REKLAMA

Konecczanie świętują Wielkanoc [wideo, zdjęcia]

Z naszą kamerą towarzyszyliśmy mieszkańcom Końskich podczas wielkanocnych obrzędów, pokazujemy między innymi groby pańskie w kościołach na terenie Końskich. Sprawdzamy jakie pokarmy nasi mieszkańcy zanieśli do poświęcenia. 

REKLAMA

W Wielki Czwartek we wszystkich kościołach uczęszczaliśmy we Mszach Wieczerzy Pańskiej, w piątek tłumy konecczan wzięły udział w Drodze Krzyżowej. Sobota to podobnie jak w całym kraju poranne wizyty z koszyczkami, a w nich znalazły się pokarmy do poświęcenia. W tym roku „święconka” była bardzo słoneczna. Tradycyjnie do naszych parafii pw. Świętego Mikołaja, Świętej Anny, Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Chrystusa Odkupiciela przybywaliśmy całymi rodzinami. W Kolegiacie św. Mikołaja pokarmy święcił ksiądz Łukasz Białas. My pytaliśmy najmłodszych mieszkańców Końskich o to co niosą w koszyczkach (odpowiedzi znajdziecie w wideo).

REKLAMA

Następnie przez cały dzień kościoły były otwarte tak by wierni mogli czuwać przy Grobie Pańskim. Odwiedziliśmy cztery koneckie parafie – św. Anny, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Chrystusa Odkupiciela oraz św. Mikołaja by towarzyszyć mieszkańcom w tym czuwaniu. W naszym wideo możecie zobaczyć wszystkie Groby Pańskie.

Wieczorem odbędą się tradycyjne Liturgie Wigilii Paschalnej. Zgodnie z przyjętym obrządkiem nie powinny one rozpocząć się przed zajściem słońca. W niektórych parafiach zaraz po nich będą miały miejsce procesje rezurekcyjne. W innych tradycyjnie procesje odbędą się przed niedzielną poranną mszą. W obu przypadkach procesja jest symbolem ogłoszenia radosnej nowiny na zewnątrz – wtedy to będziemy oznajmiać sobie informację: Zmartwychwstał Pan! Alleluja!

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *