REKLAMA

Konecki Klub Karate z 9 medalami na Warsaw CUP [zdjęcia]

W sobotę reprezentacja Koneckiego Klubu Karate Kyokushin wzięła udział w turnieju karate Warsaw CUP – Otwarte Mistrzostwa Bielan. Te zawody mają charakter mistrzostw klubów zrzeszonych w Branch (gałęzi) współpracującej z Mariuszem Mazurem – 5 dan. 

REKLAMA

Konecki Klub Karate wystawił na ten turniej 13-osobową reprezentację. Sezon był dość długi i ciężki, dlatego też składy na ostatnie zawody są nieco mniejsze. Zawodnicy klubu wywalczyli 9 medali.

REKLAMA
1 miejsca: Olgierd Kozielski, Jakub Owczarek, Kacper Kurp, Kamila Sapieja
2. miejsca: Martyna Białecka, Natalia Cieszkowska, Marcin Sapieja
3. miejsca: Wiktor Białecki, Kornelia Kozerawska
Ponadto Kamila Sapieja zdobyła tytuł najlepszej zawodniczki turnieju.

„Struktury karate są dość skomplikowane. Mamy tu do czynienia z kilkoma federacjami światowymi. Poza tym są dwie części, sportowa oraz ta związana ze zdobywaniem kolejnych pasów oraz kultywowaniem różnych tradycji. Do tego dochodzą jeszcze rozbieżności pomiędzy kulturą europejską oraz japońską” – mówi trener Mateusz Garbacz i dodaje – „W Polsce, mówiąc w dużym uproszczeniu karate jest zorganizowane w następujący sposób.  Jest Polski Związek Karate (PZK), do którego mogą przystępować przedstawiciele różnych federacji karate. Zawody rozgrywane są według regulaminu PZK, daje nam to duży prestiż ponieważ Mistrz Polski czy zwycięzca Pucharu Polski jest jeden, niezależnie od federacji. Potem jest Polska Federacja Karate Shinlyokushin (PFKS) i inni przedstawiciele, innych federacji światowych. Konecki Klub należy właśnie do PFKS, które jest umocowane w Europejskiej Organizacji Karate (EKO). EKO jest europejskim zrzeszeniem krajowych federacji funkcjonujących w ramach światowej organizacji WKO NPO. Shinkyokushinkai. I tak jak EKO odpowiada za organizację Mistrzostw Europy, tak PFKS odpowiada za wyłonienie reprezentacji narodowej oraz współpracę z PZK w tym zakresie. Kolejną instytucją jest Branch Chief (szef gałęzi), których w strukturach karate shinkyokushin w Polsce mamy kilkunastu. Są to osoby fizycznie, podlegające pod japońskie struktury oraz posiadające uprawnienia do nadawania stopni w karate, często nawet do 3 stopnia mistrzowskiego (3 dan). Te osoby również wydają zgody na podejście do egzaminu, w przypadku uczestniczenia w egzaminach międzynarodowych. Każdy Branch Chief, uwzględniając ogólne zasady, kreuje politykę stopni w swojej gałęzi (Branch)” – tłumaczy trener Koneckiego Klubu Mateusz Garbacz.

Konecki Klub Karate Kyokushin współpracuje z shihan Mariuszem Mazurem 5 dan z Warszawy. Zdaniem koneckiego klubu to obecnie najmocniejszy sportowo Branch w Polsce.

Zdjęcia (archiwum klubu):

 

REKLAMA

Comments are closed.