REKLAMA

Końskie: Gmina chce budować mieszkania razem z rządem [wideo, zdjęcia]

Gmina Końskie będzie wdrażać rządowy program budowy mieszkań pod wynajem z dojściem do własności w ramach programu „Mieszkanie dla rozwoju”. Cztery takie budynki mają powstać przy ulicy Armii Krajowej, naprzeciw już istniejącego, dużego koneckiego osiedla. Porozumienie w tej sprawie w piątek podpisali: burmistrz Krzysztof Obratański, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński i minister do spraw samorządów Michał Cieślak. 

REKLAMA

„Porozumienie będzie obejmowało budowę czterech budynków. Docelowo 80 mieszkań. Program rządowy 'Mieszkanie dla rozwoju’ jest dedykowany przede wszystkim dla rozwoju osób, których dochody są zbyt wysokie by otrzymać mieszkanie komunalne i by zbyt niskie by otrzymać kredyt na warunkach komercyjnych, który pozwoliłby takim rodzinom na zakup mieszkania” – tłumaczył przed podpisaniem umowy minister ds. samorządów Michał Cieślak.

Bloki w Końskich mają stanąć przy ulicy Armii Krajowej, naprzeciw już istniejącego osiedla. Cztery budynki w 45% mają zostać zbudowane ze środków rządowych, pozostałe 55% będzie pochodzić z Krajowego Zasobu Nieruchomości. Ta część środków będzie spłacana przez mieszkańców w miesięcznych ratach wynajmu. Po 15 latach rodzina wynajmująca w ten sposób mieszkanie otrzymywałaby je na własność. Według wstępnych szacunków miesięczna rata powinna wynosić około 1200 zł, wliczając w to już czynsz.

REKLAMA

W sumie w ramach rządowego programu w Końskich ma powstać około 80 mieszkań. Będą one przeznaczone przede wszystkim dla młodych rodzin, które spełnią pewne kryteria – „Ten program jest tak ukierunkowany, że on w żaden sposób nie jest nastawiony na zysk.  W związku z czym osoby, które będą kwalifikowane do otrzymania takich mieszkań to osoby, które w przyszłości będą mogły stać się właścicielami takich mieszkań nie ponosząc kosztów komercyjnych, kosztów związanych z częścią finansową, którą często firmy które wykonują mieszkania, deweloperzy traktują jako cel przeprowadzenia takiej inwestycji. To będą nowoczesne mieszkania, przy użyciu nowoczesnych technologii. One w systemach eksploatacji będą tanie i czynsze będą na bardzo dobrym poziomie ekonomicznym”  – opowiada minister Cieślak.

Budynki mają być otoczone terenami zielonymi, a każdy z nich będzie posiadał parking podziemny z miejscami przypisanymi do mieszkań. To, że rządowy program będzie wdrażany akurat w Końskich niezwykle cieszy burmistrza Krzysztofa Obratańskiego. Podkreśla on, że gmina dysponuje odpowiednimi terenami, które na dodatek sąsiadują z rozwiniętym społecznie osiedlem. Oprócz czterech budynków z rządowego programu gmina Końskie na nowym osiedlu chciałaby postawić także specjalny blok z myślą wyłącznie o seniorach –„Będą to budynki według tam wskazanej koncepcji. Budynki jednoklatkowe, czterokondygnacyjne z mieszkaniami, które będą 2 i 3 pokojowe z możliwością aranżacji i pewnymi modyfikacjami. Natomiast mamy jeszcze ambitny plan zbudowania piątego budynku. To budynek dwuklatkowy, który będzie nieco większy i ten budynek chcielibyśmy zadedykować, zbudować z przeznaczeniem dla środowisk senioralnych […] To budynek, w którym starsi ludzie mieszkać będą samodzielnie, ale na parterze przewidzieliśmy wspólną salę świetlicową, telewizyjną. A także gabinety dla pielęgniarki, lekarza. Tak by tak naprawdę całą dobę był dostęp do opieki medycznej i wiedzy na temat tego co zrobić jak się któryś z domowników gorzej poczuje” – tłumaczył włodarz Końskich.

Postawę gminy, która bardzo szybko przygotowała dokumentację i plany dla nowego osiedla pochwala minister Michał Cieślak –„Wszystko jest gotowe. Można zobaczyć nawet rzuty map. Pan burmistrz wyprzedzając pewne propozycje rządu przygotowywał się do tego projektu słysząc od kilku lat, że będzie realizowany program Mieszkanie +” – mówił przedstawiciel rządu.

Budowa bloków ma rozpocząć się na przełomie 2021 i 2022 roku. Pierwsze rodziny miałaby wprowadzić się do nich w 2023 roku.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *