REKLAMA

Konsultowali rewitalizację Końskich, Sielpi i Starej Kuźnicy [wideo, zdjęcia]

W sobotę władze miasta i gminy Końskie zaprosiły na konsultacje społeczne dotyczące zdegradowanych terenów: centrum Końskich, Sielpi oraz Starej Kuźnicy. Najpierw miały miejsce konsultacje dla przedsiębiorców, potem dla wszystkich mieszkańców. 

REKLAMA

„W sierpniu Rada Miejska podjęła uchwałę o wyznaczeniu obszaru rewitalizacji na terenie gminy Końskie, która obejmuje teren Końskich, Sielpię oraz Starą Kuźnicę. Po następnej uchwale rady rozpoczęto prace nad właściwym programem rewitalizacji. Rozpoczynamy go tak zwaną diagnozą pognębioną. Oprócz analizy danych liczbowych bardzo ważna jest rozmowa z ludźmi, interesariuszami, czyli tymi których ten program dotyka, którzy są zainteresowani tym co w nim się znajdzie. Jesteśmy nastawieni na słuchanie o problemach, spostrzeżeniach, pomysłach. Zaczęliśmy od spotkania z przedsiębiorcami. Ono trwa, rozmawialiśmy między innymi o Sielpi. Póki co nasz proces nie doprowadza do gotowych pomysłów. O tym będziemy rozmawiać w kolejnym etapie. Póki co słuchamy, ale i oglądamy, bo dziś odbędzie się też spacer rozpoznawczy. Za jakiś czas Urząd Miasta poinformuje o ankiecie, gdzie też będzie można się wypowiedzieć. Chodzi o to byśmy gromadząc informacje z różnych źródeł o różnym charakterze i byśmy zbudowali jak najszerszy pogląd na to co jest potrzebne, co jest możliwe i jakie mogą być kierunki na rzecz rozwiązania tych problemów, które zadecydowały, że ten obszar został wskazany jako obszar rewitalizacji” – opowiada nam Rajmund Ryś z firmy „Projekty Miejskie”, która przygotowuje gminny Program Rewitalizacji Końskich.

Na pierwszym spotkaniu przewidzianym dla przedsiębiorców pojawili się głównie biznesmeni działający w Sielpi –„Najwięcej emocji wzbudziła kwestia opóźniających się, jak rozumiem, prac wokół zbiornika i to trochę zajęło czasu naszego spotkania” – mówi nam Rajmund Ryś.

REKLAMA

Przedsiębiorcy stwierdzali też, że należy uczynić wszystko by Sielpia mogła stać się kurortem całorocznym np. poprzez rozbudowanie jej infrastruktury sportowej.

W godzinach wczesnopopołudniowych odbył się tak zwany spacer diagnostyczny po centrum Końskich. Wziąć w nim udział mógł każdy, jednocześnie wyrażając swoje zdanie co do tego co w mieście powinno ulec zmianie. Na sam spacer przybyło kilkanaście, może kilkadziesiąt osób, w tym także radni. Sporo głosów krytykowało kończącą się przebudowę centrum miasta, inne ją popierały –„Część skwerka jest zrobiona dobrze, nie można powiedzieć, że nie, ale druga część to ma być zielone miasto, a nie robić pustynie. Na świecie mówi się, że wszyscy robią nasadzenia, a u nas tego nie ma” – mówił nam pan Włodek.

Mieszkańcy mówili też o pomysłach na to jak przyciągnąć do regionu młodych -„Myślę, że zwiększenie miejsc pracy – to po pierwsze, mieszkania. Żłobki, szkoły są, ale nie ma miejsc pracy” – mówiła pani Barbara.

Kto nie uczestniczył w sobotnich konsultacjach społecznych będzie mógł jeszcze wyrazić swoje zdanie. Niebawem na stronie internetowej Urzędu Miasta – www.umkonskie.pl – pojawią się specjalne ankiety, każdy będzie mógł je wypełnić, a przekazane informacje także zostaną uwzględnione w opracowywanym programie rewitalizacji.

Zdjęcia:

REKLAMA

5 thoughts on “Konsultowali rewitalizację Końskich, Sielpi i Starej Kuźnicy [wideo, zdjęcia]

 1. Ewka pisze:

  Redakcjo, proszę o rzetelny przekaz ze spotkania. Właściciele ośrodków poruszali wiele ważnych tematów dotyczących Sielpi, choćby czyszczenie zbiornika z głębokiej warstwy torfowiska. Zadanie to nie zostało wykonane nawet 10%. Było bagno i jest bagno. Utopione miliony.

  • Arek Góral pisze:

   Dzień dobry. Nie ma fizycznej możliwości byśmy przygotowując newsy uczestniczyli w całości dyskusji, wydarzeń, które trwają często po wiele godzin. W materiale przedstawiono to co reporter usłyszał będąc na miejscu.

 2. Konecczanka pisze:

  Więc jest kolejny materiał na kolejny reportaż istotny dla mieszkańców, zamiast tego co w danym dniu robią przedszkolaki. Zachęcamy.

 3. Karol pisze:

  Wystarczy pojechać do Sielpi i zrobić zdjęcia dna zbiornika od strony ośrodków wypoczynkowych. Bagnista breja. A wykonawca wziął pieniądze za czyszczenie dna zbiornika? Jeśli Obratanski nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie to może odpowie prokuratura

 4. Kujawiak pisze:

  Już w nic nie wierzę. Liczy się tylko układ jak w filmie pt Układ zamknięty. Był taki minister sportu która powiedział cytat , Polska to dziki kraj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *