REKLAMA

Końskie: Ruszają przebudowy pierwszych dróg z wielkim dofinansowaniem [wideo]

Gmina Końskie podpisała już umowy z wykonawcami na cztery z sześciu dróg, na które otrzymała olbrzymie dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Za chwilę rozpoczną się prace w Nowym Dziebałtowie, na odcinku znajdującym się w Bedlnie i Sworzycach, a także budowa ul. Mostowej w Końskich i Jarzębinowej w Sielpi wraz ze ścieżką rowerową. W uroczystym podpisaniu umów udział wzięli także sołtysi, radni gminni i powiatowi, którzy w przeszłości walczyli o budowę danych odcinków dróg. 

REKLAMA

Przypomnijmy, że gmina Końskie otrzymała z rządowych środków rekordową dotację wynoszącą blisko 16,5 mln złotych. W poniedziałek podpisano umowy z firmą DUKT, która wykona przebudowę utwardzonej drogi wewnętrznej na gruntach miejscowości Sworzyce i Bedlno –„Ta droga istniała jako droga gruntowa i była tak naprawdę drogą w polu. Narodziła się potrzeba jej zbudowania wraz z ideą budowy Szkoły w Kopaninach. Znaczna część dzieci uczęszczających do tej szkoły to mieszkańcy Grabkowa i Sworzyc. Ta droga więc będzie takim bezpiecznym rozwiązaniem komunikacyjnym pozwalającym na to by w budowanej już w szkole dzieci mogły korzystać z bezpiecznego dojazdu” – tłumaczył podczas uroczystego podpisania umów burmistrz Krzysztof Obatański.

Odcinek będzie miał długość ponad 1,5 kilometra i szerokość 5 metrów, wykonane zostaną także pobocza z kruszywa. Całkowity koszt to 652 tysiące 857 złotych i 90 groszy, a dofinansowanie wynosi 391 tysięcy 714 złotych.

REKLAMA

Podpisano także umowę na wykonanie drogi gminnej w Nowym Dziebałtowie wraz ze skrzyżowaniem z drogą powiatową. Tutaj prace prowadzić będzie firma KAMI. W Nowym Dziebałtowie długość odcinka to 562 metry. Prace pochłoną 449 tysięcy złotych, a dofinansowanie wynosi 269 tysięcy.

Wiele osób zabiegało o budowę drogi w Nowym Dziebałtowie.

Z kolei we wtorek podpisano umowy z wykonawcami kolejnych dwóch odcinków, na których realizację gmina otrzymała wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych. W Końskich powstanie dalsza część ulicy Mostowej tj. odcinek od ul. Zielonej w Końskich do ul. Odludnej w Rogowie. Tutaj wartość prac to aż 3 miliony 525 tysięcy złotych przy dofinansowaniu na poziomie 2 miliony 115 tysięcy złotych –„Mostowa 2 ma wyprowadzać ruch na kontynuację tej ulicy w kierunku Odludnej, w kierunku Rogowa i dalej w kierunku drogi Końskie – Przysucha, więc ma rozczłonkować ruch tak by jeździło się w mieści i poza nim bezpieczniej, żeby omijać narażony na kolizję i częste zamykanie przejazd kolejowy na ulicy Partyzantów” – przyznaje burmistrz Obratański.

Nowa część ulicy Mostowej ma mieć długość około 700 metrów, a zadanie obejmuje także budowę ronda u zbiegu Zielonej i Młyńskiej, chodnika, ciągu pieszo-rowerowego, zjazdów oraz oświetlenia. Za prace odpowiada firma ALBUD. Wykonawca ma rok na zakończenie prac i oddanie drogi. Nad prawidłowością budowy czuwać ma sołtys Rogowa Marek Kozerawski –„Jest to dla mnie taka istotna chwila – podpisanie tego dokumentu. Około lat dwunastu zabiegałem o budowę tej drogi. Były różne perturbacje, ale w końcu projekt został przygotowany, złożony wniosek o dofinansowanie i mam nadzieję, że w ciągu tego roku prace zostaną wykonane dla zadowolenia mieszkańców Rogowa” – mówił podczas spotkania sołtys Kozerawski.

Mostowa II – to wielki drogowy projekt gminy Końskie.

Również przez 12 miesięcy trwać będą prace przy budowie ul. Jarzębinowej w Sielpi wraz ze ścieżką rowerową wzdłuż drogi Nowy Dziebałtów – Sielpia. Tutaj odcinek drogi wynosić będzie około 1 kilometra, a chodnik i ścieżka rowerowa około 1 kilometra i 300 metrów.  To ostatnie zadanie uzupełni także budowa oświetlenia drogowego. Całość prac to koszt ponad 1 miliona 820 tysięcy złotych, kwota dofinansowania wynosi 1 milion 92 tysiące złotych.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *