REKLAMA

Relacja wideo: Centralny Zlot Krajoznawczy Końskie 2017 [wideo, zdjęcia]

Od uroczystej gali w sali bankietowej Leliwa w Końskich rozpoczął się w środę Centralny Zlot Krajoznawców CZAK. To największa tego typu impreza w Polsce organizowana przez PTTK. 

REKLAMA

Dlaczego krajoznawcy wybrali Końskie? O tym opowiedział nam Szymon Bijak, Przewodniczący Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK. –„To już 47 edycja. Tym razem na Ziemi Koneckiej. Co roku wędrujemy z różnych miejsc, zjeżdżamy się i co roku jest to inne miejsce. Czasem Pomorze, czasem góry, czasem jakieś niziny, Warszawa, Poznań, co roku gdzie indziej. Jak to się stało, że jesteśmy tutaj? Wojtek Pasek prezes miejscowego oddziału PTTK po prostu zaproponował: przyjeźdźcie, zobaczcie co ma ziemia konecka do zaoferowania i z chęcią przyjechaliśmy.” – mówi szef komisji krajoznawczej Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego.

Do niedzieli, kiedy to zakończy się zlot krajoznawcy będą zwiedzać różne zakątki województwa, powiatu koneckiego i w końcu gminy Końskie. Z tego cieszą się włodarze i osoby odpowiedzialne za turystykę w tych jednostkach.

REKLAMA

„To i honor i zaszczyt i także przyjemność. Myślę, że Ci którzy przyjechali na ziemię świętokrzyską są swoistymi ambasadorami krajoznawstwa w Polsce. Myślę, że to co zobaczą w naszym regionie przekażą do takich środowisk, które no czasami nie korzystają z informacji promocyjnej klasycznie, tylko chcą mieć tę informację bardziej pogłębioną, mięsistą i właściwą. Wiem, że program jest bardzo rozbudowany i tematycznie związany z zabytkami techniki. W mojej ocenie to taki nie do końca wykorzystany potencjał Świętokrzyskiego, ale mam nadzieję, że w najbliższych latach to się stanie mocną stroną regionu.”  – opowiedział nam Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach

„Ziemia Konecka to powiat konecki, ale historycznie to coś więcej: to także terytoria sięgające pod Przysuchę, pod Przedbórz, ziemia bogata w tradycje historyczne, związana z Centralnym Okręgiem Przemysłowym, tradycją staszicowską. Myślę, że Państwo się będziecie dobrze czuli na tej ziemi, a dla nas to, że ten centralny zlot odbywa się tutaj jest najlepszą promocją powiatu koneckiego.” – mówił do zgromadzonych Andrzej Lenart, wicestarosta konecki.

„To nie tylko zaszczyt i honor, ale niezwykle ważne wydarzenie z punktu widzenia turystycznego i historycznego. To jest pierwszy zjazd krajoznawców na ziemi koneckiej, a przynajmniej ja mając kilkadziesiąt lat nie pamiętam takiego zjazdu. Wydaje mi się, że to jest niezwykłe docenienie roli jaką w środowisku województwa świętokrzyskiego, ale zapewne i w Polsce odgrywa konecki oddział PTTK-u. To dobitny przykład na to, że władze centralne w pewien sposób wyrażając aprobatę dla organizacji tego zlotu w Końskich potwierdziły, że dorobek i ramy organizacyjne sprawiają, że to wszystko zostanie zrealizowane.” – tłumaczył Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich.

Pełen dumy i radości z organizacji zlotu był także Wojciech Pasek, prezes koneckiego PTTK-u. –„Z naszego zaproszenia skorzystały 74 osoby. Są ze wszystkich regionów kraju. Chcemy pokazać im to co jest najpiękniejsze na ziemi świętokrzyskiej, ziemi koneckiej. Liczymy na to, że wiedzę zabiorą ze sobą do domów i dalej będą przekazywać, a ich pobyt przełoży się na jakieś wymierne efekty w postaci powrotu na ziemię konecką i zwiększenia ruchu turystycznego” – mówił nam prezes Pasek

Podczas otwarcia zlotu dyrektor ds. turystyki i sportu z Urzędu Marszałkowskiego Jacek Kowalczyk wygłosił referat o potencjale turystycznym województwa Świętokrzyskiego. Na podobny temat mówił też wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Cezary Jastrzębski. Wystąpili artyści Domu Kultury w Końskich, MGOKiS w Stąporkowie oraz nasze zespoły ludowe – Korniczanka i Mała Korniczanka. Wieczorem krajoznawcy wzięli także udział w pieszym rajdzie z Nieba do Sielpi. W kolejnych dniach odwiedzą oni między innymi Muzea w Sielpi i Maleńcu, Chęciny oraz Starachowice.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz