REKLAMA

Koronawirus: Gdzie szukać pomocy? Zmiany w szpitalach w związku z COVID-19

W czwartek rząd wprowadził powrót do niektórych obostrzeń na terenie całej Polski. Od soboty cały kraj będzie traktowany jak żółta strefa, a zatem maski będzie trzeba nosić wszędzie w przestrzeni publicznej. Zmiany następują także w pracy szpitali. Dziś o tym szeroko informował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Dowiedzieliśmy się więc, że w każdym szpitalu będą musiały zostać wydzielone łóżka dla chorych na COVID-19. 

REKLAMA

Wojewoda podpisał decyzję, na podstawie której Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zapewni realizację świadczeń opieki zdrowotnej poprzez wydzielenie 330 łóżek, w tym 7 łóżek respiratorowych, oraz udzielanie świadczeń wyłącznie pacjentom z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. – „To ważny dokument. Starachowicki szpital będzie dysponował 330 miejscami o rożnym typie usług. To szpital wieloprofilowy – łącznie 18 specjalności. Jesteśmy niemal pewni, że w tej sytuacji opieka nad pacjentem chorym na Covid będzie w stopniu bardzo dobrym zapewniona” – zaznaczył wojewoda. – „Sytuacja nie jest łatwa, ale jest opanowana. Musimy jednak zachować pewien racjonalizm i to, że jesteśmy w „czerwonej strefie” dodatkowo nakłada na nas pewne obowiązki” – podkreślił podczas konferencji wojewoda Zbigniew Koniusz.

REKLAMA

Co zatem zmienia się od soboty? Szpital w Starachowicach będzie głównym świętokrzyskim szpitalem covidowym (tak zwanym szpitalem koordynującym) – będzie on przyjmował wyłącznie pacjentów z tą chorobą, a także koordynował działaniami innych oddziałów zakaźnych w regionie.

Wyodrębnia się Szpitale II Stopnia, które dysponują profesjonalnymi oddziałami zakaźnymi. W naszym województwie to szpital w Busku-Zdroju, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach i wspomniany Szpital w Starachowicach. Do nich finalnie mają trafiać pacjenci z COVID-19.

Z kolei wszystkie pozostałe szpitale są Szpitalami I Stopnia. Każdy z nich ma przygotować 7% łóżek dla pacjentów z chorobą koronawirusową tj. na każde 100 miejsc 7 ma czekać na zakażonych. To w tych szpitalach ma odbywać się początkowa diagnostyka pacjenta. Dopiero kiedy będzie pewne, że ma on COVID-19, a znane będą także jego choroby współistniejące to ma on być przekazywany do Szpitali II Stopnia. Również konecki Szpital im. św. Łukasza jest Szpitalem I Stopnia i będzie musiał dysponować liczbą 7% miejsc dla chorych na koronawirusa.

REKLAMA

Dodaj komentarz