REKLAMA

Koneccy Turyści pamiętają o zmarłych krajoznawcach [wideo, zdjęcia]

W niedzielę już po raz dziesiąty konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego zorganizował tak zwane Zaduszki Turystyczne. O tej idei opowiedział nam Wojciech Pasek, prezes naszego PTTK-u.

REKLAMA

„Mały jubileusz obchodzimy, bo po raz dziesiąty odwiedzamy groby zmarłych przed laty krajoznawców. Ludzi, którzy zasłużyli się dla krajoznawstwa i turystyki tutaj na ziemi koneckiej. Jednych znaliśmy, innych nie mieliśmy okazji poznać, ale byli naszymi poprzednikami. Robili dokładnie to co my teraz robimy. Jesteśmy im po prostu wdzięczni za to i w symboliczny sposób chcemy lampkę, znicz zaświecić na ich grobach, by ich pamięć i dokonania upamiętnić. […] Aura jest niezbyt sprzyjająca. Odwiedziliśmy ponad 40 grobów krajoznawców.” – powiedział nam prezes Pasek.

Inicjatywą naszego PTTK-u związaną ze zmarłymi krajoznawcami jest także oznaczenie ich grobów specjalnymi tabliczkami. –„Wpadliśmy na pomysł, żeby wyróżnić groby krajoznawców. Wykonaliśmy w mosiądzu tabliczki pamiątkowe <<Krajoznawca Ziemi Koneckiej>>  i nimi chcemy wyróżnić groby krajoznawców. Mamy ich przygotowane 100, a na liście mamy 45 nazwisk. Większość grobów znajduje się na cmentarzu w Końskich i zaczęliśmy już akcję montażu tych tabliczek. Brakuje nam tylko jeszcze 2500 złotych do zapłacenia wykonawcy, ale liczymy na to, że w najbliższym czasie uda nam się te pieniądze zebrać i pozostałe groby za zgodą rodzin również wyposażyć w te tabliczki <<Krajoznawca Ziemi Koneckiej>>.” – mówi Wojciech Pasek.

REKLAMA

W niedzielnym zaduszkowym spacerze udział wzięło kilku aktywnych członków koneckiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *