REKLAMA

Koneccy uczniowie 'Bezpieczni i wolni od nałogów’ [zdjęcia]

Niepubliczne Technikum Zawodowe w Końskich Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach od września realizowało projekt pod nazwą „Bezpieczni i wolni od nałogów”, którego celem było uświadomienie młodzieży szkolnej, rodziców i nauczycieli o szkodliwości i skutkach zażywania wszelkiego rodzaju substancji psychoaktywnych – narkotyków i dopalaczy. Projekt zakończył się we wtorek 17 grudnia.

REKLAMA

Projekt został sfinansowany w ramach Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020, koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Program otrzymał również dofinansowanie i patronat Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

REKLAMA

W ramach projektu od września br. w koneckiej placówce ZDZ trwały intensywne działania mające na celu zaktywizować młodzież do działania na rzecz poprawy własnego bezpieczeństwa i dbałości o swoje zdrowie. Uroczyste rozpoczęcie projektu zgromadziło wielu partnerów projektu, w tym Komendę Powiatową Policji w Końskich oraz Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Końskich, których przedstawiciele – funkcjonariusze i pracownicy bardzo aktywnie włączyli się w działania w ramach projektu.

Debata uczniowska, która rozpoczęła szereg działań odbyła się przy udziale uczniów koneckiego ZDZ, jak również przedstawicieli z innych szkół – I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich. Debatę dla uczniów poprowadziła Aneta Dusza – nauczyciel oraz psycholog szkolny w Technikum ZDZ Końskie, a w prowadzeniu i moderowaniu dyskusji pomagali jej sierż. Marta Przygodzka z KPP Końskie oraz Marcin Szyposzyński z koneckiego SANEPID-u.

W ramach projektu duża część działań dotyczyła uczniów Technikum ZDZ w Końskich, którzy uczestniczyli między innymi w wielu warsztatach prowadzonych przez trenerów – nauczycieli tejże placówki. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych i treningu asertywności, podczas których młodzi ludzie kształtowali w sobie odpowiednie postawy wobec nałogów i używek, a także poznawali wpływ nałogów i uzależnień na relacje międzyludzkie i funkcjonowanie osób uzależnionych w rodzinie, grupie, społeczności. Podczas warsztatów młodzież uczyła się, jak dokonywać trafnych wyborów, zwłaszcza  w odniesieniu do substancji psychoaktywnych, a także uczyła się kształtować w sobie umiejętności dotyczące brania odpowiedzialności za własne zdrowie i życie. Ponadto uczniowie poznawali sposoby radzenia sobie ze stresem i możliwości zdrowego i aktywnego wypoczynku.

Jednym z założeń projektu było zorganizowanie warsztatów dla uczniów ZDZ obejmujących swoją tematyką zakres udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnych sytuacjach, osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, a także osobom, które przedawkowały różne substancje – w tym psychoaktywne. Warsztaty trwały dwa dni, podczas których kilkunastu uczniów aktywnie uczestniczyło w przygotowanych zajęciach.

Warsztaty poprowadziła Dominika Stefańczyk – koordynator lokalny projektu, nauczyciel w Szkołach ZDZ w Końskich – wykwalifikowany ratownik i strażak z wieloletnim stażem. Uczniowie podczas dwóch dni warsztatowych poznali najnowsze wytyczne dotyczące udzielania pomocy osobom w przypadku zatrzymania krążenia, prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także poznali zasady działania podczas różnego typu zdarzeń i najczęściej występujących urazów. Ponadto uczniowie zapoznali się ze skutkami i reakcjami organizmu na poszczególne substancje psychoaktywne, narkotyki, dopalacze i leki. Zwieńczeniem zajęć były kilkugodzinne działania praktyczne podczas symulowanych zdarzeń. Cykl warsztatów zamknęło spotkanie dla rodziców i nauczycieli, podczas których Marcin Szyposzyński zaprezentował nowe formy substancji psychoaktywnych i używek – dopalacze i e-papierosy. Ponadto podczas spotkania poruszono kwestie radzenia sobie z problemami uzależnień wśród młodzieży, metodami i technikami pomocy uzależnionym osobom, a także metody budowania atmosfery współpracy i zaufania.

W ramach projektu Niepubliczne Technikum Zawodowe ZDZ w Końskich przeprowadziło również szereg konkursów kreatywnych, w tym konkurs plastyczny na najlepszy plakat profilaktyczny oraz konkurs filmowy, polegający na nakręceniu filmu ostrzegającego przed skutkami zażywania narkotyków. Ponadto w szkole przeprowadzono I Międzyszkolny Turniej Pierwszej Pomocy, który składał się z dwóch etapów. Pierwszym etapem było rozwiązanie przez zespół testu wiedzy o uzależnieniach. Następnie zespoły rywalizowały przy zadaniach praktycznych, które zostały rozmieszczone na terenie całej szkoły i obejmowały udzielanie pomocy w symulowanych zdarzeniach. Uczniowie mieli za zadanie zmierzyć się z takimi sytuacjami, jak: udzielenie pomocy osobie porażonej prądem, w wyniku którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia; osobie, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku w szatni doznała krwotoku z uda, a także osobom, które wdały się w bójkę i doznały różnych obrażeń.

Turniej obfitował w wiele emocji, nie tylko za sprawą wymagających zadań, ale przede wszystkim dzięki podniesieniu realizmu poprzez charakteryzację pozorantów oraz grę aktorską, zespoły miały trudne zadanie. Aby zdobyć maksymalne liczby punktów na poszczególnych zadaniach należało nie tylko znać zasady ratownictwa, ale także umieć skutecznie współpracować, pracować pod presją oraz w niesprzyjających warunkach.

Do konkursów i turnieju przystąpiło kilka placówek z terenu gminy Końskie oraz gminy Smyków. W konkursie plastycznym w kategorii szkół podstawowych wyróżnienie otrzymał zespół z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. W kategorii szkół ponadpodstawowych wyróżniono dwie prace – jedną z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w końskich, drugą wykonaną przez uczennicę NTZ ZDZ w Końskich. W konkursie filmowym wyróżniono tylko jedną pracę, która została wykonana przez uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Modliszewicach. Turniej pierwszej pomocy w kategorii szkół podstawowych wygrała Szkoła Podstawowa w Miedzierzy, której zespoły zajęły pierwsze i drugie miejsce. Na trzecim miejscu podium w Turnieju stanął zespół ze Szkoły Podstawowej z Królewca. W kategorii szkół ponadpodstawowych w wyniku braku zgłoszeń drużyn z innych szkół wystartowały trzy zespoły reprezentowane przez pierwszoklasistów technikum ZDZ. Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie, ale ostatecznie zespół z klasy I TP (technik logistyk, klasa wojskowa) zdeklasował pozostałe drużyny, osiągając niemalże maksymalny możliwy do zdobycia wynik. Zespół w składzie Kuba Walewski, Mikołaj Szewczyk oraz Mikołaj Ptaszek z wielką satysfakcją przyznał, że liczy na kolejne edycje turnieju.

Zakończenie projektu miało miejsce we wtorek 17 grudnia. Podczas uroczystej konferencji podsumowano wszystkie działania zrealizowane w ramach projektu: „Bezpieczni i wolni od nałogów”. Na wydarzenie zaproszono gości z: Komendy Powiatowej Policji, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Końskich, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich, Starostwa Powiatowego, a także licznie zebrane delegacje ze szkół, które brały czynny udział w realizacji programu. Zgromadzeni wysłuchali dyrektor Kingi Ostrowskiej, która podziękowała wszystkim za aktywne uczestnictwo w projekcie. Następnie sierż. Marta Przygodzka oraz Marcin Szyposzyński podsumowali działania, w których uczestniczyli prowadząc poszczególne spotkania. Na zakończenie trenerzy projektu podsumowali wszystkie przeprowadzone warsztaty i działania. Zwieńczeniem konferencji było wręczenie nagród i wyróżnień za udział w konkursach i turniejach.

Tekst, zdjęcia: Dominika Stefańczyk

 

REKLAMA

Dodaj komentarz