REKLAMA

Konecka prawica wzywa lewicę do historycznej debaty [wideo]

Kilka dni temu przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej z wiceszefem tej partii konecczaninem Andrzejem Szejną i jej przewodniczącym Włodzimierzem Czarzastym w Kielcach zorganizowali konferencję by przedstawić swoje stanowisko na temat Żołnierzy Wyklętych. W piątek w Końskich na te słowa zareagowały osoby związane z prawicą. 

REKLAMA

Szejna i Czarzasty podkreślali, że SLD jest jedyną partią, która o Żołnierzach Niezłomnych chce mówić prawdę – tłumaczyli, że wśród nich były osoby bohaterskie, ale byli też mordercy, którzy dopuszczali się zbrodni, a dziś nikt o tym nie mówi. Szejna kwestionował też gloryfikowanie Brygady Świętokrzyskiej, która jego zdaniem w wielu działaniach zasługuje na potępienie.

Do tych historycznych zarzutów w piątek podczas zorganizowanego briefingu odnieśli się działacze Stowarzyszenia Libera ResPublica – Robert Deszczyński i Damian Milczuszek. Młodzi działacze zapraszają przedstawicieli koneckiej i świętokrzyskiej lewicy, a w szczególności Andrzeja Szejnę do historycznej, naukowej debaty. –„Nieco ponad tydzień temu obchodziliśmy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku też szeroko pojęta lewica nie omieszkała komentować tego w charakterystyczny dla siebie sposób. W związku z tym jako stowarzyszenie wychodzimy z prośbą o debatę w kierunku naszych regionalnych liderów, a w szczególności mamy tutaj na myśli p. Andrzeja Szejnę. Debata miałaby dotyczyć Brygad Świętokrzyskich i naszego regionu.” – mówił podczas briefingu Robert Deszczyński ze Stowarzyszenia Libera ResPublica.

REKLAMA

Damian Milczuszek, kandydat na burmistrza Końskich w poprzednich wyborach samorządowych dodawał –„1 marca w Kielcach przy rondzie im. Zygmunta Szendzielarza szeroko pojęta lewica i mam tu na myśli Sojusz Lewicy Demokratycznej, Komitet Obrony Demokracji zwołali protest przeciwko zakłamywaniu historii. Pan Andrzej Szejna wraz z Włodzimierzem Czarzastym liderem SLD w kraju używali dość standardowego dla nich języka w stosunku co do historii Brygady Świętokrzyskiej i Żołnierzy Wyklętych. Wspominali wielokrotnie o zakłamywaniu historii przez rząd PiS w sprawie właśnie tych żołnierzy. W takim wypadku zdecydowaliśmy, że zaproponujemy p. Szejnie i SLD podjęcia debaty w sprawie Żołnierzy Wyklętych. Panie Andrzeju – zwracam się do p. Szejny:  wszystko już jest przygotowane, tj. 11 kwietnia bodajże środa, godzina 16.00 w sali w KSWP. Wystarczy, że pan tylko przyjedzie i podejmie tę debatę z nami. Bardzo prosimy i tak jak pan powiedział tutaj jesteśmy zgodni: nie możemy zakłamywać historii i nie możemy tą historią dzielić Polaków. Serdecznie zapraszamy p. Andrzeja do podjęcia debaty z nami albo kogokolwiek z SLD w Świętokrzyskim.” – tłumaczy Milczuszek.

Zaproszenie do debaty zostało działaczom SLD przesłane poprzez Social Media oraz drogami oficjalnymi, teraz prawicowi działacze nawołują za pośrednictwem mediów. Czy Sojusz Lewicy Demokratycznej stawi się do naukowej debaty, która przewidziana jest na środę? Z pewnością o tym Państwa poinformujemy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *