REKLAMA

Końskie: Straż Miejska kontroluje piece. Będą kary za niezgodne deklaracje śmieciowe [wideo]

Od ostatniego tygodnia stycznia do niemal połowy marca strażnicy miejscy z Końskich kontrolowali domy jedno i wielorodzinne położone przy ośmiu ulicach miasta pod kątem spalania odpadów komunalnych. Kontrole wykazały nieprawidłowości w 92 na 436 skontrolowanych posesji.

REKLAMA

Jak przekazują nam przedstawiciele gminy kontrole były wynikiem skarg konecczan na zanieczyszczone powietrze –„Przeprowadziliśmy kontrole, które były na wniosek mieszkańców, ponieważ do Straży Miejskiej nagminnie wpływały zgłoszenia, które dotyczyły właśnie spalania odpadów w piecach grzewczych. Postanowiliśmy przeprowadzić kontrole, wzięliśmy pod uwagę sugestie mieszkańców, czyli te ulice, z których najwięcej zgłoszeń napływało” – opowiada nam Aldona Musiał, komendant Straży Miejskiej w Końskich.

Od stycznia do marca skontrolowano 436 posesji jedno lub wielorodzinnych na ośmiu ulicach: Piłsudskiego, Strażackiej, Pocztowej, Placu Kościuszki, Łaziennej, Odludnej, Robotniczej i Szwieca Robota. W 92 z nich wykazano nieprawidłowości. W większości, bo aż w 65 mieszkaniach w ogóle nie zgłoszono deklaracji do systemu odbioru odpadów komunalnych UMiG Końskie, natomiast w 27 deklaracje były niezgodne z prawdą.

REKLAMA

„Bardzo wielu naszych mieszkańców nie jest ujętych w żadnej ewidencji dotyczących gromadzenia i gospodarowania odpadami, czyli nie złożyli deklaracji bądź złożyli deklaracje niezgodne z prawdą, nie są ujęci w żadnym systemie poboru opłat, czyli de facto płacą za nich ci mieszkańcy, którzy zgodnie z prawem uczciwie deklaracje złożyli i płacą. To musi się zmienić […] Dotyczy to bardzo wielu osób z bardzo różnych środowisk, w tym również instytucji, co mnie szczególnie zdumiało, bo jedna z ważnych instytucji państwowych także zapomniała złożyć deklarację dotyczącą gospodarki odpadami” – mówi nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Nieprzestrzeganie tych przepisów stanowi wykroczenie. Grozi to pouczeniem, mandatem do 500 złotych bądź nawet wnioskiem o ukaranie do sądu.

„Bardzo bym chciał, żeby ta informacja stała się również swego rodzaju przestrogą i apelem, by obowiązku związanego z gospodarką odpadami nie zaniedbywać, by zgłaszać do urzędu deklaracje lub podpisywać umowy z odbiorcą odpadów tam, gdzie mówimy o nieruchomościach niezamieszkałych, ponieważ te kontrole będziemy powtarzać. Konsekwencje zaniedbań pod tym względem lub próby oszukania nie gminy, nie mnie, lecz innych mieszkańców będą musiały prowadzić do sięgania do kieszeni, czyli będą generowały kary pieniężne” – apeluje burmistrz Obratański.

Po kontrolach przeprowadzanych od stycznia do marca około 170 osób zostało poinformowanych o konieczności złożenia deklaracji śmieciowej do 15 marca. Jeśli tego nie zrobili, podczas kolejnych kontroli, które już dziś zapowiadają strażnicy miejscy, zostaną na nich nałożone mandaty.

REKLAMA

2 thoughts on “Końskie: Straż Miejska kontroluje piece. Będą kary za niezgodne deklaracje śmieciowe [wideo]

  1. Mieszkaniec Stadnickiej Woli 28 marca 2021 at 13:56 - Reply

    Niech sprawdzą w Stadnickiej Woli czym w niektórych domach się pali i jak ludzie nie oddają śmieci tylko gromadzą je w stertach na podwórku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *