REKLAMA

Końskie: Pierwsze takie święto na rynku! 232. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja [wideo, zdjęcia]

Po raz pierwszy w „salonie miejskim”, czyli na rynku w Końskich odbyła się patriotyczna uroczystość. W środowe wczesne popołudnie uczciliśmy tam 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

REKLAMA

Samorząd Miasta i Gminy Końskie lokalne obchody święta konstytucji rozpoczął od mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą w Kolegiacie św. Mikołaja sprawował ks. dziekan Jacek Wieczorek. W około 1,5 godzinnym nabożeństwie udział wzięło wielu mieszkańców, ale i reprezentanci władzy, jednostek organizacyjnych, a także liczne poczty sztandarowe.

REKLAMA

Po części sakralnej przyszedł w końcu czas na uroczystości świeckie. Rozpoczęła je defilada ulicą Piłsudskiego na Plac Kościuszki. Na jej czele szła Miejska Orkiestra, następnie uczniowie klas mundurowych ze Szkół Doskonalenia Zawodowego z Końskich, Starachowic, Kielc oraz Radomia, dalej wszystkie przybyłe delegacje, a na końcu aktorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

Po dotarciu na miejsce dowódca uroczystości Dominika Stefańczyk złożyła meldunek burmistrzowi miasta i gminy Krzysztofowi Obratańskiemu, a następnie wciągnięto flagę na maszt oraz odegrano hymn Polski Mazurka Dąbrowskiego.

W oficjalnej miejskiej uroczystości związanej z 232. rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja udział wzięły delegacje partii politycznych, Solidarności, jednostek państwowych takich jak policja, czy straż pożarna. Obecni byli radni miejscy oraz powiatowi. Nie zabrakło też harcerzy oraz członków Jednostek Strzeleckich. Gościem specjalnym patriotycznego spotkania był marszałek potomków sejmu czteroletniego Piotr Biliński. Całe wydarzenie poprowadził Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz miasta i gminy Końskie.

Podczas spotkania okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Krzysztof Obratański.

Za część artystyczną w tym roku odpowiadały społeczności koneckich, publicznych przedszkoli. Przybyli na majowe święto mogli obejrzeć widowisko pt. „Wiwat Konstytucja”, a na jego zakończenie najmłodsi zaprosili do narodowego tańca „Poloneza”.

Zwieńczeniem oficjalnej części obchodów była przysięga klas pierwszych szkół publicznych w Końskich Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Zdjęcia:

REKLAMA

3 thoughts on “Końskie: Pierwsze takie święto na rynku! 232. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja [wideo, zdjęcia]

  1. Józek z Mieszka pisze:

    Byłem krótko,posłuchałem tylko naszego burmistrza i muszę stwierdzić ze gadał z większym sensem i o niebo lepiej od prezydenta Dudy na placu w Warszawie. Czemu mnie to nie dziwi?!

  2. Konecczanka pisze:

    Panie Władza, jak Panu nie wstyd. Pracę Pan daje przyjezdnym góralom, którzy Konecki Park „remontują” zamiast miejscowym a tańcuje Pan w pierwszej parze! Jakie bezrobocie tu jest wszyscy wiemy.
    Te występy są dla Waszych Kółeczek Wzajemnej Adoracji i ich rodzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *