REKLAMA

Kontrowersje na sesji Rady Gminy Końskie [zdjęcia]

Nie obyło się bez kontrowersji podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta i Gminy w Końskich. Poruszono tematy: dzikiego parkingu przy ulicy Spółdzielczej, odwlekającej się rewitalizacji centrum miasta, opóźnionych inwestycji w Przedszkole w Pomykowie oraz Szkołę w Kopaninach. Powrócił także temat byłego dyrektora Pływalni Miejskiej Mariana Gąszcza. 

REKLAMA

Sesja rozpoczęła się od minuty ciszy. W ten sposób uczczono pamięć zmarłej 23 października Danuty Paliwody. To radna I Kadencji Rady Miasta i Gminy w Końskich oraz była nauczycielka w II Liceum Ogólnokształcącym.

REKLAMA

Na początku spotkania długo o pracy między sesjami opowiadał burmistrz Obratański. Było więc między innymi o otwarciu Ogródka Jordanowskiego, remontach drogowych i darmowej komunikacji publicznej na cmentarz. Burmistrz zapowiedział też budowę kolejnych dróg w najbliższym czasie: w pierwszej kolejności przebudowę ulicy Grzybowej i Kiepury, a później stworzenie ulicy Mostowej (przedłużenie Wojska Polskiego) i remont kilku innych odcinków. O tym szerzej poinformujemy już wkrótce w naszych materiałach wideo.

Do pierwszej kontrowersji doszło tuż po sprawozdaniu. Radny Marek Kozerawski powołując się na zapytania facebookowiczów poprosił burmistrza o wyjaśnienie sprawy związanej z ewentualną budową parkingu miejskiego na terenie pomiędzy ulicą Spółdzielczą i Warszawską. Obratański tłumaczył, że tereny te są użytkowane przez Okręgową Spółdzielnie Mleczarską oraz gminę Końskie. Jak się okazało obie jednostki mają co do nich swoje plany – konecka mleczarnia chce wybudować tam sklep z produktami nabiałowymi, a gmina parking. Strony próbowały dojść do porozumienia, ale albo gmina nie godzi się na scalenie działek, oddanie części z nich dla mleczarni pod sklep i zrobienie na pozostałych parkingu (w tym wariancie burmistrz uważa, że parking byłby nie gminny, a typowo przynależałby do sklepu na co miasto sobie pozwolić nie może), albo OSM nie chce zamienić się na inną działkę. Negocjacje trwają i niewykluczone, że wkrótce gmina Końskie i OSM dojdą do porozumienia.

Następnie radna Borkowska pytała o budowę Przedszkola w Pomykowie, a w tym samym temacie nieco później dopytywali też mieszkańcy Kopanin o szkołę w tej miejscowości. Dowiedzieliśmy się, że obie inwestycje powinny ruszyć w najbliższych tygodniach.

Burmistrz Obratański tłumaczył także brak postępów w sprawie rewitalizacji koneckiego skwerku i centrum miasta – gmina już 29 czerwca złożyła wniosek o dofinansowanie tej inwestycji, ale wciąż te pieniądze nie zostały rozdysponowane przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Tutaj wszystko jest tak naprawdę jeszcze możliwe – na 80 milionów możliwych dofinansowań wpłynęły aplikacje o wartości dwukrotnie większej. Jak więc można się domyślić połowa zainteresowanych jednostek może pozostać z niczym. Kiedy dowiemy się czy Końskie dostaną kasę na wielką rewitalizację? Prawdopodobnie jeszcze tej jesieni.

Ostatnim kontrowersyjnym tematem była sprawa Mariana Gąszcza. Były asystent burmistrza Michała Cichockiego, a potem dyrektor obiektów sportowych, w tym Pływalni Miejskiej został jakiś czas temu zwolniony. W poniedziałek radny Kosierkiewicz pytał, co w związku z tym, że Gąszcz wygrał w sądzie sprawę z gminą i mocą sądowej decyzji ma zostać przywrócony do pracy. Burmistrz Obratański skwitował to krótko – „Wyroki sądu są do realizacji i tyle.” – mówił burmistrz.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji Rady Miasta i Gminy Końskie zniknął jeszcze jeden kontrowersyjny punkt. Chodziło o możliwą zamianę nieruchomości na linii Gmina Końskie – NZOZ Południowa. Temat ten jednak prawdopodobnie powróci jeszcze na obrady w przyszłości.

Do wszystkich wspomnianych powyżej spraw powrócimy w naszych materiałach wideo.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *