jest autorstwa artysty rzeźbiarza Grzegorza Króla. Inicjatorami „Muzykantów” czternaście lat temu byli związani z koneckim Domem Kultury Roman Cieślak oraz Jan Bukład. –„Czternasty raz spotykamy się na Muzykantach 2018 […] Ja jeżdżę po różnych przeglądach i w kieleckim, świętokrzyskim i radomskim, ale nie tylko. Zobaczyłem, że wszędzie są zazwyczaj zespoły śpiewacze. Chciałem to troszkę urozmaicić i zrobiliśmy solistów instrumntalistów oraz kapele i spotykamy się po raz czternesty. To się przyjęło i myślę, że z roku na rok będzie tylko lepiej!” – opowiada nam Jan Bukład.

O tym kto wygrał czternastą edycją „Muzykantów” zadecydowało jury w składzie: Jan Bukład, Janusz Woś i Leszek Ślusarski. I tak w kategorii kapel przyznano wyróżnienia zespołom: Stanisława Kujawiaka, Władysława Chabra i Macieja Ulewińskiego. Trzecie miejsce zajęły ex aequo grupy Romana Wojciechowskiego i Edwarda Goli, drugie przyznano ex aeqo kapelom Jana Fokta oraz PONIDZIE, a zwycięzcą została Kapela Władysławy Gromadzkiej. W kategorii solistów wyróżnienia przyznano: Henrykowi Cackowi, Wacławowi Imiółkowi, Maciejowi Ulewińskiemu. Drugie miejsce ex aequo zajęli Roman Wojciechowski i Radosław Biniek, a zwyciężył Jan Kępa.

REKLAMA

Dokładnie czternastu instrumentalistów oraz dwadzieścia kapel do Końskich przybyło z różnych stron naszego województwa świętokrzyskiego, ale i z województw ościennych: łódzkiego, czy mazowieckiego.

Soliści i kapele rywalizowały o główną nagrodę: figurkę Janko Muzykanta.

Po raz pierwszy przy okazji przeglądu zorganizowano też konkurs tańców ludowych, a wziąć udział mógł w nim każdy. Pary mogły zgłaszać się u organizatorek – Małgorzaty Pasek i Urszuli Nowickiej  w trakcie trwania przeglądu i ostatecznie w szranki stanęło prawie dwadzieścia par tanecznych. Każda z nich została nagrodzona specjalną płytą, a zwycięzcy otrzymali też nagrodę niespodziankę.

Na placu przy scenie wiele osób korzystało z możliwości tańczenia także poza konkursem. Niemal przy każdym występie mogliśmy oglądać po kilkanaście par, które prezentowały oberki, czy polki. „Muzykantom” towarzyszyła także wystawa rękodzieła ludowego, a chętni mogli zakupić liczne spożywcze produkty regionalne. Ciekawostką był także pokaz dawnej wsi przygotowany przez członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierownictwem Anny Wiadernej – można było obejrzeć między innymi stroje związane z dawną wsią, cepy oraz młóckę.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *