REKLAMA

Kiedy przyda się polisa turystyczna?

Przed wyjazdem myślisz o błogim lenistwie, palmach i chłodzących drinkach? A może masz już przed oczami białe szaleństwo na nartach, przepiękne górskie widoki i grzane wino? Podróże przywołują na myśl same miłe skojarzenia. Ale zanim wyjedziesz do raju, zejdź na ziemię i odpowiednio się przygotuj do takiej podróży.

REKLAMA

Jeśli chcesz rozszerzyć ochronę NNW swojego dziecka przed wyjazdem na obóz zimowy

Już na początku roku szkolnego wychowawcy przekazują rodzicom informację o możliwości ubezpieczenia dziecka w ramach NNW. Ty też dostałeś taką propozycję? Z pewnością tak. W polskich szkołach to już norma. Prawdopodobnie, jak wielu rodziców, opłaciłeś składkę, aby Twoje dziecko było zabezpieczone w razie wypadku na przerwie lub zajęciach wychowania fizycznego.

REKLAMA

Ubezpieczenie dziecka to zawsze dobra decyzja. Jednak przed wykupieniem takiej ochrony warto dowiedzieć się, jakie są warunki takiej polisy. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają bowiem ochronę w ramach NNW nie tylko na terenie szkoły i w trakcie zajęć, ale również:

  • w drodze do szkoły i ze szkoły,
  • podczas zajęć pozalekcyjnych,
  • podczas zabawy na podwórku,
  • podczas rodzinnych wyjazdów na wakacje,
  • podczas obozów zimowych w trakcie ferii.

Mimo że NNW szkolne działa także w trakcie wyjazdów na ferie, prawdopodobnie nie będzie wystarczające, jeśli wyślesz dziecko na obóz lub zorganizujesz rodzinny wyjazd.

Podczas wypoczynku przydatna może okazać się dodatkowa ochrona. Zwłaszcza jeśli wyjazd jest zagraniczny lub o charakterze sportowym. Wówczas najważniejsze jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Ale warto rozszerzyć ochronę również o OC w życiu prywatnym, na wypadek gdyby pociecha wjechała na nartach w innego użytkownika stoku lub wybiła piłką szybę w pokoju hotelowym.

O tym, co powinno zawierać ubezpieczenie na ferie zimowe, przeczytasz na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-na-ferie-zimowe/.

Podczas rodzinnego wyjazdu za granicę

O ile w Polsce możesz liczyć na pomoc lekarską w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, to za granicą usługi medyczne będą Cię sporo kosztować. W większości krajów europejskich przynajmniej z części opłat zwolni Cię karta EKUZ. Ale nie zawsze i nie ze wszystkich. W Chorwacji, nawet posiadając EKUZ, musisz zapłacić 10 kun (czyli około 6-7 zł) za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, a we Włoszech za tę samą usługę – aż ponad 36 euro (około 170 zł).

Posiadaczom ubezpieczenia turystycznego tego typu koszty zwraca ubezpieczyciel. Oczywiście w ramach sumy ubezpieczenia. Ta w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia, które jest absolutną podstawą podczas wyjazdu za granicę, wynosi zwykle powyżej 100 000 zł. Jeśli uraz lub choroba nie wymaga licznych badań i przeprowadzania zabiegów, taka kwota wystarczy. Ale trudno jest przewidzieć, do jakich zdarzeń dojdzie podczas wyjazdu. Dlatego, gdy jedziesz za granicę, będziesz czuł się bezpieczniej, jeśli wykupisz polisę z wyższą sumą ubezpieczenia.

Gdy wyjeżdżasz na narty

Właściwie wyjazd na narty nie jest standardowym wyjazdem rekreacyjnym. Jeśli wypoczywasz aktywnie, zwłaszcza uprawiając tak kontuzyjny sport, jak narciarstwo, ubezpieczenie turystyczne prawdopodobnie nie wystarczy. Tutaj potrzebna jest polisa narciarska. Zarówno wtedy, gdy wybierasz się do któregoś z polskich ośrodków, jak i wtedy, gdy decydujesz się na narty w Szwajcarii, Austrii, Niemczech czy innym kraju, ubezpieczenie obejmujące też tego typu aktywności będzie dużo bardziej odpowiednie.

Uprawianie sportu niesie większe ryzyko niż wypoczywanie przy hotelowym basenie lub zwiedzanie miejscowych atrakcji. Ochrona ubezpieczenia musi być zatem dopasowana do formy spędzania przez Ciebie wolnego czasu na urlopie.

Gdy wyjeżdżasz na zawody sportowe

Twoja polisa będzie wymagała jeszcze szerszego zakresu ochrony, jeśli jesteś zawodowcem i uprawiasz sport wyczynowo. Intensywność treningów i poświęcenie w trakcie zawodów sprawia, że ryzyko doznania kontuzji jest większe.

W ofertach ubezpieczycieli znajdziesz odpowiednie rozszerzenie polisy turystycznej, które zapewni Ci ochronę nie tylko podczas amatorskiego uprawiania narciarstwa lub innych dyscyplin. Także wtedy, gdy jesteś oddany wyzwaniom bez reszty.

Gdy wyjeżdżasz do pracy za granicę

Wiele osób wyjeżdża za granicę za chlebem. Niemcy, Norwegia, Wielka Brytania czy Irlandia to tylko niektóre kraje, w których Polacy szukają lepszych okazji do zarobku. Często taka praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym i narażeniem ciała na uszkodzenia. Nic zatem dziwnego, że szukasz ubezpieczenia, które w razie urazu pozwoli Ci skorzystać z pomocy miejscowego lekarza, wykonać niezbędne badania lub wyleczyć ukruszony ząb. Tym bardziej, że czas trwania takich wyjazdów liczy się raczej w miesiącach.

Jeśli pracujesz w kraju europejskim, w którym karta EKUZ jest honorowana, możesz skorzystać przynajmniej z niektórych usług bezpłatnie lub za częściową opłatą. Za resztę zapłacisz z własnej kieszeni lub zrobi to za Ciebie ubezpieczyciel, jeśli wykupiłeś polisę.

Ubezpieczenia na wyjazd do pracy za granicą powinieneś szukać wśród polis turystycznych.

Jeśli chorujesz przewlekle

To, że chorujesz przewlekle, nie zawsze oznacza, że musisz rezygnować z podróży. Jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań do wyjazdu i wyda odpowiednie zalecenia, możesz podróżować. Powinieneś jednak przyłożyć szczególną wagę do zapewnienia sobie dostępu do usług medycznych. Jeśli poczujesz się gorzej, musisz mieć możliwość skorzystania z pomocy lekarza.

Ubezpieczyciele przygotowali specjalne rozszerzenie polisy dla osób z chorobami przewlekłymi. Takie ubezpieczenie może być nieco droższe ze względu na zwiększone ryzyko, ale dzięki temu zapewni potrzebną Ci ochronę.

Artykuł zewnętrzny

REKLAMA

Dodaj komentarz