REKLAMA

Końskie mogą być innowatorem w dziedzinie ogrzewania! [wideo]

Jest ogromna szansa, że gmina Końskie wspólnie z miejscowym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej będzie realizować projekt budowy innowacyjnej ciepłowni za przeszło 33 miliony złotych. Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku miasto Końskie ograniczy emisję CO2 wytwarzaną do ogrzewania mieszkań niemal do zera. Póki co wiemy, że udało się pozyskać finansowanie na dokumentację tego wielkiego projektu – to 500 tysięcy złotych. 

REKLAMA

„Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to instytucja, która zajmuje się w Polsce zlecaniem wykonywania dokumentacji i projektów nowatorskich w różnych dziedzinach związanych z techniką dnia codziennego. W kwietniu narodowe centrum ogłosiło konkurs na nowoczesną ciepłownię przyszłości. W tym konkursie udział wzięła grupa, która została stworzona dla potrzeb modernizacji i przebudowy ciepłowni w Końskich złożona z warszawskiej firmy zajmującej się energią odnawialną i RAFACO, czyli producenta kotłów. Projekt przygotowany dla potrzeb Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w opublikowanym wczoraj rankingu znalazł się na pierwszym miejscu” – opowiada nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

To dzięki wygranej w tym konkursie pojawiły się środki na projekt. Jednocześnie jest to zapewnienie, że po jego stworzeniu znajdą się ogromne pieniądze na wykonanie nowoczesnej ciepłowni –„Oznacza to sfinansowanie zamierzeń inwestycyjnych opartych na tym projekcie o wartości około 33 milionów złotych. Przy czym wysokość dofinansowania sięga w tym przypadku 100% kosztów kwalifikowanych. To oznacza, że Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, gmina Końskie mogą mieć nowoczesny, uznany za najbardziej nowatorski w Polsce system ciepłowniczy zbudowany na bardzo minimalnym wkładzie własnym, opartym na udziale organizacyjnym” – tłumaczy Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Jak działałaby nowoczesna ciepłownia? Produkowałaby ona energię w systemie mieszanym, przy wykorzystaniu spalania przetworzonych odpadów, które dziś trafiają między innymi do cementowni. Ogromny udział w tym systemie miałyby jednak też odnawialne źródła energii.  Następnie ciepło byłoby magazynowane w ogromnych zbiornikach wodnych, na wzór buforów ciepła, które niektórzy posiadają w domach jednorodzinnych.

Cała „ciepłownia przyszłości” znalazłaby się na kilku nieruchomościach należących do gminy Końskie: terenach Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, działce na terenach przemysłowych Końskich, a także na działce po dawnym Zamtalu. Do tego ogromnego projektu w tkn24 będziemy jeszcze powracać.

REKLAMA

Dodaj komentarz