REKLAMA

Konecczanie powitali relikwie Krzyża Świętego [fotogaleria]

Mnóstwo wiernych zgromadziło się w piątek o godzinie 17:00 w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich by wziąć udział w uroczystości Intronizacji Relikwii Krzyża Świętego, czyli w uroczystości podczas której relikwie oficjalnie i na stałe umieszczono w ołtarzu kolegiaty. Sprawowali ją biskup radomski Henryk Tomasik oraz ksiądz dziekan diecezji koneckiej i proboszcz parafii św. Mikołaja Andrzej Zapart. 

REKLAMA

Relikwie znajdują się w srebrnym relikwiarzu, który umieszczono w jednym z bocznych ołtarzy Kolegiaty św. Mikołaja.

Przypomnijmy, że relikwie przez przypadek odnaleziono w koneckiej kolegiacie w marcu 2016 roku. O tej historii opowiadał nam ostatnio ksiądz Zapart – znajdziecie ją TUTAJ. Piątkową uroczystość dziekan Zapart rozpoczął od odczytania tłumaczeń dokumentów znalezionych w relikwii, których autentyczność ostatnio naukowo potwierdzono. Następnie ulicami Końskich odbyła się droga krzyżową. Relikwie od pierwszej do drugiej stacji niósł biskup Tomasik, następnie ks. Andrzej Zapart, do kolejnej stacji drzewo krzyża świętego nieśli: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i pełniący funkcje starosty koneckiego Grzegorz Piec, po nich burmistrz Końskich Krzysztof Obratański i wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. Później z relikwiami podążali przedstawiciele różnych grup społecznych: nauczyciele, policjanci, strażacy, czy członkowie grup parafialnych.

Relikwiarz podczas drogi krzyżowej nieśli między innymi przedstawiciele władzy.

Po drodze krzyżowej miała miejsce właściwa uroczystość intronizacji, a srebrny relikwiarz w kształcie krzyża, w którym ukryto drzazgi z drzewa krzyża świętego umieszczono w bocznym ołtarzu Kolegiaty św. Mikołaja, obok niego spoczęły oprawione dokumenty potwierdzające autentyczność zjawiska.

REKLAMA

W uroczystości udział wzięło bardzo wielu mieszkańców Końskich i okolic, do godziny 22:00 można jeszcze przyjść pod ołtarz by wziąć udział w adoracji relikwii.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *