REKLAMA

Końskie: Są wykonawcy przebudowy rynku i parku. Prace ruszą w tym roku [wideo]

Gmina Końskie rozstrzygnęła przetargi na dwa bardzo duże zamierzenia inwestycyjne. Wiadomo już, że w tym roku rozpoczną się przebudowy Parku Miejskiego oraz rynku. 

REKLAMA

„Najważniejsze inwestycje związane z rewitalizacją miasta zyskały już rozstrzygnięcie. Zarówno Park Miejski, jak i rynek będą przebudowywane od tego roku, ponieważ udało się szczęśliwie doprowadzić do rozstrzygnięć”  – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Park Miejski będzie rewitalizowany za niecałe 13 milionów złotych. Poprzednie ogłaszane przetargi wiązały się z o wiele wyższymi kwotami od zainteresowanych firm. Przypomnijmy, że pomysł na zrewitalizowanie koneckiego parku pojawił się już w 2015 roku. W 2017 i 2018 roku odbyły się konsultacje społeczne, na których zwracano uwagę przede wszystkim na to by jak najmniej z już istniejących drzew zostało ściętych. Według projektów w Parku Miejskim im. Tarnowskich zniknie tylko minimalna ilość drzew – głównie tych, które są chore lub zupełnie martwe. Pojawią się nowe alejki, również takie, które spowodują, że cały obiekt będzie można przejść lub przejechać na rowerze czy rolkach dookoła. Miłośników historii oraz dawnej architektury zadowoli fakt, że mają zostać odtworzone obiekty, które niegdyś występowały w parku – pojawi się mostek, płaskorzeźby, odtworzone mają zostać też tak zwane „Kolosy Egipskie”, czyli bardzo charakterystyczne rzeźby.

REKLAMA

Aktualizacja: Za rewitalizację Parku Miejskiego odpowiadać będzie firma Park-M Poland sp. z o.o.

Wstępne plany przebudowy Parku Miejskiego w Końskich.

Znalazła się także firma chętna na wykonanie przebudowy rynku. –„W przypadku Rynku Miejskiego firma, która wygrała jest właścicielem kopalni granitów, a więc mam wrażenie że ich oferta jest wiarygodna ze względu na dostęp do tego surowca, który będzie podstawą i który jest trudno pozyskiwalny. Całość zamierzenia ma skończyć się w roku 2023 pod względem rozliczenia. Jednak i parki i rynek miejski chcielibyśmy oczywiście mieć przebudowany znacznie wcześniej”  – mówi burmistrz Obratański.

Aktualizacja: Wykonawcą przebudowy rynku została wybrana firma  GRANIT Dariusz Pylak Sp. z o.o. ze Strzegomia.

Przebudowa rynku będzie kosztowała około 6 milionów 700 tysięcy złotych. W pierwszej części, na skwerku miejskim wyburzony zostanie stary szalet, który znajdzie nowe miejsce w nieco innej postaci przy ul. Granata za Sklepem Żelaznym. Natomiast w miejsce obecnego szaletu pojawi się klimatyczna fontanna. Ta część rynku, która została przebudowana przez niemieckich okupantów po wyburzeniu annotargu, czyli droga prowadząca na ukos samego placu rynkowego zostanie zlikwidowana. Zlikwidowane zostanie tzw. koło fortuny. Tutaj będziemy mieć płytę granitową z infrastrukturą niezbędną do tego, żeby można było tam zestawiać scenę na różnego rodzaju imprezy, jak również wystawiać różne budki handlowe podczas kiermaszów, np. świątecznych.

Istnieje zagrożenie, że podczas rewitalizacji rynku odkryte zostaną np. nieznane nam budowle, czy stare fundamenty, które wstrzymają budowę. Wtedy możliwe będą nawet prace archeologiczne. Takie działania w Chęcinach podczas przebudowy rynku trwały  ponad dwa lata. Włodarze z Końskich mają nadzieję, że u nas jednak do wstrzymania remontu nie dojdzie.

Przypomnijmy, że całość wydatków na rewitalizację miasta opiewa na nieco ponad 31 mln złotych, a z tego 20 mln złotych to  dofinansowania unijne.

W tym samym czasie trwać będą też przebudowy dróg – ul. Piłsudskiego, Plac Kościuszki i Księdza Granata. Te mają zostać wykonane do końca 2021 roku. Z kolei rondo przy „Ekonomiku” ma zostać oddane do użytku przed końcem czerwca bieżącego roku. Natomiast park po rewitalizacji oraz rynek w pełnej krasie powinniśmy zobaczyć w 2022 roku.

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *