REKLAMA

Końskie: Akademią w Kazanowie rozpoczęto gminne obchody Święta Niepodległości [wideo, zdjęcia]

W piątek w Zespole Placówek Oświatowych w Kazanowie odbyła się uroczysta akademia która rozpoczęła obchody związane ze 101. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

REKLAMA

Na wydarzeniu pojawili się burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z zastępcami – Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim, przewodniczący Rady Miejskiej – Piotr Słoka wraz z radnymi, przewodnicy Komisji Oświaty, Kultury i Sportu – Leszek Stanek, radni Powiatu Koneckiego, ks proboszcz parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Kazanowie – Stanisław Rożej, naczelnik wydziału Edukacji – Krystyna Milczarek, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oficjele i społeczność szkolna z terenu gminy.

REKLAMA

Coroczne obchody Święta Niepodległości to okazja do oddania hołdu tym wszystkim, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce, to okazja do podtrzymywania w młodych ludziach więzi z Ojczyzną i wspaniała lekcja historii – „Jest rzeczą niezwykle ważną abyśmy budowali i kształtowali pamięć bo ona decyduje o tym jak następne pokolenia będą traktowały rzeczpospolitą, pamięć o jej historii i świadomość tego że ani wolność czy suwerenność nie zostały nam dane raz na zawsze. Jeszcze nie tak dawno w życiu pokolenia państwa rodziców lub dziadków ten czas to był czas obchodów w dniu 7 listopada rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Jeszcze nie tak dawno wszystkie szkoły pełne były portretów Włodzimierza Lenina i jego towarzyszy. Jeszcze nie tak dawno imię Józefa Piłsudskiego było wyklęte i skazane na zapomnienie. Cieszmy się tym że my dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce że pamięć o tych którzy wywalczyli nam Niepodległość możemy kultywować, że dzieci które za chwilę wystąpią będą wyrastały w świadomości polskości zanurzne w tej polskości i w kulturze która ją współtworzyła” – tymi słowami przywitał wszystkich gości gospodarz uroczystości Krzysztof Obratański. Głos zabrał również Piotr Słoka który podziękował za zaproszeni i skierował takie oto słowa do najmłodszych –„Trzeba pamiętać że kiedyś, żeby być patriotą trzeba było walczyć o Polskę, dzisiaj żeby być patriotą wystarczy pamiętać o hymnie o ojczyźnie o godle a także pamiętać o tamtych wydarzeniach. Żeby być patriotą dzisiaj wystarczy być uprzejmym, dobrze się uczyć i pomagać innym”. Po przemówieniach włodarzy sceną zawładnęły dzieci i młodzież tutejszej szkoły – „I do historii, która wielkich zdarzeń czeka, Dołączył biografię każdego człowieka, Do epoki — dzień każdy, każdą dnia godzinę, A do słów umiejętnych — wnętrzną słów przyczynę… Tę godzinę szanowni państwo oddajemy najmłodszemu pokoleniu – uczniom Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Kazanowie którzy mają zaszczyt zaprosić na przedstawienie pt.:”Pisk Białego Orła” w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości” – zapowiedziała cytując wiersz Cypriana Norwida Dorota Słuszniak oraz Ewa Gulak.

Przedstawienie z odpowiednią scenografią, kostiumami i muzyką przygotowały Dorota Słuszniak, Ewa Gulak, Elżbieta Ilska, Elżbieta Połeć, Beata Owczarek i Marzena Czapelską. Pokazano w nim historię wiejskiej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżywa wymarsz ojca i syna na front. W fabule pojawia się również symboliczna historia orła białego który uwalnia się z niewoli trzech czarnych smoków. Widowisko pełne było wzruszających pieśni, wierszy oraz ciekawych układów tanecznych.

Akademia miała przypomnieć tamte ciężkie czasy i wzbudzić w nas przemyślenia narodowościowe – „Uzyskaniu przez Polskę Niepodległości w 1918 r. patronował entuzjazm u źródła którego leżało przekonanie że wreszcie będziemy mieli własne państwo i wszystko będziemy mogli urządzić po swojemu. Okupiona cierpieniem i śmiercią wielu polskich patriotów wolność wreszcie stała się rzeczywistością. Każda rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości, również ta dzisiejsza – 101 słusznie zmusza nas do pogłębionej refleksji nad patriotyzmem i jego nieprzemijającą wartością” – mówiła Ewa Gulak.

Akademia była pierwszą częścią obchodów z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W poniedziałek, 11 listopada o godzi. 11:25 odbędą się dalsze uroczystości pod Pomnikiem Wdzięczności przy ulicy marszałka Józefa Piłsudskiego na które wszystkich serdecznie zapraszamy.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *