REKLAMA

Koneccy uczniowie rozpoczynają wakacje [wideo, zdjęcia]

Tysiące uczniów ze szkół z terenu powiatu koneckiego w piątek rozpoczęło wakacje. Z naszą kamerą odwiedziliśmy kilka placówek. Zobaczcie jak w nich przebiegał ostatni dzień roku szkolnego 2021/2022. 

REKLAMA

To było wyjątkowe dziesięć miesięcy edukacji, choćby z uwagi na powrót do nauki stacjonarnej po pandemii. W wielu szkołach do polskich uczniów dołączyli też koledzy z Ukrainy. W placówkach prowadzonych przez gminę Końskie to w sumie 84 uczniów klas szkoły podstawowej oraz 27 przedszkolaków zza naszej wschodniej granicy. W szkołach średnich powiatu koneckiego edukację rozpoczęło troje uczniów z Ukrainy.

W Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich, gdzie młodzieży uciekającej przed wojną jest znacząca ilość, za ich dobre przyjęcie i pomoc dziękował dyrektor placówki Jacek Szmit

REKLAMA

„Ze względu na tą sytuację, która dotyczy się za naszą wschodnią granicą bardzo jestem wdzięczny za to, że pomogliście im w sposób bardzo pozytywny zaaklimatyzować się w naszej placówce” – mówił dyrektor Szmit.

W samej gminie Końskie rok szkolny zakończyło 2317 uczniów szkół podstawowych, 441 z nich właśnie zakończyło edukację w podstawówkach, a od września udadzą się oni do szkół średnich, wakacje ma także 1090 przedszkolaków uczęszczających do publicznych i niepublicznych placówek.

We wspomnianej Szkole Podstawowej nr 2 podczas pożegnania ósmoklasistów miały miejsce jeszcze dwie ważne mini uroczystości. Po 36 latach pracy ze szkołą pożegnała się wicedyrektor Marzenna Guldzińska. Zasłużoną pedagog żegnali uczniowie, rodzice, nauczyciele i przedstawiciele organu prowadzącego: wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński i naczelnik Wydziału Edukacji Krystyna Milczarek.

Natomiast dyrektor Jacek Szmit z rąk wiceburmistrza Końskich Krzysztofa Jasińskiego otrzymał decyzję o wyborze jego osoby na stanowisko dyrektora placówki na kolejne pięć lat.

Również w Szkole Podstawowej w Kazanowie taką decyzję otrzymał tamtejszy dyrektor Paweł Milcarek. Miało tam także miejsce uroczyste przekazanie sztandaru oraz część artystyczna skupiona na pożegnaniu absolwentów szkoły. Z kolei radny powiatowy i jednocześnie przewodniczący Rady Rodziców Wojciech Owczarek wręczył vouchery na sprzęt sportowy dla uczniów, którzy zrobili największy progres i wykazali się największym wysiłkiem by poprawić swoje wyniki. Cztery bony do sklepów sportowych Owczarek ufundował ze swojej diety.

W obu szkołach nie zabrakło wzruszeń, występów artystycznych młodzieży, kwiatów dla nauczycieli, wyróżnień dla najlepszych uczniów oraz życzeń na najbliższe dwa miesiące, a dla opuszczających mury placówek i na dalszą przyszłość. Zakończenie roku było też czasem do podsumowań.

„Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. To nie tylko kwestia zakończenia roku szkolnego, oceny, laurki, dyplomy i podziękowania. Dla nas dzisiaj to jest możliwość spotkania się z Państwem, wszystkimi którzy goszczą w tej sali. Ten okres miniony, pandemiczny to najtrudniejszy czas dla polskiej oświaty, koneckiej oświaty, dla każdego ucznia, nauczyciela, ale również i dla rodzica” – mówił Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich odpowiedzialny za oświatę.

W szkołach ponadpodstawowych powiatu koneckiego uroczystości zakończenia roku rozpoczęły się o godzinie 9:00. W sumie w tych jednostkach wakacje rozpoczęło w piątek ponad 1700 uczniów. W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich, czyli w popularnej „Kanadzie” gościł starosta konecki Grzegorz Piec

„Super, że ta szkoła kształci fachowców – hydraulików, mechaników, kucharzy, fryzjerów. To są zawody bardzo potrzebne na rynku pracy. Jesteście fachowcami, na których nie tylko powiat konecki czeka, ale i każdy powiat w naszym kraju. Cieszę się, że wybraliście tę szkołę”  – przemawiał starosta Grzegorz Piec.

I w „Kanadzie” wyróżniano najlepszych uczniów, oprócz zwyczajowych dyplomów otrzymali oni niespotykane, ręcznie robione medale. Nie zabrakło też życzeń

„Kochani uczniowie, wszyscy jesteście wyjątkowi, każdy z Was jest niepowtarzalny. Niech to przesłanie towarzyszy Wam każdego dnia, daje siłę i pozwala uwierzyć w siebie”  – mówi do uczniów pełniący obowiązki dyrektora Marcin Pluta.

W przypadku szkół średnich powiatu koneckiego główną zmianą personalną na nowy rok szkolny będzie zamiana na stanowisku dyrektora we wspomnianym ZSP 2 Końskie. Marcin Pluta był tam pełniącym obowiązki dyrektora. Nowym dyrektorem będzie Łukasz Misztal będący dotychczas zastępcą, który jako jedyny wystartował w konkursie.

Po częściach oficjalnych młodzież spotykała się ze swoimi wychowawcami w klasach. Tam był już czas na mniej formalne rozmowy oraz zwyczajowe rozdanie świadectw.

 

A teraz przed młodzieżą już wakacje! Absolwenci podstawówek, ale i maturzyści będą mieli jednak nieco stresu w pierwszym tygodniu lipca. Wtedy to poznają oni swojej wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz tegorocznych matur.

Zdjęcia z zakończenia roku szkolnego w ZPO w Kazanowie:

Zdjęcia z zakończenia roku szkolnego w ZSP nr 1 w Końskich:

Zdjęcia z zakończenia roku szkolnego w ZSP nr 2 w Końskich:

Zdjęcia z pożegnania klas ósmych w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich:

REKLAMA

One thought on “Koneccy uczniowie rozpoczynają wakacje [wideo, zdjęcia]

  1. […] Z naszą kamerą pojawiliśmy się w kilku placówkach na terenie powiatu, aby pokazać Państwu, jak przebiegały pożegnania uczniów z nauczycielami w naszym regionie (TUTAJ). […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *