REKLAMA

Konecczanie pamiętają o braciach Wroniszewskich [zdjęcia]

O honorowych obywatelach Miasta i Gminy Końskie braciach Wroniszewskich pamiętają działacze związku żołnierzy oraz koneccy samorządowcy. Z okazji rocznicy ich śmierci przedstawiciele regionu złożyli znicze i kwiaty na mogiłach tych wybitnych postaci. Miało to miejsce na cmentarzu w Dąbrówce koło Szarbska w Powiecie Piotrkowskim.

REKLAMA

W 9. rocznicę śmierci Józefa Kazimierza Wroniszewskiego ps. Konrad i 8. rocznicę śmierci Jana Zbigniewa Wroniszewskiego ps. Znicz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Urzędu Miasta i Gminy Końskie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na ich mogiłach. Wizyta na grobach odbyła się w środę 31 sierpnia. To data nieprzypadkowa. Bracia Wroniszewscy brali udział w w zajęciu Końskich w dniu 31 sierpnia na 1 września 1943 roku (to po tej udanej akcji „Robotowców” Niemcy określali Końskie jako Banditenstadt – Miasto Bandytów). Wroniszewscy aresztowani w grudniu 1943 roku przez Niemców do końca wojny przebywali w obozach koncentracyjnych. Po uwolnieniu ich przez wojska amerykańskie powrócili do Końskich. W obawie przed aresztowaniem przez Urząd Bezpieczeństwa, przy pomocy Antoniego Piwowarczyka (w czasie wojny przez pewien okres był on dowódcą Batalionów Chłopskich w powiecie koneckim) utworzono fikcyjny życiorys ich partyzanckich walk.

REKLAMA

Bracia Wroniszewscy swoje młode życie związali z Końskimi. Byli uczniami Gimnazjum im. Stanisława Kostki. Po agresji Niemców na Polskę tworzyli struktury Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej w Końskich.

Groby Józefa Kazimierza i Jana Zbigniewa Wroniszewskich w środę odwiedzili: zastępca burmistrza Końskich Krzysztof Jasiński oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej:  Andrzej Kosma oraz Tomasz Słoka.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *