REKLAMA

Końskie: Więcej urzędowych spraw załatwimy online

W ostatnim czasie informowaliśmy o dotacji rządowej, którą gminy z naszego regionu otrzymały na cyfryzację (materiał TUTAJ). Gmina Końskie środki te chce przeznaczyć na modernizację serwerowni, ale i na wdrożenie rozwiązań, które mieszkańcom pozwolą więcej spraw załatwiać online. 

REKLAMA

Zdjęcie z archiwum tkn24.pl

„Duża część tych pieniędzy będzie przeznaczona na oprogramowanie i szkolenie. Natomiast oprogramowanie to ma ułatwiać życie mieszkańcom. Choćby przez to, że kontakt między urzędem a obywatelem może być w znaczącej części realizowany za pośrednictwem internetu, aplikacji, które pozwolą na to by samodzielnie składać wnioski i uzyskiwać odpowiedzi tam gdzie to tylko będzie możliwe” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Jakie sprawy po wdrożeniu nowych rozwiązań będziemy mogli w koneckim magistracie załatwić online? Dokładnego wykazu jeszcze nie ma, ale włodarz zapewnia, że będzie to duża ilość możliwości –„Wszelkie zapytania dotyczące zasobów geodezyjnych, na temat przeznaczenia nieruchomości, które są ważne z punktu widzenia samych właścicieli albo potencjalnych nabywców, czy też inwestorów. To będzie dosyć szeroki zakres spraw, które będzie można załatwiać online” – mówi Obratański.

REKLAMA

Nowoczesne technologię mają pomagać obywatelom, ale i urzędnikom. Jeden z pomysłów, które chce wdrożyć gmina Końskie ma na celu zwiększenie ściągalności opłat śmieciowych  –„Chodzi o zakup oprogramowania, które pozwala na bardzo szczegółową weryfikację deklaracji śmieciowych. Tutaj mamy ciągły problem, bo jeżeli z ewidencji wynika że mamy 35 tysięcy mieszkańców, a deklaracje śmieciowe obejmują 26.5 tysiąca mieszkańców to ta luka jest tylko częściowo tłumaczona wyjazdami na studia, czy do pracy. Część osób deklaracji nie składa lub składa je niezgodnie z prawdą. W Świdniku przeprowadzono eksperyment i stworzono program, który weryfikuje takie deklaracje w oparciu o wszystkie możliwe bazy danych, a więc np. umowy na dostarczanie wody, energii elektrycznej, umowy dotyczące dzieci w przedszkolu, pobierania pomocy społecznej. A więc jeśli ktokolwiek zostawi jakiś ślad swojej aktywności w gminie to może być tego pewien, że odniesie się to do deklaracji związanej z produkowaniem odpadów”  – dodaje burmistrz Obratański.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *