REKLAMA

Końskie: Obdrapane kamienice i pustostany. Co z nimi można zrobić? [wideo, zdjęcia]

Na terenie powiatu koneckiego jak i samych Końskich znajduje się wiele pustostanów, które nierzadko szpecą pięknie wyglądające otoczenie, a niekiedy nawet zagrażają bezpieczeństwu. Również w samym centrum miasta powiatowego znaczna część elewacji kamienic odbiega od kanonu piękna. Pytamy – co można z tym zrobić?

REKLAMA

Już niedługo rozpoczną się prace nad przebudową centrum w ramach projektu rewitalizacji Końskich. Burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański dostrzega, że nie tylko mienie publiczne wymaga zmian wizualnych, ale również i kamienice należące do mieszkańców i przedsiębiorców.

„Przy okazji rewitalizacji myśleliśmy o dwóch sposobach zainteresowania właścicieli remontami, które by towarzyszyły rewitalizacji, żeby nie było tak, że mamy nowe, piękne ulice, chodniki, Plac Kościuszki, a otoczenie jest, mówiąc najbardziej delikatnie, niespecjalnie pasujące do tego nowego centrum […] Będziemy chcieli zaproponować właścicielom kamienic stworzenie specjalnego funduszu dotacyjnego w obrębie budżetu gminy, który będzie udzielał wsparcia finansowego na takie potrzeby” – mówi nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Oferta gminy Końskie będzie skierowana do właścicieli kamienic położonych w centrum miasta, czyli obszaru zamkniętego od strony zachodniej ulicą Kazanowską, od wschodu – ulicą Zamkową, od północy – Piłsudskiego i od południa – ks. Granata i Strażacką.

Co jednak z pustostanami lub budynkami, które znajdują się poza centrum?

„Jest kilka budynków, którymi gmina lub jej jednostki administrują, ale o nieuregulowanym stanieprawnym i myślę, że nieprędko przyjdzie czas, kiedy będzie można to uregulować dlatego, że w jednym postępowaniu zapadła już decyzja odmawiająca nam tytułu prawnego wskutek zasiedzenia. W związku z tym jakiś czas będzie trwała próba uporządkowania spraw własnościowych” – opowiadał nam Krzysztof Obratański.

Procedura wygląda zupełnie inaczej z pustostanami, które zagrażają bezpieczeństwu. Za nie odpowiedzialny jest Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Przedstawiciel tej jednostki informuje nas, co należy zrobić, gdy zauważymy budynek niespełniający wymogów bezpieczeństwa.

„W przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia i mienia należy niezwłocznie powiadomić Straż pożarną, która wg swoich kompetencji, możliwości i posiadanych zasobów usunie bezpośrednie zagrożenie. Straż pożarna poinformuje następnie Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który podejmie dalsze działania w ramach swoich kompetencji. Procedura w PINB rozpoczyna się od ustalenia adresatów/ zobowiązanych na których spoczywa obowiązek utrzymania w należytym stanie technicznym obiektu budowlanego. Właściciel/ zarządca podejmuje decyzję o dalszych losach obiektu tj. czy remont czy rozbiórka” – informuje nas Małgorzata Łysiak Kowalczyk, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Końskich.

Za niespełnienie obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym właściciel podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do roku. Co jednak z sytuacjami, w których właściciel terenu nie żyje?

„Procedura rozpoczyna się od ustalenia zobowiązanych do usunięcia niewłaściwego stanu technicznego. W niektórych przypadkach jest to bardzo trudne, bowiem stanowi to złożony proces ustalania spadkobierców po zmarłych właścicielach działki. W przypadku gdy nie ma możliwości ustalenia prawnych właścicieli działki należy ustanowić kuratora spadku przez Sąd. PINB kieruje wniosek do Sądu o ustalenie kuratora spadku, jednocześnie musi on wskazać osobę, która wyraża zgodę na bycie takim kuratorem. Bardzo często żadna z osób nie chce być takim kuratorem” – informuje nas Małgorzata Łysiak Kowalczyk.

Warto dodać, że w ciągu ostatnich 5 lat do PINB w Końskich wpływały zgłoszenia dotyczące budynków będących w niewłaściwym stanie technicznym. Niektóre z interwencji jednostki kończyły się nawet decyzją o rozbiórce.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Końskie: Obdrapane kamienice i pustostany. Co z nimi można zrobić? [wideo, zdjęcia]

  1. Na ul. Krzywej też stoi pustostan, który straszy ludzi i w którym już nie pierwszy raz znajdują swoje mieszkanie szerzenie, jak było to kilka lat temu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *