REKLAMA

Kolejowa i Rzeczna doczekają się budowy! Nowe drogi też na terenach przemysłowych [wideo, zdjęcia]

Przed nami kolejne inwestycje drogowe na terenie gminy Końskie. Z wielką ulgą mogą odetchnąć mieszkańcy ulic Kolejowej i Rzecznej, którzy od lat starali się o remont drogi przed swoimi domami. Gmina Końskie po latach starań pozyskała tereny od Polskich Kolei Państwowych, na których znajdują się te ulice, a to oznacza, że zbliża się ich gruntowna przebudowa. Wcześniej powstaną też dwa nowe trakty na terenach inwestycyjnych oraz jedna z dróg na granicy Końskich i Modliszewic. 

REKLAMA

Ulice Kolejową, Rzeczną i Północną w Końskich wykonano na gruntach PKP. Po kilkunastu latach starań koneckiemu samorządowi udało się pozyskać od kolejowej spółki dwie pierwsze z wymienionych –„Dwie drogi w Końskich – ulica Kolejowa i ulica Rzeczna leżą w znacznej części na zamkniętych gruntach kolei. Od 2006 roku gmina stara się o to by uzyskać prawo dysponowania tym gruntem, by dzisiaj gruntowe drogi, zamieszkałe przez ludzi, można było przebudować. Akt notarialny podpisany w Lublinie pozwala na to by wreszcie słowo stało się ciałem. Od dnia podpisania tego aktu gmina staje się właścicielem gruntów i może zlecić do zaprojektowania i przebudowy te drogi” – zdradza nam Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Burmistrz Krzysztof Obratański wspomniany akt podpisał w Lublinie, a to oznacza, że w następnych latach czekają nas przebudowy ulic Rzecznej i Kolejowej. Jak udało nam się dowiedzieć – samorząd nie zamierza zwlekać z realizacją tych inwestycji, choć na pewno spróbuje też pozyskać na nie dotację zewnętrzną.

REKLAMA

Pod koniec ubiegłego roku z Funduszu Dróg Samorządowych gmina Końskie otrzymała dużą dotację, między innymi na budowę dróg na terenach przemysłowych. Wiemy już, że powstaną tam dzięki temu nowe ulice: Rzemieślnicza i Żeliwna –„Jesteśmy już po otwarciu ofert i mogę zakomunikować, że ten przetarg będzie rozstrzygnięty i to na dobrym dla gminy poziomie. Mianowicie na poziomie około 70% kosztorysu inwestorskiego. W połączeniu z dofinansowaniem to bardzo korzystne dla nas warunki” – mówi Obratański.

Ulica Rzemieślnicza zostanie wybudowana za nieco mniej niż 2,4 mln złotych, ulica Żeliwna wykonana zostanie za mniej niż 3,5 mln złotych. Do obu tych zadań gmina Końskie ma wysokie dofinansowanie rządowe, a więc wkład własny samorządu będzie symboliczny.

Te dwie ulice zamykają drogowe inwestycje na koneckich terenach przemysłowych. Ostatnią drogą, której przebudowa czeka nas w najbliższych tygodniach jest łącznik między Gimnazjalną, a Piłsudskiego -„Jeszcze w styczniu ogłoszony będzie przetarg na budowę drogi między ulicą Gimnazjalną, a Piłsudskiego. Ona leży formalnie na gruntach wsi Modliszewice, natomiast zabudowa jest po stronie koneckiej. Ten łącznik będzie dobrym uzupełnieniem istniejącej sieci drogowej”

Do tych zadań w TKN24 będziemy jeszcze powracać.

REKLAMA

3 thoughts on “Kolejowa i Rzeczna doczekają się budowy! Nowe drogi też na terenach przemysłowych [wideo, zdjęcia]

  1. Benitodevito pisze:

    Kto i na jakiej podstawie nadal nazwy nieistniejącym ulicą, skoro zespół do spraw nazewnictwa przy burmistrzu M i G nie istnieje ponieważ już dawno wygasła mu kadencja….

  2. Anonim pisze:

    Proponowałbym zrobić drogę z Nieświna do Końskich. To nie jest droga tylko łata na łacie.

  3. […] Drogami, które powstaną na terenach przemysłowych, na które gmina otrzymała dotacje są ulice Rzemieślnicza i Żeliwna. Więcej informacji znajdziecie Państwo TUTAJ. […]

Dodaj komentarz