REKLAMA

Konecczanie są ekologiczni. Tłumy zamieniły surowce wtórne na drzewka [wideo, zdjęcia]

W kilkanaście minut rozeszły się niemal wszystkie sadzonki drzew jakie organizatorzy zapewnili w ramach akcji „100 tysięcy drzew na 100-lecie Niepodległości Polski”. Ekologiczną akcją zorganizowaną przez gminę Końskie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz PGK Końskie zainteresowało się mnóstwo osób. 

REKLAMA

Swoje surowce wtórne na sadzonki można było wymieniać w piątek na placu przed Domem Kultury w Końskich. –„Pomysłodawcą jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a akcja jest elementem dużej ogólnopolskiej akcji prowadzonej pod honorowym patronatem Premiera RP. My się włączyliśmy w to z radością, ponieważ pomysł wydaje nam się bardzo dobry. Z jednej strony to jest tu wymiar akcjologiczny związany z odniesieniem do przeszłości, do Stulecia Niepodległości Polski. Z drugiej strony to ekologia, stwierdzenie prostego faktu, że nigdy dość zieleni w naszym otoczeniu. I wreszcie to jest połączone z pewnego rodzaju budowaniem świadomości – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.” – tłumaczy nam Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

W piątek pod Miejsk0-Gminny Dom Kultury przybyło naprawdę mnóstwo osób. Większość stanowiła młodzież szkolna oraz osoby w wieku emerytalnym. –„Generalnie akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, bo ze wszystkich szkół z terenu miasta i gminy Końskie mamy przedstawicieli, ale również mamy i ze Smykowa dzieci co jest chyba ewenementem, że z innej gminy przyjeżdżają. To bardzo ważna i potrzebna akcja o charakterze proekologicznym. […] Ja zostawiłem dzisiaj tutaj baterię, a drzewko przekazałem dla dzieci.” – mówi Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich.

REKLAMA

Każdy przytaszczył ze sobą butelki, puszki, czy baterie. Za dziesięć przekazanych surowców organizatorzy przekazywali jedną sadzonkę. Wybierać można było z różnych drzewek: śliwy wiśniowej, buku pospolitego, grabu, brzozy, miłorząbu japońskiego, magnolii, pęcherznicy kalinolistnej i derenia białego. –„Moja dzisiejsza zdobycz to jest miłorząb i dereń, a więc dwa takie krzaczki, które znajdą miejsce w moim rodzinnym domu w Sierosławicach.” – powiedział nam burmistrz Obratański.

Dla najmłodszych przygotowano także różne quizy i konkursy, w których nagrodami było nie tylko drzewka, ale i słodkości. Większość uczniów była mocno zainteresowana tematyką proekologiczną. –„Ja wymieniłam dziesięć baterii i pozyskałam drzewko, nie wiem jakie, ale podejrzewam że to może być orzech. Takie akcje są ważne, bo sadząc drzewka pomagamy środowisku, powietrze staje się czystsze. Bardzo lubię takie działania.” – powiedziała nam Ania z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Końskich, a Asia ze Szkoły Podstawowej w Kazanowie dodała –„Oddałam aż 36 baterii za jedno drzewko, ale nie wiem jaki to gatunek. Na pewno zasadzę je u siebie w domu”

Oby więcej takich akcji w naszym regionie!

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Konecczanie są ekologiczni. Tłumy zamieniły surowce wtórne na drzewka [wideo, zdjęcia]

  1. […] Jest to dopiero druga edycja, ale już pierwsza cieszyła się wielkim zainteresowaniem i była ogromnym sukcesem. Do obejrzenia relacji z zeszłego roku  zapraszamy TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *