REKLAMA

Końskie: Nagrodzono uczestników gminnego konkursu o Żołnierzach Wyklętych [wideo, zdjęcia]

We wtorek w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich uroczyście rozstrzygnięto oraz nagrodzono uczestników VI edycji Gminnego Konkursu Historycznego „Przywróćmy Ich pamięć – W Hołdzie Bohaterom” dotyczącego Żołnierzy Wyklętych. 

REKLAMA

Podczas wydarzenia obecni byli m. in. burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, naczelnik Wydziału Edukacji w gminie Końskie Krystyna Milczarek, kombatanci z prezesem koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Andrzejem Kosmą na czele, dyrektor SP nr 1 w Końskich Jarosław Drzazga oraz radny miejski, regionalista Marek Kozerawski.

Zmagania były podzielone na dwie kategorie – konkurs z wiedzy historycznej w formie testu oraz konkurs plastyczny. W konkursie z wiedzy historycznej brało udział 41 uczniów. Najwięcej, bo jedenaścioro zgłosiło się w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich. Wiele prac wpłynęło także do gminy Końskie w ramach konkursu plastycznego.

REKLAMA

„Nasi uczniowie głosowali nogami zgłaszając się na ochotnika do tych konkursów. To nie był obowiązkowy konkurs. Nikt nie musiał wziąć w nim udziału. Jeżeli spora grupa młodzieży zdecydowała się wziąć udział, bo zarówno w formie historycznego sprawdzianu, jak i prac plastycznych, to znaczy, że jest to swego rodzaju odpowiedź na to, czy jest to potrzebne” – podkreśla Krzysztof Obratański.

W konkursie historycznym I miejsce zajęła Paulina Szymczak reprezentująca Zespół Placówek Oświatowych w Nieświniu, na II miejscu uplasował się Jan Wierzbicki z SP nr 1 w Końskich, a na ostatnim szczeblu podium znalazł się Kacper Mytkowski ze Szkoły Podstawowej w Kopaninach. Wyróżnienia otrzymali Bartłomiej Młodawski z SP nr 1 w Końskich, Krzysztof Lek z ZPO w Modliszewicach, a także Julia Rusiecka i Martyna Mrozik ze SP w Kopaninach.

Zapytaliśmy laureatkę, Paulinę Szymczak o jej zamiłowanie do historii Żołnierzy Wyklętych.

„Przygotowywałam się do konkursu tak naprawdę od trzech miesięcy. Historia Żołnierzy Wyklętych jest bardzo trudna, bo jest tam wiele drastycznych scen. Ale w nauce nie sprawiło mi nic problemów. Bardzo się cieszę z wygranej. Mój dziadek, który już nie żyje bardzo często opowiadał mi o wojnie. W chwili, gdy się zaczęła miał 11 lat, ale pamiętał wiele historii z tego okresu” – opowiadała nam Paulina Szymczak, uczennica Zespołu Placówek Oświatowych w Nieświniu i laureatka konkursu z wiedzy historycznej.

Oceniając najlepsze prace plastyczne jury przyznało główną nagrodę Marcie Miler z SP nr 1 w Końskich. II miejsce zajęła Weronika Nowak z ZPO w Stadnickiej Woli. Trzecie najlepsza wg komisji konkursowej dzieło było autorstwa Mai Joachimiak, także z ZPO w Stadnickiej Woli. Wyróżnieni zostali Aleksandra Mijas z SP nr 1 w Końskich i Martyna Mrozik ze SP w Kopaninach.

Autorka najlepiej ocenionej pracy Marta Miler opowiedziała nam o swoim dziele.

„Narysowałam las brzozowy, a w brzozach byli wrysowani Żołnierze Wyklęci. Był jeszcze krzyż zrobiony z kory brzozowej, a w jednej z brzóz wrysowany był wilk. Trochę interesuję się tematyką Żołnierzy Wyklętych. To nawet ciekawe” – mówiła nam Marta Miler ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich, laureatka konkursu plastycznego.

Wkrótce wystawę prac plastycznych, które zgłoszono do konkursu będzie można obejrzeć w Urzędzie Miasta i Gminy w Końskich.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz