REKLAMA

Końskie: Powstaje piękne Centrum Kultury. Z końcem roku koniec prac [WIDEO, zdjęcia]

W budynku przy ulicy Partyzantów w Końskich, w którym do niedawna mieściło się Gimnazjum nr 2 powstaje obecnie Centrum Kultury. Koniec prac budowlanych wyznaczono na ostatnie dni listopada. Prawdopodobnie kilka tygodni później do obiektu przeniesie się Dom Kultury, który obecnie funkcjonuje w budynku Oranżerii Egipskiej przy ulicy Mieszka I. 

REKLAMA

Ciężkie prace wyburzeniowe są już za wykonawcą. Między innymi wyodrębniono poszczególne pomieszczenia, a teraz rozpoczyna się etap wykańczania wnętrz w przyszłym Koneckim Centrum Kultury –„Chyba już jesteśmy bliżej niż dalej. Jak widać jesteśmy jeszcze w stanie półsurowym, ale już mamy wszystkie pomieszczenia wyselekcjonowane, położone tynki. Są zaawansowane prace w pomieszczeniach sanitarnych, układane są glazury. Za chwilę będą już układane korytarze także myślę, że chyba na bieżąco jesteśmy z terminem i cały czas mam nadzieję, że ten koniec listopada to będzie już ten termin kiedy budynek zostanie oddany do naszej dyspozycji” – mówi nam Piotr Salata, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

Oddanie obiektu do użytku z końcem listopada potwierdza burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański. Zauważa on jednak, że w Centrum Kultury wciąż będą trwać prace – między innymi przy sali kinowej, która pełnić będzie też funkcję teatralno-koncertowej –„Podpisane umowy zobowiązują wykonawcę do oddania nam obiektu w końcu listopada. Jest kwestia jeszcze jeżeli chodzi o samo kino zgrania przebudowy sali z montażem wyposażenia i zwłaszcza z taką rzeczą niezwykle ważną, z wisienką na torcie, a mianowicie uzupełnieniami akustyki. Sama przebudowa to rzecz stosunkowo prosta – duża sala z zamurowanymi już oknami, z zainstalowaną aparaturą do wentylacji i klimatyzacji, ale to jak będzie się tam rozchodził dźwięk, jak będą zamontowane siedziska, bo każde skrzypnięcie fotela podczas seansu, czy koncertu ma swoje znaczenie. Chcemy by to było coś możliwie z najwyższej półki. Nie zamierzamy oszczędzać na jakości i dlatego zabudowa kina, tej uniwersalnej sali będzie przedmiotem odrębnego zamówienia” – tłumaczy burmistrz Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Uruchomienia tej sali można się więc spodziewać najpewniej w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku. Jednak w budynku znajdzie się także mnóstwo innych ciekawych miejsc. Na przykład na parterze zaprojektowano dużą galerię, na której także zamontowana zostanie scena.  To w tym miejscu będą miały odbywać się małe koncerty kiedy nie będzie to możliwe w kinie. Budowlańcy przygotowali także wiele pracowni: między innymi muzyczne, ceramiczne, czy plastyczne. W piwnicy budynku znajdą się sale prób, czy studio nagraniowe.

Prace trwają także przy montażu windy, bo trzeba podkreślić, że Centrum Kultury będzie budynkiem dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonywane są także łazienki i sanitariaty, czy korytarze. Co ciekawe – w wielu miejscach nowej kulturalnej jednostki płytki będą personalizowane, przygotowane przez lokalną ceramikę specjalnie dla tego obiektu.

Najważniejsze jednak już za budowlańcami – rozprowadzono wszystkie instalacje, wymieniono okna i rozpoczęto zewnętrzną termomodernizację –„Tu trzeba było bardzo dużo przemyśleń. Pojawiły się pewne zmiany by zaadoptować to wszystko tak by nam służyło jeżeli chodzi o naszą działalność. To właściwie mamy już za sobą i w tej chwili to są prace już bardziej takie wykończeniowe. Wszystkie okna są już wymienione. Niebawem zacznie się zewnętrzna termomodernizacja. W wewnątrz wszystkie instalacje są położone. Jest kwestia ułożenia tego, zamaskowania i kosmetyka”  – opowiada nam Piotr Salata, dyrektor MGDK w Końskich.

Ten etap prac budowlanych przy Koneckim Centrum Kultury ma kosztować gminę około 2 milionów 700 tysięcy złotych. Duża część z tych środków pochodzić będzie z otrzymanego dofinansowania do wielkiego projektu rewitalizacji centrum Końskich.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *