REKLAMA

Koneccy juniorzy są doskonali w karate. Trzy puchary Mistrzostw Polski [wideo]

W sobotę,  12 października w Szczecinie odbyły się XX Mistrzostwa Polski Kyokushin Karate Juniorów Młodszych i Seniorów w kategorii open. Juniorzy młodsi z Koneckiego Klubu Karate Kyokushin – Oliwia Małecka, Jakub Owczarek oraz Filip Nowocień zdobyli na tych zawodach aż trzy puchary.

REKLAMA

-„Naszym zawodnikom poszło bardzo dobrze, szczególnie Oliwii Małeckiej, która wygrała te zawody i jest mistrzynią Polski w swojej kategorii oraz zdobyła tytuł dla najlepszej zawodniczki turnieju. Bardzo dobrze zaprezentował się Kuba który przywiózł drugie miejsce, tym samym jest wicemistrzem Polski juniorów młodszych. Filip był w pierwszej „ósemce”. Stoczył dobre walki” – opowiada trener Mateusz Garbacz.

REKLAMA

Oliwia Małecka – mistrzyni Polski w kategorii +55kg stoczyła 3 walki. Pierwszą wygrała przewagą punktową. Dwie kolejne walki zakończyła przed czasem zdobywając ippon* czyli dwa celne uderzenia w głowę przeciwniczek (waza-ari**) – „Wrażenia super. Naprawdę się cieszę bo to jest jedno z moich największych osiągnięć. Te mistrzostwa polski z Polskiego Związku Karate są jednymi z największych zawodów. […] Zdobyłam w 2017 Puchar Polski także Polskiego Związku Karate. Mam osiągnięcia na szczeblu międzynarodowym i ogólnopolskim ale to jest jeden z największych sukcesów. W czerwcu wystartowałam jeszcze w Mistrzostwach Europy. Niestety przegrałam w walce o wejście do strefy medalowej” – mówi o swoich osiągnięciach Oliwia Małecka, obecna mistrzyni Polski juniorów w Karate Kyokushin. Jakub Owczarek zdobył tytuł wicemistrza Polski w kategorii -65 kg. Stoczył 4 walki. W dwóch zdobył Ippon*. W pierwszej dzięki kopnięciu w głowę, w trzeciej dzięki kopnięciu kolanem w brzuch (hiza geri). Niestety przegrał w finale po dogrywce. Filip Nowocień znalazł się w pierwszej ósemce kategorii +65kg. Wygrał pierwszą walkę dzięki waza-ari** które zdobył pod koniec pojedynku przez silne wewnętrzne kopnięcie (low kick). Drugą walkę przegrał. Nie był w stanie zablokować mocnych frontalnych kopnięć cięższego o prawie 30 kg przeciwnika – „Miał dużo cięższego przeciwnika w tej walce którą przegrał i chyba troszkę się wystraszył tych gabarytów. Jeżeli by podszedł bardziej pewnie to była duża szansa żeby tą walkę wygrał. Ale myślę, że to i tak bardzo dobry wynik. Filip stosunkowo krótko trenuje myślę, że z czasem będzie lepiej” – opowiada sensei.

Sukcesy naszych karateków nie byłyby możliwe gdyby nie regularne treningi oraz odpowiednie nastawienie psychiczne. Intensywne ćwiczenia rozwijają siłę, wytrzymałość, szybkość i zwinność oraz uczą jak opanować strach który może zakłócać koordynację ruchu i logikę myślenia – „W treningu karate trzeba powoli budować wszystkie cechy równolegle i wtedy będzie się w każdym momencie tak w miarę gotowym do startu. […] Na sali ćwiczymy cztery razy w tygodniu. Oprócz tego dzieciaki biegają, pływają, takie przygotowanie ogólne. […] Jest wiele czynników ale myślę, że siła woli, chęć zwycięstwa i determinacja są kluczowe. Ważne jest to żeby mentalnie być dobrze przygotowanym żeby nie wymiękać w czasie walki, żeby wziąć na siebie to obciążenie które przynosi walka również w takim sensie mentalnym. To jest bardzo ważne w sportach walki” – opowiada trener Mateusz Garbacz.

Młodzi juniorzy nie spoczywają na laurach i ćwiczą do dalszych turniejów. Przygotowują się wraz ze swoim trenerem, który ćwiczy do XII Mistrzostw Świata Karate Open które odbędą się w Tokio w dniach 9-10 listopada. Trenują intensywnie ponieważ bardzo lubią ten sport, wiążą z nim przyszłość i chcieliby zdobywać kolejne medale i wyróżnienia. Życzymy im zatem dalszych sukcesów w swojej drodze do doskonalenia.

* Ippon w karate kyokushin można uzyskać w jeden z następujących sposobów: wykonanie celnego uderzenia lub innej zgodnej z regulaminem techniki, która spowodowała upadek rywala (nokdaun) na dłużej niż 3 sekundy, rezygnacja rywala z dalszej walki, dyskwalifikacja rywala, dwukrotne otrzymanie waza-ari** (pół punktu), np. za dwa nokdauny trwające krócej niż 3 sekundy.
** Waza-ari jest oceną przyznawaną w karate, za cios, którego nie można ocenić na ippon z powodu jego nieefektywności lub nieprecyzyjności.

Obejrzyj walki Oliwii klikając w linki poniżej:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *