REKLAMA

Końskie wspominać będą księdza Prawicę

Sobota 17 września będzie dla Końskich dniem wspomnień o misjonarzu. Ksiądz Marceli Prawica, który został pochowany przed pięcioma laty na cmentarzu w Końskich, widziany oczami znanego filmowca Rafała Wieczyńskiego i księdza kanonika Grzegorza Zbroszczyka, będzie przedstawiony koneckim słuchaczom podczas pierwszej części dnia, która rozpocznie się o godzinie 14:00 w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości przy ul. Staszica 2A. Kolejna będzie msza święta w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich i poprzedzające ją o godzinie 16:00  wręczenie nagród w konkursie poświęconym osobie misjonarza. Czeka nas też koncert zespołu prezentującego muzykę afrykańską. 

REKLAMA
REKLAMA

„Moc w słabości się doskonali” – takie hasło przyświeca całemu wydarzeniu. Organizuje je Fundacja Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy. W ramach tego dnia wspominać zmarłego będzie, w dniu 17 sierpnia o godzinie 14:00 w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości przy ul. Staszica 2A,  Rafał Wieczyński – reżyser, scenarzysta, aktor (to reżyser choćby słynnego „Popiełuszko. Wolność jest w nas”). Opowie on o swoim spotkaniu z księdzem w Zambii. Dla twórcy filmów biograficznych o znanych duchownych, m.in. o księdzu Popiełuszce, czy o kardynale Adamie Kozłowieckim, Marceli Prawica był również inspirującą postacią. Reżyser zaprezentuje prywatne zdjęcia ze wspólnych spotkań. Do wspominek dołączy ksiądz kanonik Grzegorz Zbroszczyk, który także miał okazję współpracować z Prawicą w Zambii.

REKLAMA

Natomiast o godzinie 16:00 w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich, przed uroczystą mszą, która odbędzie się o godzinie 17:00, biskup radomski ksiądz Marek Solarczyk dokona wręczenia nagród w konkursie pt.: „Ksiądz Marceli Prawica – misjonarz w buszu”. Na godzinę 18:15 zaplanowano modlitwę przy jego grobie na koneckim cmentarzu.

Podczas obydwu części dnia atmosferę umilać będzie specjalna oprawa muzyczna – afrykańskie rytmy zespołu Bakuba.

Ksiądz Prawica odszedł na wieczny odpoczynek w Końskich 22 września 2017 roku. Tytuł Honorowego Obywatela miasta otrzymał już pośmiertnie.

Wydarzeniu patronują Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości, Biskup Radomski ksiądz Marek Solarczyk oraz burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

Program Uroczystości – 5 ROCZNICA ŚMIERCI Ks. MARCELEGO PRAWICY w dniu 17 września 2022 r.

„Ks. Marceli Prawica – Misjonarz w Buszu ”

I Konferencja w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości .

„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim ….” – o dziele życia Misjonarza ks. Marcelego Prawicy”

  1. 14:00 – 14:30 – Moje spotkanie z ks. Marcelim Prawicą w Zambii; prezentacja materiałów filmowych przez Pana Rafała Wieczyńskiego;

  1. 14:30 – 14:40 – występ zespołu muzyki afrykańskiej Bakuba;

  1. 14:40 – 15:10 – opowieść ks. kan. Grzegorza Zbroszczyka o wspólnej pracy na misji w Zambii z ks. Marcelim Prawicą;

  1. 15:10 – 15:15 – występ zespołu muzyki afrykańskiej Bakuba;

  1. 15:15 – 15:40 –jak upamiętniać ks. Marcelego Prawicę.

Uroczystość w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich

  1. 16:00 – 16:20 występ zespołu Bakuba;

  1. 16:30 – 17:00 – wręczenie nagród z udziałem ks. bp. Marka Solarczyka w ramach konkursu ”KSIĄDZ MARCELI PRAWICA – MISJONARZ W BUSZU”

  1. 17:00 – 18:00 – Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Marka Solarczyka w 5 rocznicę śmierci ks. Marcelego Prawicy;

  1. 18:15 – modlitwa przy grobie na ks. Marcelego Prawicy.

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *