REKLAMA

Koalicja podpisana? Piec i Plech będą rządzić powiatem?

Potwierdzają się informacje przekazywane tuż po wyborach. Powiatem koneckim prawdopodobnie rządzić będą dwa komitety: Prawi i Solidarni oraz Nowy Powiat Roberta Plecha. Porozumienie liderów zostało zawarte, a obecnie dogadywane są kwestie personalne. Oczywiście spory dotyczące podziału stanowisk mogą mieć wpływ na rozłam. Na tę chwilę jednak docierają do nas nieoficjalne informacje o tym, że koalicja ma się dobrze. 

REKLAMA

Okazuje się, że oczywistością dla liderów Grzegorza Pieca i Roberta Plecha było tworzenie wspólnego porozumienia. Jednocześnie w obu lokalnych ugrupowania rozpoczęły się tarcia o stanowiska. I tak w Nowym Powiecie spierali się głównie Wojciech Owczarek i Wiesław Skowron o to, który ma być wicestarostą, a który zasiąść w zarządzie. Ostatecznie obaj oddali się do dyspozycji Roberta Plecha i ten decyzję podjąć ma do poniedziałku (pierwszą sesję zaplanowano w poniedziałek na godzinę 11:00).

REKLAMA

O wiele bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce wśród Prawych i Solidarnych. Wiadomym jest, że starostą koneckim będzie Grzegorz Piec. Jego ugrupowanie w ramach koalicyjnego porozumienia zapewniło sobie także dwa stanowiska członków zarządu (jedno nieetatowe i jedno etatowe  – to drugie po kilku tygodniach kiedy radni zmienią statut powiatu, ale chętnych do tych funkcji jest przynajmniej trzech, a według niektórych źródeł to cztery osoby (Dariusz Banasik, Jarosław Staciwa, Danuta Leśniewicz i Łukasz Kubka). Niewykluczone, że w związku z tym PiS będzie chciał renegocjacji umowy koalicyjnej z Nowym Powiatem tak by pozyskać dla siebie jedno kluczowe stanowisko więcej – choćby funkcję drugiego wiceprzewodniczącego rady.

Sytuacja w PiS jest groźna, w komitecie wytworzyły się jakby dwie frakcje – jedna trzyosobowa, druga czteroosobowa. W przypadku rozłamu zagrożona może więc być cała koalicja. Nieoficjalnie jednak docierają do nas sygnały, że o wiele bardziej możliwe od rozłamu jest wypracowanie osobowego kompromisu. Jednocześnie wszyscy mając w pamięci wydarzenia z jesieni są bardzo ostrożni – do mediów przedostaje się bardzo mało informacji. Sprawą jasną jest, że większość z radnych prowadzi rozmowy także z innymi komitetami. Mające po 4 mandaty Ziemia Konecka oraz Polskie Stronnictwo Ludowe według naszych informacji składały koalicyjne propozycje zarówno PiS-owi jak i Nowemu Powiatowi. Natomiast ich ‚zaloty’ nie spotkały się z zainteresowaniem.

To, że wśród Prawych i Solidarnych trwają tarcia zdaje się potwierdzać wpis jaki na swoim facebooku zamieścił radny Łukasz Kubka:

Do pierwszej sesji Rady Powiatu Koneckiego pozostało nam niespełna 72 godziny.

Będąc radnym skróconej oraz radnym elektem nadchodzącej kadencji, dysponując tym samym bardzo dużym poparciem społecznym, uzyskując łącznie w jesiennych oraz czerwcowych wyborach 837 głosów Mieszkańców Miasta i Gminy Końskie, za które jeszcze raz serdecznie dziękuję.
Jako radny KWW Prawi i Solidarni oraz lider powiatowych struktur Porozumienia Jarosława Gowina uważam, iż idealnym rozwiązaniem jest, by funkcję w zarządzie oraz prezydium nowej rady pełniły osoby kompetentne, zdeterminowane do pracy, a powiązania partyjne nie były tylko i wyłącznie jedynym i najważniejszym czynnikiem decydującym o ukształtowaniu się składu przyszłych władz powiatu.

Niezwykle istotne, by w kształtowaniu składu władz naszego powiatu uwzględnione zostały oczekiwania mieszkańców, które wyrazili zarówno jesienią jak i przed niespełna tygodniem.

Wyrażam nadzieję oraz jestem przekonany, iż lider zwycięskiego komitetu KWW Prawi i Solidarni Grzegorz Piec podejmie decyzję, które zagwarantują wdrażanie pozytywnych zmiany oraz poprawę funkcjonowania oraz wizerunku Starostwa Powiatowego w Końskich.

Jak może wyglądać już w poniedziałek Zarząd i Prezydium Rady Powiatu? 

Zarząd: Grzegorz Piec – starosta konecki, Wiesław Skowron / Wojciech Owczarek – wicestarosta, Wiesław Skowron / Wojciech Owczarek – członek zarządu, Dariusz Banasik – członek zarządu, Jarosław Staciwa / Danuta Leśniewicz – członek zarządu (być może za kilka tygodni po zmianie statutu)

Rada Powiatu Koneckiego: Zbigniew Kowalczyk – Przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego, Jolanta Pacocha – wiceprzewodnicząca, Łukasz Kubka / Danuta Leśniewicz – wiceprzewodniczący/wiceprzewodnicząca

Powyższe to tylko spekulacje poparte nieoficjalnymi informacjami. Naszym zdaniem podobnie jak na jesieni do ostatnich godzin przed sesją trwać będą ustalenia, próby przeciągania radnych i próby przemontowywania koalicji. Tarcia wewnątrz dwóch ugrupowań z największą liczbą mandatów sprzyjają takim zabiegom. O pewnym składzie nowego zarządu dowiemy się dopiero w poniedziałek.

Przypomnijmy – pierwsza, decydująca o układzie sił sesja Rady Powiatu Koneckiego odbędzie się w poniedziałek o godzinie 11.00. U nas znajdziecie relację na żywo.

REKLAMA

One thought on “Koalicja podpisana? Piec i Plech będą rządzić powiatem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *