REKLAMA

Znamy radnych powiatu! Końskie ostatnim obwodem w kraju

Znów byliśmy wyjątkowi! Głosy w wyborach samorządowych oddane w jednym z koneckich obwodów były liczone najdłużej w całej Polsce! Po godzinie 21:00 w poniedziałek udało się zakończyć prace komisji wyborczej i dzięki temu poznaliśmy listę radnych powiatowych, ale i ostateczne wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. W powiecie koneckim zdecydowanie wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Poniżej publikujemy zestawienie tych, którzy zdobyli mandat w wyborach do Rady Powiatu Koneckiego.

REKLAMA

Kto będzie rządził powiatem koneckim? Znamy listę radnych.

Zanim jednak o wybranych radnych to warto wspomnieć, że powiat konecki znów zasłynął w wyborczym temacie. To obwód w Końskich został ostatnim przeliczonym w skali całego kraju. Możecie zobaczyć to na poniższych grafikach:

Dlaczego tak długo to trwało? Przewodnicząca Powiatowej Komisji Wyborczej Helena Obara przekazała nam, że dokumenty po prostu późno dotarły do powiatu z gminy Końskie –„Nie wiemy dlaczego to tyle trwało, my późno dostaliśmy te dokumenty z gminy” – mówiła Obara.

REKLAMA

Kto został radnym powiatowym na kadencję 2024-2029? Wyniki poniżej: 

Okręg 1 (Końskie): Kamil Kubicki (PiS, 1361 głosów), Dariusz Banasik (PiS, 1127 glosów), Alina Gąszcz (PiS 394 głosy), Dorota Duda (Trzecia Droga, 798 głosów), Michał Cichocki (Koalicja Obywatelska 1512 głosów), Krzysztof Jasiński (Ziemia Konecka, 889 głosów), Beata Zbróg (Ziemia Konecka, 627 głosów), Robert Plech (Nowy Powiat Nowa Gmina, 933 głosy).

Okręg 2 (Stąporków): Marian Domagała (PiS, 664 głosy), Grzegorz Jóźwik (PiS, 977 głosów), Łukasz Świerczyński (Trzecia Droga, 608 głosów), Wiesław Skowron (Nowy Powiat Nowa Gmina, 580 głosów).

Okręg 3 (Radoszyce, Ruda Maleniecka, Fałków): Jarosław Staciwa (PiS, 1279 głosów), Danuta Leśniewicz (PiS, 658 głosów), Anna Wajnberger (Trzecia Droga, 483 głosów), Paweł Pękala (1325 głosów, Ziemia Konecka).

Okręg 4 (Gowarczów, Smyków, Słupia Konecka): Grzegorz Piec (PiS, 1625 głosów – najwięcej w całym powiecie), Aleksandra Śmietana (PiS, 255 głosów – najmniej w powiecie), Mateusz Zając (Nowy Powiat Nowa Gmina, 520 głosów).

Mandaty w podziale na siły polityczne:

Prawo i Sprawiedliwość: 9 mandatów (33,91% głosów)
Trzecia Droga: 3 mandaty (15,6% głosów)
Nowy Powiat Nowa Gmina: 3 mandaty  (18,46% głosów)
Ziemia Konecka: 3 mandaty (20% głosów) 
Koalicja Obywatelska: 1 mandat (12,04% głosów)

Kto będzie rządził powiatem? Niemal niemożliwe jest budowanie koalicji bez Prawa i Sprawiedliwości lub części radnych z tej partii. Do władzy potrzeba w tej kadencji 10 głosów. Na ten moment najbardziej prawdopodobne wydaje się utrzymanie obecnego układu, a zatem władzy sprawowanej przez PiS wspólnie z Nowym Powiatem. Bardzo możliwym jest więc, że ponownie starostą wybrany zostanie Grzegorz Piec.

Opcji i możliwości jest multum, a na ich mnogość wpływa przede wszystkim brak jedności w koneckim PiS. O tym co zadzieje się w najbliższych tygodniach w związku z powiatową władzą będziemy Państwa informować na bieżąco.

REKLAMA

One thought on “Znamy radnych powiatu! Końskie ostatnim obwodem w kraju

  1. […] Wyniki wyborów samorządowych 2024 do Rady Powiatu oraz listę radnych możecie Państwo znaleźć w naszym artykule TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *