REKLAMA

Końskie: 10 zadań z Funduszu Sołeckiego [wideo, zdjęcia]

Fundusz Sołecki to środki gminy Końskie, o których przeznaczeniu decydują rady sołeckie i sołtysi. W ostatnim czasie na terenie gminy wykonano aż 10 inwestycji finansowanych z Funduszu Sołeckiego. Przyglądamy się tym zadaniom.

REKLAMA

„Zwykle fundusz sołecki realizujemy bardzo wcześnie by mieć to jak najszybciej za sobą. W tym sensie, że skoro wiemy jakie to zadania w końcu roku to staramy się to tak zrobić by ruszyły wiosną. Tym razem w związku z pandemią prace związane z funduszem sołeckim zostały wstrzymane, bo nie wiedzieliśmy jak będzie wyglądała sytuacja finansowa gminy. W związku z tym wstrzymaliśmy wszystkie inwestycje, które nie są współfinansowane ze środków zewnętrznych. Okazało się, że po tym okresie niepewności stać nas będzie na te zadania i dlatego jednak te fundusze sołeckie ruszyły” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Prace trwają lub przed chwilą się zakończyły na ośmiu odcinkach drogowych. W ramach funduszu sołeckiego wykonywane są także dwa utwardzenia terenów. I tak za około 30 tysięcy złotych wykonano utwardzenie placu przed remizą OSP Kazanów na powierzchni około 250 m2, utwardzono także na powierzchni około 700 m2 plac przy kościele w Nowym Dziebałtowie.

REKLAMA

Pośród remontowanych dróg największym projektem jest przebudowa ul. Zarowie w miejscowości Wąsosz„Bardzo długo oczekiwali tego. To wymarzona inwestycja dla tych mieszkańców i tu było utrudnienie. Jak przyszedł deszcz to tu był jeden bałwan, dół na dole, nie było przejazdu, okropnie. Inwestycja trafiona i oczekiwana bardzo przez mieszkańców tej ulicy Zarowie” – mówi Lucjan Górecki, sołtys wsi Wąsosz.

Remont ulicy Zarowie pochłonął 67 tysięcy złotych, a mowa o odcinku długości 405 metrów. Kolejna wyremontowana droga to ulica Bociania w Dyszowie. Tam wykonano 290 m nowego dywanika asfaltowego, a koszt to 59 tysięcy złotych.

Drogę wewnętrzną za środki z Funduszu Sołeckiego przebudowano w Pomorzanach. W tej wsi mowa o 100 metrowym odcinku, a koszt prac to około 20 tysięcy złotych. Kolejny remont dotyczy ulicy Bronisława Wieczorkiewicza ps. Wilk w Kornicy. Za około 26 tysięcy złotych przebudowano tam 120 mb drogi. W Rogowie utwardzono kruszywem nawierzchnię na ulicy Miodowej – 370 mb drogi wykonanej w ten sposób kosztowało gminę około 30 tysięcy złotych. Z kolei w Starym Dziebałtowie przebudowano 65 metrów drogi za około 15 tysięcy złotych. To tak zwana droga zachodnia. Ostatni odcinek drogowy wykonywany w ramach Funduszu Sołeckiego to droga wewnętrzna o długości 240 metrów w Baryczy. Tam prace wciąż trwają, a ich koszt może wynieść około 40 tysięcy złotych.

Ciekawą inwestycją, z której na pewno skorzysta wielu mieszkańców gminy Końskie jest budowa chodnika przy zbiorniku wodnym na Górnym Młynie„Od dawna wniosek o to był zgłaszany przez społeczność Górnego Młyna, dlatego że oprócz takiego waloru czysto rekreacyjnego w rzeczywistości to bardzo ważny ciąg komunikacyjny. To skrót pieszy z Górnego Młyna do Pomykowa – do szkoły, do przedszkola, do kościoła. To najbliższa droga jeżeli chce się ją pokonać pieszo i skraca drogę w stosunku do głównego traktu o prawie kilometr […] Mieliśmy z tym problemy, dlatego że jest to wąska ścieżka na grobli otoczonej stawami, ale okazało się, że da się pokonać trudności lokalizacyjne” – tłumaczy burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

Długość nowego traktu pieszego to 190 metrów, koszt remontu to około 45 tysięcy złotych.

Zdjęcia:

Przebudowa ul. Zarowie w miejscowości Wąsosz

Utwardzenie placu przed remizą OSP Kazanów

Utwardzenie placu przy kościele w Nowym Dziebałtowie

Wyremontowana ulica Bociania w Dyszowie

Budowa chodnika przy zbiorniku wodnym na Górnym Młynie

Wyremontowana ulica Bronisława Wieczorkiewicza ps. Wilk w Kornicy

Utwardzenie nawierzchni na ulicy Miodowej w Rogowie

Przebudowa drogi zachodniej w Starym Dziebałtowie

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *