REKLAMA

Klimatyczna niedziela w Maleńcu. Za nami pokaz odlewnictwa [wideo, zdjęcia]

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Żywy Ogień” w niedzielę na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu przygotowano warsztaty i pokazy odlewnictwa. Zobaczcie relację wideo i foto z tego co działo się w tym niezwykle klimatycznym miejscu.

REKLAMA

„17 września to ogólnopolskie Europejskie Dni Dziedzictwa. W ramach nich przypominamy tak zwane żywe tradycje regionu, a jeśli chodzi o Konecczyznę to jest to odlewnictwo. My temu dzisiaj poświęciliśmy cały dzień. Mamy z p. Andrzejem Sykułą warsztaty tradycyjnego odlewnictwa artystycznego. Są warsztaty też kowalskie, rusznikarskie. Cieszy nas, że wybrało się dla nas sporo osób także spoza regionu” – mówi dr Maciej Chłopek, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu.

Wszyscy przybyli na wydarzenie mogli też uczestnicy w zwiedzaniu obiektu z przewodnikiem, a w programie przewidziano też projekcję filmów –„Mamy pokaz filmów promujących lokalne odlewnie, wyświetlać będziemy też film 'Miasto Grzejników’ o Stąporkowie w reżyserii p. Janusza Polakowskiego. To świetna produkcja, o czymś co wszyscy w domu jeszcze mają, czyli o wytwarzaniu tradycyjnych grzejników” – dodaje dyrektor Chłopek.

REKLAMA

Podczas pokazów zainteresowani mogli dowiedzieć się wiele o historii odlewnictwa, które nierozłącznie związane było z hutnictwem. Na terenie zakładu w Maleńcu odlewano między innymi blachy dekoracyjne i wszystko co nadawało się do kuchni. A jak to się odbywało można było na własne oczy, na żywo zobaczyć w niedzielę. Nic dziwnego, że turyści byli zachwyceni pokazami zorganizowanymi w ramach eventu „Żywy Ogień” – „Jesteśmy miło zaskoczeni. Obiekt jest wspaniały i cieszymy się, że mieliśmy okazję obejrzeć jak wyglądała historia tego miejsca, a zatem i kraju naszego. Bardzo to było ciekawe doświadczenie od samego początku aż po wszystkie elementy tego co ten obiekt oferuje. Urzekło mnie biuro, ale i maszyny i to, że one wszystkie działają, zostały uruchomione i zaprezentowane” – mówi nam pani Grażyna, która do Maleńca przyjechała z Warszawy.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są pod hasłem o „Żywe dziedzictwo tradycje od pokoleń”.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *