REKLAMA

Konecki szpital ze wsparciem z Funduszu Inwestycji Lokalnych [wideo]

Pracownicy Szpitala im. św. Łukasza w Końskich przygotowali aplikacje do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Następnie za pośrednictwem Zarządu Powiatu ich dokumenty trafiły do konkursu ofert. Wiemy już, że lecznica dzięki tej aktywności otrzyma ponad 3 miliony 800 tysięcy złotych wsparcia. Większość z tych środków szpital chce wydać na zakup wyposażenia. Chodzi między innymi o nowy ambulans, video bronchoskop czy urządzenia do dezynfekcji. 

REKLAMA

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zaakceptowano trzy wnioski Szpitala i powiatu koneckiego. –„W tym okresie postawiliśmy na zdrowie i życie mieszkańców i złożyliśmy do Funduszu Inwestycji Lokalnych cztery wnioski dotyczące wyposażenia szpitala. Z tych czterech wniosków trzy zostały pozytywnie zaakceptowane” – tłumaczy Jarosław Staciwa, członek Zarządu Powiatu Koneckiego.

W pierwszym wniosku szpital i władze powiatu starały się o przeszło 4 miliony 300 tysięcy złotych. Dotyczył on zakupu drogich i potrzebnych urządzeń diagnostycznych –„Pierwszy wniosek dotyczy zakupu wideogastroskopu, wideobronchoskopu, toru wizyjnego, myjni, dezynfekatorów do endoskopów, laparoskopu, tomografu komputerowego wraz z montażem” – wymienia Staciwa.

REKLAMA

Niestety donator obciął to dofinansowanie do 2 milionów złotych, a zatem najprawdopodobniej szpital będzie musiał zrezygnować z części zakupów. Kolejne dwie aplikacje zostały zaaprobowane  w całości. To kolejno 793 500 złotych i 797 tysięcy złotych na zakup wyposażenia. Jeden z wniosków dotyczy przede wszystkim zakupu zaawansowanych urządzeń dezynfekcyjnych, drugi między innymi ambulansu, busa do przewozu pacjentów dializowanych, samochodu osobowego, kontenera biurowego i dźwigu osobowego. To ostatnie urządzenie w cenie będzie także zamontowane i ma usprawnić poruszanie się osób niepełnosprawnych po terenie szpitala.

Czwarty wniosek złożony przez szpital i władze powiatu został odrzucony. Był on oszacowany na ponad 6,5 miliona złotych i dotyczył  przede wszystkim modernizacji sterylizatorni, czyli części szpitala, o której unowocześnienie władze lecznicy proszą od lat.

Dodajmy, że Zarząd Powiatu w tej edycji Funduszu Inwestycji Lokalnych złożył aplikacje także o środki na: przebudowę kilku dróg powiatowych, budowę internatu przy SOSW Barycz oraz przebudowę Starostwa Powiatowego tak by w budynku przy ulicy Staszica w Końskich mogła funkcjonować Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Niestety wszystkie te wnioski zostały odrzucone. Włodarze zapowiadają już, że będą szukać pieniędzy na te projekty z innych źródeł.

Poniżej znajdziecie pełną informację prasową przekazaną mediom przez konecki szpital:

8 grudnia 2020 r. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki ogłosił wykaz Jednostek, które uzyskały wsparcie finansowe w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wśród tych, które otrzymały wsparcie znalazł się Zespół Opieki Zdrowotnej w Końskich.

ZOZ w Końskich otrzymał dofinansowanie do trzech zadań, tj:

  1. Zakup, na potrzeby Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich, aparatury medycznej jest niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów, ich rodzin i innych mieszkańców powiatu przed narażeniem na zakażenie wirusem SARS CoV-2. W związku z panującą pandemią konieczne jest zapewnienie oddzielnych ścieżek diagnostyki i terapii dla pacjentów zakażonych i niezakażonych wirusem SARS CoV2

Realizacja inwestycji pozwoli na zakup:

  • Videogastroskop HDT i-scan (Water Jet) EG29-i10 – 2 szt.;
  • Videogastroskop HDT i-scan (Water Jet) PENTAX EC38-i10F2 – 1 szt.;
  • Videobronchoskop HDTV EB19- J10 – 1 szt.;
  • Tor wizyjny HD – 1szt.;
  • Myjnia – dezynfektor do 2 endoskopów E3s – 1 szt.;
  • Laparoskop 1 szt.;
  • Tomograf komputerowy wraz z montażem – 1 szt.

Wyposażenie Szpitala w nowoczesny sprzęt pozwoli na rozdzielenie ścieżek diagnostyki i terapii, co znacząco wpłynie na ograniczenie rozprzestrzenia się wirusa SARS CoV-2

Koszt zadania – 4.325.200,00 zł, dofinansowanie 2.000.000,00 zł

  1. Zakup, na potrzeby Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich, wyposażenia do wyjaławiania powietrza z wirusa SARS-CoV-2 oraz innych drobnoustrojów wydychanych w drodze kropelkowej oraz do kompleksowej dekontaminacji pomieszczeń, sprzętu medycznego i wyposażenia w salach izolacyjnych dla pacjentów z COVID-19, a także urządzeń do przewozu pacjentów zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia (udzielenie dotacji celowej dla jednostki organizacyjnej powiatu- ZOZ).

Realizacja inwestycji pozwoli na zakup:

  • Hyper Light P3 – Robota do dekontaminacji,
  • Urządzenia Bioquel,
  • 3 Kapsuł do przewozu pacjenta.

Wyposażenie Szpitala w nowoczesny sprzęt pozwoli na ograniczenie rozprzestrzenia się wirusa SARS CoV-2

Koszt zadania – 793.500,00zł ; dofinansowanie – 793.500,00 zł

  1. Zabezpieczenie pacjentów Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich przed zakażeniem wirusem SARS CoV-2 poprzez ograniczenie możliwości kontaktu osób zakażonych ze zdrowymi w czasie transportu osób dializowanych i innych chorych oraz dowozu materiału do badań od osób podejrzewanych o zakażenie SARS CoV-2 do placówki w Kielcach, a także wstępnej segregacji pacjentów przy wejściu do SOR i utrzymanie rygorów sanitarnych przy korzystaniu z dźwigów osobowych

Realizacja inwestycji pozwoli na zakup:

  • Ambulans sanitarny – 1 szt.;
  • Bus do przewozu pacjentów dializowanych, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – 1szt.;
  • Samochód osobowy sedan- hybryda – 1 szt.;
  • Kontener biurowy – 2 szt.;
  • Dźwig osobowy – zakup i montaż – 1 szt.

Zakupione elementy projektu wpłyną na ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pozwalającym na ograniczenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej oraz dzięki zakupowi nowoczesnych samochodów o niskim zużyciu paliwa i przede wszystkim dzięki zakupowi samochodu hybrydowego. Kontenery biurowe, które wykorzystane do wstępnej segregacji pacjentów pozwolą na zmniejszenie poboru energii niezbędnej do ich ogrzewania – obecnie dzierżawione namioty pochłaniają jej dużo więcej.

Koszt zadania – 797.098,00 zł; dofinansowanie – 797.098,00 zł

REKLAMA

Dodaj komentarz