REKLAMA

Końskie: Dziesiątki wydarzeń na 100-lecie Niepodległości [wideo, zdjęcia]

Ponad 60 otwartych imprez kulturalnych, sportowych, czy naukowych, kilkadziesiąt wydarzeń organizowanych przez przedszkola oraz szkoły. Łącznie około stu różnych imprez jeszcze w tym roku zostanie na terenie gminy Końskie poświęcone obchodom 100-lecia Niepodległości Polski. 

REKLAMA

W środę w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich odbyła się konferencja podczas, której przedstawiciele gminnych jednostek zaprezentowali program tego wyjątkowego roku. –„Kilkumiesięczna praca zespołu roboczego w skład, którego wchodzili przedstawiciele wszystkich bez mała stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, przedstawiciele środowisk sportowych, ale również przedstawiciele naszej społeczności lokalnej, którzy pracowali by przygotować formułę, a przede wszystkim zaproponować cykl imprez, które będą ważne, potrzebne, godne i związane ze Stuleciem Niepodległości.”  – mówił we wstępie Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich.

Oprócz Jasińskiego działania związane ze Stuleciem Niepodległości w naszej gminie koordynują: Piotr Salata – imprezy kulturalne, Dariusz Kowalczyk – imprezy historyczne, kulturalne oraz czytelnicze, a także Wojciech Pasek – imprezy turystyczne oraz sportowe. Nad całością czuwa także Krzysztof Obratański – burmistrz Końskich. Włodarz mówił, że działania gminy to przede wszystkim koordynacja imprez przygotowywanych przez różne środowiska. To one mają wpłynąć na atrakcyjność tego wyjątkowego roku.

REKLAMA

„Efektem działań jest wspólny kalendarz. Nie jest sztuką pozostawić wydarzenia same sobie. Chodzi o to, by nie zdarzyło się, by jedna atrakcyjna impreza przygotowana przez jedną organizację konkurowała  z trzema innymi, które w tym samym czasie się odbywają. Chodzi o to, by zapewnić naszym mieszkańcom możliwość uczestnictwa we wszystkich ważnych wydarzeniach, które będą się działy. Te wydarzenia będą z różnych dziedzin.” – mówił do zgromadzonych burmistrz Obratański.

W konferencji uczestniczyły różne osoby związane ze środowiskami zaangażowanymi w tworzenie imprez związanych ze Stuleciem Odzyskania Przez Polskę Niepodległości.

Następnie Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej opowiedział o planach jego jednostki. Tutaj brylować będzie przede wszystkim koneckie wydawnictwo Arslibris. Zamierza ono wydać książkę „100-postaci na 100-lecie Niepodległej” oraz książkę, w której pojawią się powieści uczniów o bohaterach walczących o Niepodległość.   „100-postaci na 100-lecie Niepodległej” ma opowiadać o wyjątkowych mieszkańcach gminy Końskie. Mają się w niej znaleźć biogramy wszystkich, którzy w jakiś sposób przyczynili się dla Ziemi Koneckiej. Już teraz Biblioteka Publiczna w Końskich prosi o zgłaszanie takich postaci. Należy przedstawić kandydaturę oraz jej osiągnięcia w jakiejś dziedzinie – mogą to być wojskowi, partyzanci, ale i sportowcy , czy działacze kultury. Warunkiem jest jednak by osoba, która ma zostać opisana już nie żyła. Ostatecznie w książce postaci może się znaleźć więcej lub mniej niż sto – wszystko zależy od tego ile ich zgłoszą mieszkańcy i jak do tych zgłoszeń odniesie się specjalna kapituła. –„Chcielibyśmy poprosić mieszkańców Końskich o to, by zaprezentowali, przedstawili nam postacie, które byłyby znaczące dla historii Końskich. Nie ma w Końskich jeszcze takiego wydawnictwa, które obejmowałoby w tej cenzurze czasowej, a więc od odzyskania Niepodległości do chwili obecnej znaczące postacie, które wpłynęły na rozwój Końskich, na nasze miasto.”  – mówił Dariusz Kowalczyk.

Piotr Salata zaprezentował też wydarzenia kulturalne. Będzie się działo wiele i wiele też będzie nowości. Należy tutaj wspomnieć, że np. podczas uroczystości związanych z rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Końskich pojawi się specjalny żywy obraz, w którego stworzenie zaangażowana będzie pokaźna liczba statystów. Bardzo ciekawie zapowiada się Dzień Dziecka – 3 czerwca w parku odbędzie się wielki piknik połączony z Motosercem. Wtedy przez miasto uroczystą paradą przejadą setki motocykli. Z kolei we wrześniu wystąpi u nas Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Imprez kulturalnych będą jednak dziesiątki, a informować będziemy o nich na bieżąco.

Konferencje poprowadził koordynator działań – wiceburmistrz Krzysztof Jasiński.

Wojciech Pasek opowiedział o tym co zadzieje się w sporcie i turystyce. PTTK, któremu on przewodzi przygotuje szereg rajdów pieszych i rowerowych, a także między innymi wystawę plakatów i ogłoszeń z lat 1914-1920 pt.”Końskie na progu niepodległości”. Niezwykle ciekawie zapowiada się „Piknik z plażową piłką ręczną”, który w wakacje przygotują konecki ZOSiR i Uczniowski Klub Sportowy Olimpia Końskie. Wielkim wydarzeniem będzie IV Runda Mistrzostw Strefy Polski Południowej w Motocrossie, która odbędzie się 8 lipca w Przybyszowach. Klasyką jest już kolarski wyścig „Szlakiem Walk Majora Hubala” – jego finałowy etap będzie miał miejsce w Końskich już 3 czerwca.

Spośród wydarzeń historycznych warto wspomnieć choćby o zaplanowanej na 9 listopada inscenizacji nadzwyczajnego uroczystego posiedzenia Rady Miejskiej w Końskich z dnia 29 kwietnia 1935 roku w sprawie nadania Józefowi Piłsudskiemu honorowego obywatelstwa miasta Końskie.

Organizatorzy wspominanych wydarzeń, a także ich bohaterowie jak choćby motocykliści z „Czarnej Floty”, czy aktorzy związani z Domem Kultury, którzy będą uczestniczyć w licznych w tym roku patriotycznych przedstawieniach także pojawili się w środę na konferencji. Patrząc na ich zaangażowanie i przygotowanie oraz wypełniony po brzegi kalendarz imprez jednego możemy być pewni: Przed nami w gminie Końskie bardzo ciekawe osiem miesięcy pod znakiem Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *