REKLAMA

Koszary Powiatu Koneckiego przeniosą nas do 1920 roku. 100. rocznica Bitwy Warszawskiej [wideo]

Starosta konecki Grzegorz Piec zaprasza na obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, które odbędą się w Końskich pod tytułem „W hołdzie bohaterom”. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 15 sierpnia o godzinie 13:45 przed budynkiem Starostwa Powiatowego, gdzie w ramach rocznicy powstaną Koszary Powiatu Koneckiego 1920.

REKLAMA

„To wydarzenie, które w historii Polski odegrało szczególną rolę, a że mija 100 lat starosta konecki zainicjował szczególne obchody, stąd pomysł zorganizowania Koszar Powiatu Koneckiego 1920 w scenerii przybliżonej historycznie do wydarzeń sprzed wieku. Będziemy chcieli stworzyć taką atmosferę dla wszystkich uczestników tej uroczystości, aby historia tamtych lat długo była zapamiętana […] Chodzi o to, żeby pamięć o tamtych wydarzeniach, o tej glorii polskiego oręża przechodziła na następne pokolenia” – mówi nam Marian Wikiera.

Wydarzenie rozpocznie symboliczny przemarsz pocztów sztandarowych i służb mundurowych na teren Koszar Powiatu Koneckiego, które utworzone zostaną przy budynku starostwa.

REKLAMA

„Poczty sztandarowe, służby mundurowe ustawią się na wysokości Urzędu Pracy i przemaszerują ulicą Staszica, wejdą na plac przed starostwem, nastąpi wciągnięcie flagi, odegranie hymnu, po czym ksiądz Zapart rozpocznie mszę polową. Przygotowane są już do tego specjalne elementy, które zbudują scenerię ołtarza polowego i oczywiście nawy dla wiernych” – tłumaczy nam Marian Wikiera.

Po mszy pod pomnikiem patrona powiatu bł. ks. Kazimierza Sykulskiego złożone zostaną wieńce, po czym nastąpi nagrodzenie laureatów internetowego konkursu „XV pytań na 15 sierpnia”.

Starosta konecki Grzegorz Piec zaprasza na obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Na terenie Koszar wystąpi młodzież licealna z programem „Wyśpiewany obraz tamtych dni”, Grzegorz Piec wręczy przedstawicielom szkół książki pt. „Bitwa Warszawska”, a z recitalem pieśni patriotycznych wystąpi Bartłomiej Kurowski, który zaprosi ludzi do wspólnego śpiewania. Odbędzie się także wernisaż wystaw „Drogi do niepodległej” oraz „Ziemia Konecka i jej Synowie 100 lat temu”, którą stworzyli mieszkańcy Końskich przynosząc pamiątki z tamtych lat.

Dodatkowo w kantynie i kasynie „Leliwa” będzie można zjeść żołnierski posiłek – tradycyjną grochówkę. W wojskowej scenerii Koszar Powiatu Koneckiego stanie także szpital polowy, w którym będzie można się zbadać i otrzymać książeczkę zdrowia. Kolejnymi atrakcjami w programie będą zapisy do Ochotniczej Armii Pamięci, wystawa Muzeum Orła Białego, loteria fantowa według otrzymanych jednorazowych przepustek, a każdy uczestnik może także bezpłatnie otrzymać okolicznościowy biuletyn informacyjny „Goniec Powiatu Koneckiego”.

„Wszystkich mieszkańców powiatu koneckiego serdecznie zapraszam na uroczystości pt. „W hołdzie bohaterom” z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej […] Pamiętamy o środkach ostrożności, prosiłbym państwa o przyjście w maseczkach, wszyscy będą mieć zmierzoną temperaturę, będziemy pilnować odstępów tak, by impreza odbyła się bezpiecznie w związku z koronawirusem” – zaprasza Grzegorz Piec.

Relację z uroczystości znajdziecie w tkn24.pl.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *