REKLAMA

Końskie: 'Budynek senioralny’ zostanie objęty rządowym programem mieszkaniowym? [wideo]

W maju powstała spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SMS (Śląskie, Małopolskie, Świętokrzyskie) powołana w celu realizacji programu „Mieszkanie dla rozwoju”. W ostatnim czasie burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański spotkał się z prezesem spółki Grzegorzem Noconiem. Wstępnie włodarze Końskich planowali budowę czterech obiektów wielorodzinnych w ramach rządowego programu oraz utworzenie piątego przeznaczonego dla seniorów, sfinansowanego z innych źródeł. W wyniku rozmów okazało się, że być może program SIM obejmie także utworzenie wspomnianego „budynku senioralnego”.

REKLAMA

„Miałem okazję rozmawiać z prezesem zarządu SIM SMS powołanym przez jednego z największych udziałowców, czyli Krajowy Zasób Nieruchomości […] Miałem okazję pokazać działkę, którą przeznaczyliśmy na budownictwo mieszkaniowe, i którą za zgodą Rady Miejskiej wnosimy aportem do tej nowej spółki. Wydaje się, że dzisiaj przesądzone już jest, że będziemy jedną z pierwszych gmin uczestniczących w SIM, dla których zlecone zostaną prace projektowe na podstawie przygotowanej przez nas koncepcji” – informuje nas Krzysztof Obratański.

Przypomnijmy, że w ramach programu przy współudziale Krajowego Zasobu Nieruchomości, rządu oraz gmin mają w Polsce powstawać nowoczesne bloki. Samorządy zobowiązane są by przekazać teren oraz wsparcie w różnych dziedzinach, 45% środków na budowę przekaże rząd, a 55% Krajowy Zasób Nieruchomości. Część pieniędzy będzie spłacana przez mieszkańców w miesięcznych ratach wynajmu. Po 15 latach rodzina wynajmująca w ten sposób mieszkanie otrzymywałaby je na własność. Wstępnie projekt w Końskich miał dotyczyć czterech budynków, a także zakładał budowę piątego z innych środków finansowych. Możliwe jednak, że utworzenie kolejnego obiektu być może również zostanie objęte programem SIM.

REKLAMA

„My mamy tam na działce koncepcję przygotowaną dla budowy czterech budynków wielorodzinnych, łącznie 80 mieszkań, ale piąty budynek zamierzaliśmy budować w oparciu o inne metody finansowe, bo wydawało się początkowo, że nie zmieści się w formule SIM. Chodzi o budynek, który nazwałem roboczo „senioralnym”, a więc przeznaczonym dla osób, rodzin z tej grupy wiekowej. On by się tym różnił od normalnego budynku mieszkaniowego, że miałby wszędzie dostęp do wind, a więc każdy użytkownik, najemca mieszkania miałby identyczne możliwości, jeżeli chodzi o korzystanie z dostępu do mieszkania, po drugie na parterze chcielibyśmy zlokalizować gabinet pielęgniarski, lekarski, salę spotkań, salę telewizyjną, a więc miejsce wspólnego, środowiskowego, świetlicowego działania. Okazało się, że dla prezesa Noconia jest to dosyć nowy pomysł, ale obiecał rozeznanie – jego zdaniem wcale nie jest wykluczone, czy nie uda się tego zrobić w ramach samej spółki. Jeśli tak to wiele problemów by to rozwiązywało” – relacjonuje nam Krzysztof Obratański.

Działka przeznaczona pod utworzenie budynków wielorodzinnych zlokalizowana jest przy ulicy Armii Krajowej obok Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Preferencje, według których będą przydzielane mieszkania określać będzie nie tylko ustawa, ale i władze gminy. Głównie skierowane one będą dla osób do 35 roku życia, przede wszystkim młodych małżeństw z dziećmi. Kryteria będą uwzględniać także status materialny – niemożliwe ma być przydzielanie lokum osobom, które mieszkanie bądź dom już mają. Takich lokali ma powstać 80. Nie znamy natomiast kryteriów, na podstawie których przydzielane będą mieszkania skierowane dla seniorów.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz