REKLAMA

Końskie: Budżet Obywatelski 2021 będzie skromniejszy [wideo]

Mieszkańcy gminy Końskie uwielbiają budżet obywatelski. Tak pokazują wyniki głosowań z lat ubiegłych kiedy to na poszczególne zgłaszane projekty oddawano po kilka tysięcy głosów. W sumie w każdej edycji głosowania udział brało po kilkanaście tysięcy konecczan. W związku z trudną sytuacją finansową samorządów związaną z epidemią Budżet Obywatelski 2021 przyjmie nieco skromniejszą formę, ale gmina chce zrobić wszystko by nie przerwać funkcjonowania tej inicjatywy. 

REKLAMA

Podczas epidemii znacznie zmniejszyły się wpływy do budżetu gminy z podatków od przedsiębiorców, czy z podatków od nieruchomości. Samorząd szuka więc oszczędności gdzie tylko może. Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali nieco zmniejszyć środki, które każdego roku gmina przeznacza na budżet obywatelski. Dotychczas w ramach tej inicjatywy mieszkańcy mogli zdecydować o rozdysponowaniu 500 tysięcy złotych na pięć projektów, które otrzymywały największą liczbę głosów. W Budżecie Obywatelskim 2021 zwycięskie mają być tylko trzy projekty –„Mamy bardzo mało twardych, pewnych danych odnośnie tego jak będzie wyglądała sytuacja gospodarcza gminy Końskie w roku następnym. My z jednej strony jesteśmy przywiązani do budżetu obywatelskiego, bo on się w Końskich sprawdził, budzi ogromne zainteresowanie, a tysiące ludzi bierze udział w głosowania. Z tego tytułu warto ten społeczny ruch pielęgnować. Z drugiej strony na dzisiaj mamy bardzo duże tąpnięcie dochodów i nie wiemy jak będzie z nimi w roku przyszłym. Projekt przewiduje, że wyodrębniamy budżet obywatelski w budżecie roku przyszłego. Ograniczamy jednak jego finansowy zakres z 500 tysięcy złotych do 300 tysięcy złotych i z 5 do 3 zadań o maksymalnym kosztorysie 100 tysięcy złotych” – uzasadnia zmianę Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

REKLAMA

Jest to kompromisowe rozwiązanie, bo wiele samorządów w kraju w związku z sytuacją z epidemią COVID-19 w ogóle zrezygnowało z budżetu obywatelskiego. Jak udało nam się jednak dowiedzieć nie jest wykluczone, że na którymś etapie narzucony limit w gminie Końskie zostanie zwiększony.

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego 2021 nie został jeszcze ustalony, ale na pewno procedura będzie taka sama jak w poprzednich latach. Najpierw mieszkańcy będą zgłaszać zadania z listami poparcia. Następnie odbędzie się głosowanie. Zwycięskie projekty będą realizowane w 2021 roku.

REKLAMA

One thought on “Końskie: Budżet Obywatelski 2021 będzie skromniejszy [wideo]

  1. Pingback: Co konecczanie wiedzą o Budżecie Obywatelskim? | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *