REKLAMA

Konecki szpital po raz kolejny z akredytacją Ministra Zdrowia

Minister Zdrowia przyznał akredytacje dla kolejnych szpitali oraz placówek POZ. Wśród wyróżnionych placówek znalazł się Szpital Specjalistyczny im. św. Łukasza w Końskich. Konecka lecznica akredytację otrzymuje nieprzerwanie, od kiedy ten system został wprowadzony, czyli od 1998 roku.

REKLAMA

„Przez Ministra Zdrowia jest określonych 250 standardów opartych na standardach Unii Europejskiej i amerykańskich, trzeba spełnić co najmniej 75% tych standardów. One dotyczą diagnozowania pacjentów, leczenia zakażeń, kadry, procedur, które są wykonywane, infrastruktury. To jest 250 szczegółowych standardów. My od początku mamy tę akredytację, czyli od 1998 roku. Ona jest przyznawana na 3 lata, trzeba poddawać się cały czas weryfikacji i ocenie niezależnych ekspertów. Jesteśmy chyba jedynym szpitalem, który ma od początku tę akredytację, nigdy jej nie straciliśmy, a wiele szpitali nie przechodzi tego procesu. To bardzo duże wyróżnienie dla placówki, zwłaszcza, że mieliśmy rok intensywnej pracy w pandemii. Warte podkreślenia jest, że pandemia nie zaburzyła tego głównego celu, który szpital ma przed sobą” – mówi nam dyrektor Wojciech Przybylski.

REKLAMA

W Polsce na koniec 2018 roku funkcjonowało 949 szpitali. Obecnie akredytacja jest w posiadaniu 181 takich placówek. Dla lecznic w całym kraju jest to prestiżowe wyróżnienie. A o tym, czym właściwie jest akredytacja szczegółowo informuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia:

Wśród zewnętrznych metod zapewnienia wysokiej jakości świadczeń akredytacja jest najszerzej sprawdzoną na świecie i najskuteczniejszą. Jej rola we współczesnych systemach zdrowotnych polega głównie na wyszukiwaniu zagadnień, które w największym stopniu wpływają na poziom świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów. W tych obszarach tworzone są mierzalne kryteria oceny placówek opieki zdrowotnej określonego typu np. szpitali, lecznictwa otwartego, czy zakładów opieki długoterminowej, zwane standardami akredytacyjnymi. Standardy te mają charakter dynamiczny, podlegają okresowej modyfikacji, zależnie od szybkości wywoływania pożądanych efektów. Dzięki temu spełnione jest założenie akredytacji polegające na stałym stymulowaniu do osiągania poziomu optimum, jaki wyznaczają standardy akredytacyjne. Każdorazowo wymogi standardów muszą być na poziomie możliwie wysokim, a przy tym jednak realnie osiągalnym.

Najcenniejszym elementem systemu akredytacji jest to, iż pojedyncza placówka, taka jak szpital, ma możliwość dokonania samooceny poprzez porównanie się z wzorcami dobrego postępowania jakimi są, przyjęte explicite, standardy akredytacyjne. Określenie w ten sposób własnych słabych stron pozwala osobom zajmującym się jakością na poszukiwania sposobów poprawy funkcjonujących wewnątrz jednostki procesów.

REKLAMA


4 thoughts on “Konecki szpital po raz kolejny z akredytacją Ministra Zdrowia

  1. Kubuś pisze:

    to się nazywa dobry PR.

  2. Emilia pisze:

    Ale jaja sobie robią w tym ministerstwie. Może tak rodzina ministra zacznie się „leczyc” w Końskich?

  3. bikom pisze:

    Jak szpital w Końskich jest taki dobry i ma jakąś akredytację to jak wygląda ta reszta szpitali, strach pomyśleć ? Przecież z Końskich kto ma jeszcze trochę zdrowia stara się uciec gdziekolwiek indziej.

  4. Mateusz pisze:

    Ten szpital to powinni zamknąć . Większość się już nie wypowie 😔

Dodaj komentarz