REKLAMA

Końskie: Święto Konstytucji 3 Maja z Jackiem Wójcickim, inscenizacją i biegami [wideo, zdjęcia]

Samorząd Miasta i Gminy Końskie oraz Miejsko–Gminny Dom Kultury zapraszają na obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Będzie patriotycznie, sportowo i muzycznie. Już w najbliższy piątek.

REKLAMA

Uroczyste obchody rozpoczną się na placu przed Urzędem Miasta i Gminy w Końskich. O godzinie 11.25 nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi na maszt z udziałem pocztów sztandarowych, kombatantów, przedstawicieli władz, harcerzy, mieszkańców miasta i zaproszonych gości. Na uroczystości zapraszają koneccy włodarze.

„W tym roku będziemy je odbywali pod hasłem Świętowanie Majowe. Mam nadzieję, że pogoda będzie nieco lepsza, bo do świętowania pogoda jest wręcz niezbędna. Rozpoczniemy od tradycyjnego spotkania pod Urzędem Miasta i Gminy o godzinie 11:25. […] Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy na to Majowe Świętowanie” – zaprasza Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich.

REKLAMA

Uczestnicy święta obejrzą inscenizację historyczną, dla której inspiracją są wydarzenia z 1791 roku  –„W tym roku głównie zaprosiłam do inscenizacji trzeciomajowej młodzież. To uczniowie zarówno I Liceum Ogólnokształcącego, jak i II LO. Ponadto zagrają też przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku. […] Rozpoczynamy inscenizację na Zamku Królewskim i tam będzie wykonany taniec, padnie kilka zdań. Później przechodzimy już do inscenizacji mowy posłów dotyczącej zatwierdzenia konstytucji” – opowiada nam Anna Wiaderna, twórczyni inscenizacji.

Następnie o godzinie 12.00 wszyscy przemaszerują do kolegiaty świętego Mikołaja, gdzie nastąpi dalsza część inscenizacji przygotowanej przez instruktorkę Miejsko–Gminnego Domu Kultury Annę Wiaderną z młodzieżą z koneckich liceów ogólnokształcących i studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. O godzinie 12.15 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

O godzinie 13.50 wystartują XXIX Masowe Biegi Uliczne przygotowane przez konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego. Weźmie w nich udział zapewne kilkuset biegaczy – od przedszkolaków po seniorów. Zapisy prowadzone będą w dniu imprezy na stanowisku obok Miejsko–Gminnego Domu Kultury.

O godzinie 16.30 na letniej scenie Domu Kultury zaprezentują się wokaliści ze Studia Piosenki prowadzonego przez instruktorów DK-u Romana Cieślaka i Macieja Lisowskiego.  Główna gwiazda majowego święta, Jacek Wójcicki, rozpocznie swój koncert o godzinie 17.00. Krakowski aktor filmowy, teatralny, kabaretowy, pieśniarz wystąpi z zespołem.

Zdjęcia z próby inscenizacji:

REKLAMA

One thought on “Końskie: Święto Konstytucji 3 Maja z Jackiem Wójcickim, inscenizacją i biegami [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Masowe biegi uliczne na 3 Maja w Końskich | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *