REKLAMA

Końskie: PGK ma już nową siedzibę. Wkrótce przeprowadzka! [wideo, zdjęcia]

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej już niebawem przeprowadzi się z siedziby przy ulicy Łaziennej w Końskich do nowo powstałego budynku na terenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ulicy Spacerowej. Nowy budynek będzie siedzibą PGK oraz RIPOK-u. Koszt budowy to przeszło 4 miliony złotych. 

REKLAMA

Dokładnie 20 grudnia ubiegłego roku zostało udzielone pozwolenie na użytkowanie nowego obiektu –„Ta inwestycja póki co jest inwestowana z naszych środków własnych spółki. Czekamy na ewentualne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, gdzie złożyliśmy dwa wnioski o dofinansowanie. Jedno w formie pożyczki około 1 miliona 100 tysięcy złotych, a druga w formie dotacji, która mogłaby wynieść około 750 tysięcy złotych” – tłumaczy nam Mirosław Szustak, pełnomocnik Zarządu PGK Końskie.

Budynek nowej siedziby spółki ma około 936 m2 powierzchni. Powstał przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów i technologii. Jest wyposażony we wszystkie potrzebne instalacje, w tym klimatyzację, wentylację mechaniczną z rekuperacją ciepła, instalację c.o. ze źródłami ciepła w postaci dwóch powietrznych pomp ciepła o mocy po 50 kW każda oraz instalację fotowoltaiczną na dachu budynku o mocy ok. 40 kWp. Taki system ogrzewania pozwoli na zaoszczędzenie kosztów zużycia energii oraz na eliminację emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

REKLAMA

Parter budynku stanowią pomieszczenia socjalne dla pracowników, serwerownia i pomieszczenia techniczne. Na piętrze będą znajdowały się pokoje biurowe administracji oraz Zarządu. Na poddaszu użytkowym znajduje się pomieszczenie techniczne systemu wentylacji wraz z rekuperacją, składnica akt, magazyn oraz sala konferencyjna.

Budowa trwała niespełna rok i wyprzedziła zamierzony harmonogram robót. Wykonawcą było konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontowo – Budowlane „PER-MIR” Mirosław Perlak z siedzibą w Kielcach jako Lider konsorcjum oraz Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Grzegorz Perlak. Już wkrótce do nowego budynku przeniosą się wszyscy pracownicy miejskiej spółki –„Ostatecznie przeniesienie może nastąpić późną wiosną, początkiem lata. Myślę, że to może być kwiecień/maj. Mamy podpisaną umowę z obecnym właścicielem budynku na Łaziennej, że możemy tam być do końca lipca. Pozostało nam jeszcze tutaj w tym nowym budynku doposażenie. Brakuje nam umeblowania, nowych komputerów. Także jeszcze chwilę to potrwa. Kilka miesięcy przeznaczamy na to by się dosprzętowić i wtedy dopiero sukcesywnie się tutaj przenosić” – mówi nam Mirosław Szustak.

Przypomnijmy, że tuż obok nowego budynku w ubiegłym roku powstała gigantyczna farma fotowoltaiczna. Instalacja składa się z 2240 modułów. Wyprodukowana dzięki niej energia elektryczna zostanie wykorzystana na potrzeby własne PGK w Końskich, natomiast jej nadwyżka zostanie sprzedana. Szacuje się, że może to przynieść miejskiej firmie około 200 tysięcy złotych oszczędności rocznie.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *