REKLAMA

Koncertowe 40-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej z Końskich [wideo, zdjęcia]

W piątek swoje wielkie święto obchodziła Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia z Końskich. Na jej jubileusz 40-lecia przybyło około 250 osób. Część oficjalna i urodzinowy koncert miały miejsce sali bankietowej restauracji Leliwa. 

REKLAMA

Szkoła muzyczna zaistniała w społeczności lokalnej w 1969 roku jako Ognisko Muzyczne. W czerwcu 1978 powołano zaś do życia zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia. Przez lata przez placówkę przeszły tysiące uzdolnionych młodych ludzi, a zarządzali nią kolejno: Hubert Kutwin, Józef Szczyrba, a obecnie Małgorzata Kacperska. To właśnie pani dyrektor rozpoczęła częśc oficjalną jubileuszu od przywitania oficjalnych gości, a w piątek do Leliwy przybyli między innymi: wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, wizytator z Centrum Edukacji Artystycznej Marcin Malicki, były dyrektor szkoły Józef Szczyrba, dyrektor koneckiego Domu Kultury Piotr Salata, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek muzycznych, nauczyciele oraz przede wszystkim liczni absolwenci i uczniowie szkoły. Po powitaniach dyrektor Kacperska wygłosiła krótką przemowę:

„Dorobek naszej szkoły jest znaczący. To wysoki poziom nauczania przejawiający się w licznych sukcesach naszych uczniów. […] Nasi wychowankowie są laureatami licznych konkursów rangi nawet międzynarodowej, o czym możecie się Państwo dowiedzieć np. z lokalnych mediów. Jest to nasz dorobek, chluba i duma. To praca wielu osób: grona pedagogicznego, uczniów, rodziców mądrze wspierających swoje pociechy, jak również pracowników administracji i obsługi dzięki którym szkoła działa sprawnie i bez zakłóceń. Ze szczególnym wzruszeniem myślimy dziś o tych pedagogach, którzy odeszli. […] Dzisiejsza uroczystość przypomina, że w naszej szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły jest nauczyciel, a dumą jej absolwenci.” – mówiła do zgromadzonych dyrektor Kacperska.

REKLAMA

Następnie dziękowano sponsorom uroczystości, wizytator wręczył nagrody centralne dla nauczycieli szkoły, a Małgorzata Kacperska nagrody dyrektora szkoły. Były to jeszcze nawiązania do niedawno obchodzonego Dnia Nauczyciela.

Tego dnia przemawiał także wizytator Marcin Malicki oraz reprezentujący gminę wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. Towarzyszyła mu… Halina Obratańska, żona burmistrza Krzysztofa Obratańskiego i absolwentka szkoły muzycznej. Wspólnie złożyli szkole życzenia, przekazali kwiaty i specjalny grawerton. –„Jest nam niezmiernie miło z tego powodu, że możemy współpracować na każdej niwie – zarówno organizacyjnej, logistycznej, ale przede wszystkim edukacyjnej, bo znaczna część dzieci, które uczęszczają do szkoły muzycznej to dzieci z placówek z terenu miasta i gminy Końskie, dla których organem prowadzącym jest gmina” – mówił wiceburmistrz, a następnie dodał -„Przed nami inwestycja dzięki której Szkoła Muzyczna będzie mogła osiąść w nowych realiach w obecnym Gimnazjum nr 2, a za chwilę w nowej Szkole Muzycznej nr 2.” – zapowiadał Jasiński.

Słowa te były przekazaniem decyzji, którą burmistrz Krzysztof Obratański i dyrektor Małgorzata Kacperska podjęli już jakiś czas temu. To już pewne, że Szkoła Muzyczna będzie funkcjonować w jednym budynku z Domem Kultury.

Życzenia szkole i nauczycielom składali także uczniowie, dyrektorzy innych muzycznych placówek – między innymi z Opoczna i Skarżyska-Kamiennej, a także przedstawiciele Rady Rodziców: Ewa Peliwo oraz Robert Frączyk –„Chcemy podziękować za opiekę nad naszymi dzieciakami. Bardzo to doceniamy, zwłaszcza że szkoła muzyczna jest dodatkowym obowiązkiem dla nich i wcale nie trzeba do niej chodzić, a mimo to Państwo poświęcać im tyle czasu. Wiemy jak muzyka uwrażliwia nas wszystkich na sztukę i na piękno. Ja jako ojciec czwórki dzieciaków, w tym trójki, która uczęszcza do tej szkoły zauważam, że jest to swego rodzaju mała grupa badawcza, która potwierdza jedną bardzo ważną rzecz – te dzieciaki, które chodzą do szkoły muzycznej są bardziej usystematyzowane, są bardziej obowiązkowe i lepiej sobie radzą mimo tego nadmiaru obowiązków jaki mamy dzisiaj. Jeden mój syn nie chodzi i jest mniej obowiązkowy. […] W imieniu wszystkich rodziców chcieliśmy życzyć odwagi w podejmowaniu decyzji, tych trudnych, ale też może i tych mniej ważnych. My jako rodzice deklarujemy pomoc w każdej sytuacji.” – mówił Robert Frączyk, przedstawiciel rodziców uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto także konkurs na pracę plastyczną dotyczącą 40-lecia szkoły, a zwycięzcami okazali się wszyscy jego uczestnicy. W nagrodę pojadą na wycieczkę do Filharmonii Świętokrzyskiej. Następnie w fomie multimedialnej zaprezentowano historię szkoły, a potem miało już miejsce to na co wszyscy czekali – Jubileuszowy Koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów koneckiej jednostki! W wideo możecie posłuchać jego fragmentów, a poniżej prezentujemy listę wykonawców:

Uczniowie:

Chór PSM I st. w Końskich pod kierunkiem Jana Szczyrby
Julia Rut
Klasa IV cyklu dziecięcego
Nina Filiks, Wiktoria Nowak, Klaudia Makuch, Aleksandra Werens
Ewa Gałwiaczek, Elena Korolkow
Wiktoria Nowak, Małgorzata Kacperska, Aureliusz Mendera
Szymon Włodarczyk, Paweł Dajer, Szymon Stępień, Łukasz Jaworski
Weronika Adamus

Absolwenci:
Jakub Marianczyk
Aleksandra Dunajska
Agnieszka Maleszak
Łukas Trepczyński
Karina Maria Kamizela

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *