REKLAMA

Końskie: I sesja Rady Miejskiej w nowym roku. Przybyła tylko połowa radnych! [wideo]

„Dla mnie to jest niebywałe i skandaliczne, że na przykład cały klub Prawa i Sprawiedliwości jest nieobecny, gdzie są wprowadzane pieniądze przypomnę rządowe rządu Prawa i Sprawiedliwości”. Tak skandalicznie niską frekwencję radnych podczas wtorkowej Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Końskich komentuje jej przewodniczący Piotr Słoka. Podczas sesji radni między innymi decydowali o przesunięciu pieniędzy w budżecie na zabezpieczenie dla mieszkańców dodatku węglowego i dodatku elektrycznego.

REKLAMA

Wtorkowe spotkanie radnych w sali kameralnej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich w dużej mierze miało charakter porządkowy –„Dopasowujemy część obowiązujących u nas regulacji do zmian, które zaszły w prawie polskim w ostatnim kwartale ubiegłego roku, a które nie były naniesione na nasze własne regulacje. Dotyczy to ustaw o gospodarce wodnej, czyli o wprowadzeniu jednego zapisu do naszych regulaminów dotyczącego opróżniania zbiorników bezodpływowych. Ubiegłoroczna nowelizacja sejmowa do kategorii tych zbiorników dolicza również zbiorniki przy oczyszczalniach przydomowych. Do tej pory była to osobna kategoria, a teraz będzie częścią tego co będzie świadczone w ramach usług Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Tego rodzaju rozwiązań wprowadzających zmiany sejmowe jest sporo. Natomiast zmiany w budżecie mają dopasować zapisy i limity do zaciągniętych zobowiązań lub pozwolić na zaciągnięcie nowych zobowiązań i to są kwestie związane z rozstrzygniętymi przetargami” – mówił nam burmistrz Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Wszystkie obradowane uchwały zostały zaakceptowane przez obecnych radnych większością głosów. Jednak udział w sesji wzięło tylko 11 radnych, podczas gdy Rada Miejska liczy 21 rajców. O tym dlaczego frekwencja podczas obrad była niska mówił nam jej przewodniczący Piotr Słoka:

„Zgodnie ze statutem radny, który nie jest obecny powinien zgłosić swoje usprawiedliwienie przewodniczącemu rady. Dzisiaj była sesja nadzwyczajna, bo były przyjmowane bardzo ważne rzeczy w trybie pilnym. Były wprowadzane pieniądze na dodatek węglowy, co umożliwi zakup węgla ludziom. Jest środek zimy, mamy węgiel tańszy po 2 tysiące, a dodatek to 3 tysiące. Do tego jeszcze był wprowadzany dodatek elektryczny. Dla mnie to jest niebywałe i skandaliczne, że na przykład cały klub Prawa i Sprawiedliwości jest nieobecny, gdzie są wprowadzane pieniądze przypomnę rządowe rządu Prawa i Sprawiedliwości. To ich flagowy program…  Jeżeli chodzi o diety za nieobecność to ostatnio zrobiliśmy takie zmiany, że za sesję nadzwyczajną nie ma kary i tak samo za jedną nieobecność na sesji zwykłej, czy komisji też radny nie ponosi takiej kary. To jest odpowiedzialność każdego człowieka. Możemy się różnić, ale nie trzeba się obrażać. Ja na przykład nie widziałem by ktoś bojkotował diety radnych, czyli diety i pieniądze wszystkich interesują, a podejmowanie decyzji nie za bardzo”

Z pewnością frekwencji nie pomógł też termin nadzwyczajnej sesji, którą ustalono na pierwszy tydzień świętokrzyskich ferii zimowych.

Zdjęcia:

REKLAMA

16 thoughts on “Końskie: I sesja Rady Miejskiej w nowym roku. Przybyła tylko połowa radnych! [wideo]

 1. ESAM pisze:

  Że nie było troje Radnych z PiS i sześcioro z innych partii ,to wyjątkowy przypadek z racji ferii i innych powodów losowych.Zgłaszaliśmy to wcześniej.Nie jest prawdą to ,że mogliśmy mieć wpływ na wypłatę dodatków gdyż nie było tego w porządku obrad.Na sesji nadzwyczajnej nie mogą przebywać sołtysi więc nie powinna zawierać zbyt wielu punktów .Na tej sesji została przegłosowana kolejna Strategia Rozwoju Gminy z jednym głosem wstrzymującym przez Panią Radną z listy PiS, opracowaną przez Pana Bartosza Szymusika.To zbyt ważny dokument .Szkoda ,że nikt z mieszkańców nie zapoznał się z tekstem 88 stronicowym dostępnym w Gminie od pażdziernika 2022roku.Aluzję Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej w sprawie pobierania diet uważam za bardzo niestosowną.

 2. Madej pisze:

  A kto to jest ten Pan Szymusik co opracował tę strategię .Kto zleca takie opracowania ile one kosztują Nas podatników. Czy ten Pan czasami nie należy do przyjaciół Samorządni Ziemi Koneckiej.

 3. Kamil pisze:

  Strategia rozwoju gminy… opracowana przez Bartosza Szymusika. Ile kosztował nas ten dokument? Ile Obratanski wypłacił z naszych pieniędzy Panu Bartoszowi?

 4. Marcin pisze:

  Radni nie powinni otrzymywać diet. Jeżeli chce działać w samorządzie to powinien to robić społecznie. To po pierwsze. Po drugie radnym powinna być osoba kompetentna. Ilu z obecnych radnych ma pojęcie o zarządzaniu funduszami,ilu jest przedsiębiorcami? Ja znam dwóch. Większość z nich to darmozjady (oprócz służby zdrowia) pierdzący w stołki w urzędach i instytucjach samorządowych w których pracują tylko dzięki temu że są w jakiejś partii.

 5. tusek pisze:

  wolno im wszystko,powinni ponieść konsekwencje

 6. Remek pisze:

  Sesja mumii ?

 7. Strzala pisze:

  Radni Pana Burmistrza jak powiedział Przewodniczący Rady to jak Rada „starców „ którzy decydują o rozwoju gminy to jakiś chichot historii .

 8. Zaoczny WSP pisze:

  Informacja z Echa DNA gdzie jest najwięcej ludzi z najniższym wykształceniem ,Końskie prawie liderem . JEST sukces A nasi radni . jakie mają wykształcenie ???

 9. Władek pisze:

  I teraz macie Państwo obraz” naszej „Rady kto ich wybrał ,taka rada jacy ich wyborcy. Chyba się nie mylę kochani moi .

 10. Wyborca pisze:

  Panie Sloka czy Pan się słyszy , czy wie Pan co Pan mówi .Powiedział Pan że Radni nie maja obowiązku bycia na sesjach nadzwyczajnych. Daje za przykład że radni wzieli diety za m-c grudzień ,chciałby Pan odbierać diety za grudzień 2022 r ? a sesja była teraz 2023.Ma Pan obsesje na punkcie radnych z PiS-u .Rada liczy 21 radnych było 11 radnych a o reszcie Pan nic nie mówił., dlaczego ? Większości sesji to są sesje nadzwyczajne ,

 11. ESAM pisze:

  W sesjach powinni brać udział Sołtysi,goście i mieszkańcy.

 12. Jabol pisze:

  Następny „sukces „gminy Końskie w Świętokrzyskim ,tu się najwięcej pije alkoholu. Dobrze że przestali pić.

 13. małpka pisze:

  Alkoholizm to choroba nie uleczalna tak Panowie Radni.

 14. eljot pisze:

  A od kiedy to radni mają ferie? Czy komuś się coś nie pomyliło? Nawet, jeśli którykolwiek z tych obibików ma dzieci szkolne, to decydując się na pełnienie takiej funkcji miał śwadomość nie tylko brania kasy ale i obowiązków. Koryto+ , to chyba wszystko tłumaczy. A swoją drogą, to rada nieudaczników bardziej pasuje, gdy przyjrzeć się temu co wyrabia się w Końskich.

 15. Twardy pisze:

  Rada ,jaka rada wiele razy oglądałem sesję tej rady .Niech chcę wymieniać z nazwiska radnych którzy prawie nigdy nie zabrali głosu na sesji!!! ewentualnie podziękowali Nam panującemu za chodnik ,kawałek drogi ,czy plac zabaw. Taki ma rozwój gminy jaka rada gminy. Plac zabaw czy siłownie na powietrzu są szczytem marzeń ,oraz altanki .Sami się nie wybrali można tylko teraz pobiadolić . Czy ktoś może podać jaki % bierze udział wyborach samorządowych.

 16. […] Oburzeni wystąpieniem przewodniczącego Rady Miejskiej w Końskich Piotra Słoki radni Helena Rozmus (PiS), Mariusz Brzozowicz (PiS) oraz Ernest Kruk (Porozumienie Samorządowe TKN) odwiedzili nasze TKN Studio by wytłumaczyć wszystkie aspekty związane z niską frekwencją podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej (o tym TUTAJ).  […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *