REKLAMA

Koneccy uczniowie pamiętają o ‚Żołnierzach Wyklętych’ [wideo, zdjęcia]

Gmina Końskie już po raz piąty organizuje dla szkół podstawowych z terenu gminy dwa równoległe konkursy mające na celu przywracanie pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”. Uczniowie z klas 4-6 biorą udział w konkursie plastycznym, a we wtorek w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich ponad 30 uczniów klas 7-8 napisało egzamin z wiedzy historycznej. Wyniki konkursu prawdopodobnie zostaną ogłoszone podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w poniedziałek 2 marca.

REKLAMA

O konkursie oraz celach, jakie przyświecały jego organizacji opowiedział nam wiceburmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Jasiński –„To jest nie tylko element edukacyjny, bardzo ważny z punktu widzenia każdego ucznia, który nie posiada do końca tej wiedzy historycznej, ale chcemy w ten sposób kultywować pamięć o żołnierzach wyklętych. Wpajać te nawyki, które są bardzo ważne z patriotycznego punktu widzenia” – opowiadał nam Krzysztof Jasiński.

Do konkursowego egzaminu we wtorek zasiadło 31 uczniów. Na początek głos zabrał dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich Jarosław Drzazga, który przywitał gości reprezentujących gminę – wiceburmistrza Krzysztofa Jasińskiego oraz naczelnik edukacji gminy Końskie Krystynę Milczarek. Następnie uczniowie przez godzinę zmagali się z arkuszem konkursowym, a na koniec każdy otrzymał dyplom. Listę uczestników znajdziecie poniżej. Z kolei prace na konkurs plastyczny komisja otrzyma już w piątek.

REKLAMA

O tym, kiedy doczekamy się wyników konkursu, a także o gminnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” mówił nam Krzysztof Jasiński -„Chcielibyśmy ogłosić te wyniki przy okazji 9. rocznicy Narodowego Dnia Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” w dniu 2 marca, aczkolwiek nie wiem, czy z organizacyjnego punktu widzenia będzie to możliwe. Natomiast wracając do tego dnia, już chciałbym wszystkich zaprosić na złożenie wiązanek pod tablicą znajdującą się na dawnym budynku Służby Bezpieczeństwa przy ulicy 1. Maja, gdzie o godzinie 11 przy udziale delegacji z koneckich szkół złożymy wiązanki i zapalimy znicze przy udziale żołnierzy Armii Krajowej” – mówił wiceburmistrz.

My również serdecznie zapraszamy na uroczystości, które odbędą się w poniedziałek 2 marca, a za wszystkich uczestników obu konkursów trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Lista uczestników konkursu z wiedzy historycznej (klasy 7-8):

-Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich: Maja Fidor, Marcel Kuziw, Szymon Włodarczyk, Karolina Grabarczyk,

-Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich: Paweł Dajer, Przemysław Błaszczyk, Wiktoria Dębowska, Paweł Tomusiak,

-Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie: Weronika Adamus, Klaudia Makuch, Kinga Sędkowska, Katarzyna Stoińska, Paulina Stoińska,

-Szkoła Podstawowa w Kopaninach: Katarzyna Kołba, Kinga Biniek, Kacper Mytkowski, Julia Rusiecka,

-Szkoła Podstawowa w Dziebałtowie: Michał Kołodziejczyk, Mikołaj Śmidl, Szymon Śmidl,

-Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach: Kamil Szmeiduch, Szymon Laszczyk,

-Zespół Placówek Oświatowych w Pomykowie: Patrycja Brzezińska, Jakub Kukułka,

-Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie: Paweł Kos, Paweł Wojda,

-Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli: Jakub Swat, Wiktor Szmit, Arkadiusz Ertman, Eryka Sierpniak, Wiktoria Samson.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *