REKLAMA

Kolej wraca. Pierwszym pociągiem odjedzie Prezydent? [wideo]

Tę informację powtarzamy jak mantrę. W niedzielę 12 grudnia w Końskich po dwunastu latach przerwy zatrzymają się pociągi pasażerskie. Powiat konecki przygotowuje się na to wydarzenie remontując chodniki w pobliżu stacji, a jego przedstawiciele zapowiadają fetę z okazji przyjazdu pierwszego pociągu do naszego miasta. Niewykluczone, że dotrze nawet sam prezydent Andrzej Duda. 

REKLAMA

Przypomnijmy, że w marcu 2020 roku prezydent podpisał na peronie w Końskich przy słynnej ławce ustawę Kolej +, która była początkiem powrotu kolei do miasta. I chociaż do zapowiadanej elektryfikacji linii kolejowej nr 25 daleka droga to pociągi będą się w Końskich zatrzymywać. Tyle, że będą to składy spalinowe. To wydarzenie przypomina członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa, zapowiada on też, że w najbliższych dniach region może spodziewać się ciekawych gości –„My jako powiat konecki od samego początku uczestniczymy w tych działaniach. To my organizowaliśmy spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, gdy podpisywana była ustawa Kolej +. To my zostaliśmy zobligowani by przygotować ten słynny na całą Polskę stoliczek, gdzie ta ustawa została podpisana” – mówi Jarosław Staciwa i dalej opowiada o tym co może zdarzyć się 12 grudnia –„Potwierdził na chwilę obecną marszałek województwa świętokrzyskiego, że będzie. Poprosił, żeby zaprosić samorządowców z powiatu koneckiego. Ja osobiście bym się nie zdziwił jakby tym pierwszym pasażerem był właśnie prezydent Andrzej Duda, który wsiądzie do pociągu w Końskich, a wysiądzie w Skarżysku-Kamiennej” – dodawał Staciwa.

REKLAMA

O tym czy te słowa są tylko pobożnym życzeniem, czy może jednak stoi za nimi już pewna wiedza dowiemy się najpewniej na niedługo przed zatrzymaniem się w Końskich pierwszego pasażerskiego pociągu. Jednak już teraz trwają prace, które mają ułatwić przyszłym pasażerom dotarcie na peron –„Chcemy stworzyć dogodną komunikację dla pasażerów. W tym celu wykonujemy w chwili obecnej dwa odcinki chodnika. Jeden z nich to od ulicy 1 Maja do II Liceum Ogólnokształcącego. Drugi chodnik jest od ulicy Sportowej do samego peronu. Przy tym drugim chodniku będziemy montować na istniejącym już słupie dwie lampy ledowe z czujnikiem ruchu. Będą to lampy, które będą oświetlać to przejście” – mówi nam Staciwa.

Koszty robót przy ulicy Sportowej to około 160 tysięcy złotych. Co ciekawe powiat wyremontował ulicę przy innym szczególnym dla prezydenta Dudy miejscu. Chodzi o ulicę Kapitana Jana Stoińskiego, przy której znajduje się hala sportowa będąca miejscem słynnej jednoosobowej debaty prezydenckiej przed wyborami w 2020 roku. Do remontu tej jezdni w stosunku 50% do 50% dorzuciła się również gmina Końskie, a koszt to 330 tysięcy złotych.

REKLAMA

8 thoughts on “Kolej wraca. Pierwszym pociągiem odjedzie Prezydent? [wideo]

  1. Proponuje aby burmistrz Obratański zaprosił pana prezydenta na spacer ulicą Piłsudskiego w Końskich. Aby razem przekonali się jak się żyje, chodzi po mieście. Dla nas mieszkańców to niestety codzienność.

  2. Mieszkaniec Północnej 27 listopada 2021 at 17:30 - Reply

    Piłsudskiego jak Piłsudskiego, jest jakaś szansa ,że kiedyś będzie zrobiona, ale niech się przejdą Północną w Końskich o 20:00 w deszcz, tylko bez latarek, tu nie ma szansy na jakąkolwiek cywilizację ciągle XIX wiek

  3. Dlaczego redaktor studia TKN24 nie zapytał burmistrza K. Obratańskiego, kiedy pasażerowie pociągów osobowych, na stacji Końskie, będą mogli skorzystać z dawnej poczekalni w budynku dworca PKP? Bo wiosną i latem wystarczy wiata na peronie, ale zimą jak będzie padał śnieg i chwyci mróz, to ogrzewana poczekalnia dla osób korzystających z pociągów pasażerskich jest koniecznie potrzebna! Druga ważna sprawa, to czy busy komunikacji miejskiej w Końskich będą mieć przystanek, zlokalizowany obok budynku dworca kolejowego w Końskich. Urząd Miasta i Gminy Końskie powinien wziąć przykład z władz samorządowych Wolsztyna w Wielkopolsce. Tutaj samorząd zlecił prace projektowe firmie zewnętrznej i przy dworcu kolejowym Wolsztyn powstało nowe Centrum Komunikacyjne z zadaszeniem peronów dla autobusów, busów. Podobnie powinno na placu postojowym dla autobusów, który jeszcze kilka lat temu znajdował się przed budynkiem dworca kolejowego w Końskich. Warto byłoby przypomnieć mieszkańcom Końskich, kto dokładnie odpowiada za likwidacje pociągów osobowych we wrześniu 2009 roku na trasie Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna?

  4. Buduje się a raczej remontuje chodniki po których nikt nie chodzi a na na Osiedlu Jana Pawła II od 12 lat zamiast obiecanych chodników znak „strefa zamieszkania” i dwa spowalniacze bo to tańsze jak chodnik. Nowe latarnie przy dworcu a co z latarniami niedziałającymi. Na ulicy Kieleckiej w jednym rzędzie nie działa 12 latarni cała jedna strona jezdni jest nieoświetlona i to prawie od roku na ulicy Polnej nie działa latarnia oświetlająca przejście dla pieszych w Sielpi nie działa kilkadziesiąt latarni. Są pieniądze na nowe bo może przyjedzie prezydent a nie ma na naprawę tego co jest i nie działa. Przypominają mi się czasy malowania krawężników i trawy na zielono bo spodziewamy się niespodziewanej wizyty. To istny Bareja.

  5. Tylko patrzeć jak hala sportowa będzie nosić imię Anżeja bo tam była legendarna jednoosobowa ustawiona debata gdzie Anżej wiedział o co go zapytają. Niech odjedzie tym pociągiem i nie wraca. Zwykła marionetka. Trzecia osoba w państwie zaraz po tym kurduplu i jego kocie. Nie jestem za żadną partią ale napewno przeciw tym PiSdolonym złodziejom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *