REKLAMA

Konecczanie przeciw ustawie ‚kagańcowej’ [zdjęcia]

Pod Sądem Rejonowym w Końskich we wtorek około godziny 18:00 protestowało kilkadziesiąt osób. Włączyli się oni w ogólnopolski protest przeciw ustawie ‚kagańcowej’, która zdaniem wielu ma ograniczać pracę sędziów w całym kraju. 

REKLAMA

Protest w całym kraju we wtorek odbywał się pod hasłem „Dziś sędziowie – jutro Ty”. W dużych polskich miastach na ulice wyszły dziesiątki, o ile nie setki tysięcy osób. Mniejsze jednostki także się do niego włączały – również Końskie. Uczestnicy demonstracji protestowali przeciwko projektowi tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów, proponowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Według polityków opozycji i wielu prawników, projekt ustawy jest niezgodny z Konstytucją i jest zagrożeniem dla praworządności w Polsce. Opozycja obawia się, że to pierwszy krok do totalitaryzmu. Jej zdanie podziela środowisko prawnicze, ale i eksperci międzynarodowi. Według wielu z nich przyjęcie takiej ustawy w Polsce może w dłuższej perspektywie oznaczać zmierzanie ku wyjściu z Unii Europejskiej. Np. Biuro Analiz Sejmowych wskazuje, że projekt ustawy łamie zasadę „pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej przed prawem polskim”. Przypomnijmy, że ustawa wprowadzałaby możliwość finansowych kar nakładanych na sędziów, mogliby oni także zostać usunięci z zawodu. Pierwsze czytanie ustawy w Sejmie RP ma odbyć się w czwartek.

REKLAMA

W Końskich protestowało około 40 osób. Było bardzo kulturalnie i kameralnie, uczestnicy wygłosili dwie krótkie mowy, odczytano preambułę Konstytucji  i wspólnie zaśpiewany hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”.

Zdjęcia (czytelnik tkn24.pl):

REKLAMA

One thought on “Konecczanie przeciw ustawie ‚kagańcowej’ [zdjęcia]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *